Gelişen teknoloji kurdura tamirciliğini ortadan kaldırıyor

Denizli’nin Çal ilçesindeki son kundura ustası 83 yaşındaki Kazım Demirhan, dükkanını artık iş için değil, arkadaşlarıyla sohbet etmek için açıyor. 75 yıldır Çal’ın tek ayakkabı ustası olarak çalışan Demirhan, artık kimsenin...

BİLİMNET 29.07.2015, 14:29
Gelişen teknoloji kurdura tamirciliğini ortadan kaldırıyor
banner257
Denizli’nin Çal ilçesindeki son kundura ustası 83 yaşındaki Kazım Demirhan, dükkanını artık iş için değil, arkadaşlarıyla sohbet etmek için açıyor. 75 yıldır Çal’ın tek ayakkabı ustası olarak çalışan Demirhan, artık kimsenin kundura tamiri için gelmediğini ifade ediyor.

Demirhan, "Artık geriden çırak yetişmiyor. Zaten ben de dükkanı iş amaçlı değil, dostlarımla sohbet ve yarenlik etmek için açıyorum. Gelişen teknolojiye ayakkabıcılık da dayanamadı. Kimse tamir için gelmiyor. Fabrikasyon ayakkabılar insanlara cazip geliyor. Ben 75 yıldır bu işi yapıyorum. Baba mesleğimizdir. Bu dükkana gelmeye 5 yaşımda başladım. Ayda yılda bir tamire ayakkabı getiren olursa olur. Benim zamanımda aileler, çocukları yetişsin, iş öğrensin diye getirirlerdi. 'Eti senin, kemiği benim' derlerdi ama şimdi öyle şeyler yok.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:44
Güneş 05:20
Öğle 12:34
İkindi 16:23
Akşam 19:38
Yatsı 21:07