Tunceli’de Munzur’a karanfil bırakıldı

Tunceli’de ’14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü’ nedeniyle baraj ve HES projeleri Munzur Çay’ına karanfil bırakılarak protesto edildi.

ÇEVRE 14.03.2017, 18:12
Tunceli’de Munzur’a karanfil bırakıldı
banner257

Tunceli’de ’14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü’ nedeniyle baraj ve HES projeleri Munzur Çay’ına karanfil bırakılarak protesto edildi.

Tunceli’de Munzur Özgür Aksın Meclisi, ’14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü’ nedeniyle Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak köyündeki Peri Gölü ziyaretgahında, vadide yapılması planlanan baraj ve HES projelerini protesto etti.

Munzur Baba Cemevi Başkanı Aydın San, yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu kararı ile 1971 yılında milli park olarak ilan edilen Munzur Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan toplam 4 baraj ve 5 HES projesi bulunmaktadır. Baraj ve HES projelerinden vazgeçilmesini istiyoruz. Milli park ilan edilen Munzur Vadisi’nin florasında hali hazırda bin 600 adet bitki türü saptanmış olup, bunlardan yüzde 18’i Munzur’a ait endemik türlerden oluşmaktadır. Bu baraj ve HES planlarının hayata geçmesi halinde, bu endemik bitki florasının da yok olacağı anlamına gelmektedir. Yakın zamana kadar neslinin tükendiği varsayılan Anadolu Parsı’nın Munzur Havzası’nda yaşadığına dair işaretler ve akademik tespitler de bulunmaktadır. Bu baraj planları vadimizde yaşayan hayvanların yaşam hakkını yok etmek anlamına da gelmektedir" dedi.

Munzur ve Pülümür vadilerinin Türkiye ve dünya ölçeğinde ekosistemler içermekte olduğuna değinen San, başta tarım, hayvancılık ve doğa sporları olmak üzere önemli bir potansiyele de sahip olduğuna değindi.

Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım ise Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için dava açtıklarını ve bu davaya ilçe belediyelerin tamamının müdahil olduğunu belirtti.

Lokma dağıtılan etkinliği katılanlar, Munzur ve Mercan Çayları’nın birleştiği noktaya giderek, baraj ve HES projelerini protesto etmek amacıyla suya karanfil bıraktı.
Yorumlar (0)
banner112
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:26
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:42