Kılıçdaroğlu: Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Tarım Bakanına Şövalye Nişanı verildi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) 26'ncı Olağan Genel Kurulunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Tarım Bakanına Şövalye Nişanı verildi" dedi.

Kılıçdaroğlu: Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Tarım Bakanına Şövalye Nişanı verildi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) 26'ncı Olağan Genel Kurulunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Tarım Bakanına Şövalye Nişanı verildi" dedi.

09 Mayıs 2015 Cumartesi 14:32
Kılıçdaroğlu: Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Tarım Bakanına Şövalye Nişanı verildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2007 yılında kabul edilen Tarım Kanunu'nda ‘Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında tarıma teşvik verilir’ dendiğini belirterek, "Yani 2014’te tarıma teşviğin 17 milyar lira olması lazımdı. Ne kadar teşvik verildi? 9 milyar civarında." diye konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) 26'ncı Olağan Genel Kurulu Büyük Anadolu Oteli'nde gerçekleştiriliyor. Genel Kurula Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve birçok davetli katıldı. 2003-2014 arası 12 yılda Türkiye’nin tarım ve gıda ithalatına ödediği paranın 350 milyar lira olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sadece 2014 yılında ithal ettiğimiz ürünlerin değeri 44 milyar lira. Allah aşkına bu 44 milyarın yarısını bizim çiftçiye ödeselerdi, 22 milyarını ödeselerdi emin olun sadece Türkiye’yi değil biz Orta Doğu’yu da beslerdik. Bizim insanımız çalışkan.” dedi. 103 ülkeden tarım ürünü ithal edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "2014 yılında tarıma verilen destek 9 milyar lira. Bütün tarıma verilen destek 9 milyar lira. İthalata ödenen para 44 milyar lira. Desteğin tam 5 katı. Eğer Türkiye iyi yönetilseydi, akılcı yönetilseydi bu tablo tersine olurdu. Farklı bir tablo çıkardı karşımıza.” diye konuştu.

FRANSIZ TARIMINA DESTEK VERDİĞİ İÇİN BİZİM TARIM BAKANINA ŞÖVALYE NİŞANI VERİLDİ

2003-2014 yılları arasında Türkiye’nin canlı hayvan ihracatının 121 milyon dolar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Canlı hayvan ithalatı 2 milyar 503 milyon dolar. Kaçak hayvan hariç biliyorum. Ben Urfa’ya da gittim. Urfa’daki canlı hayvan pazarına da gittim. Oradaki insanları da dinledim. Benim dışımda hiçbir genel başkanın oraya gitmediğini biliyorum. Nerede bir dert varsa biz oradayız. Canlı hayvan ihraç ediyorsun. Bizim ülkemizin tarım bakanına ne yaptı biliyor musunuz Fransızlar? Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle şövalye ünvanı verdiler, madalya verdiler. Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle. Kendi ülkenin tarımına yok. Şövalye nişanı aldı. Hak ediyor. Fransızlar dediler 'kutlarız, bizden canlı hayvan götürdünüz Türkiye’ye.."

2012 yılında buğday ithalatına 1 milyar 1 milyon dolar ödendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “2013’te 1 milyar 3 milyon dolar ödemişiz. 2014’te 1 milyar 546 milyon dolar ödemişiz. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun Allah aşkına. Bu ülkede toprak mı eksik, çiftçi mi eksik, güneş mi eksik? Neyimiz eksik ki biz buğday ithal ediyoruz? Neyimiz yanlış ki bu ülkenin çiftçisi buğday, arpa, pamuk üretmiyor? Neyimiz eksik? Ben size söyleyeyim. Bu ülkede temiz siyaset eksik. Düzgün siyaset eksik, namuslu siyaset eksik. Kul hakkına saygı gösteren siyaset eksik. İşin özeti budur. Siyasetçi cebini düşünürse zarar eden sizsiniz. Siyasetçi cebini değil önce sizi düşünecek. Bakın bir Türkiye nasıl güçlü olur? Burada bir Türkiye haritası vardı, üzerinde şeftalisinden buğdayına kadar bütün renkler vardı. İşte benim özlediğim Türkiye o, güzel Türkiye o, üreten Türkiye o. Alın teri döken çiftçinin gerçek Türkiyesi o. Biz bunu istiyoruz. Bizim istediğimiz Türkiye bu, herkes kazansın, kaybedeni olmasın."

2007 yılında meclise Tarım Kanunu'nun geldiğini, bu kanunun 21. maddesine göre ‘Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında tarıma teşvik verilir’ dendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu şunları ekledi: “Yani 2014’te tarıma teşviğin 17 milyar lira olması lazımdı. Ne kadar teşvik verildi? 9 milyar civarında. Sizin alacağınız var.. Kanun diyor ki yüzde 1’ini teşvik olarak vereceksin. Hesabını yaptık kuruşu kuruşuna. 7 yılda çiftçinin bu hükümetten alacağı 44 milyar liradır Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre. Gayet açık, gayet net. Diyor ki kanun yüzde 1’ini vereceksin diyor çiftçiye destek olarak. Verdin mi, vermedin. Ben o nedenle de sayın genel başkanı bir ara eleştirmiştim neden dava açmıyorsunuz, hakkınızı niye aramıyorsunuz. 44 milyarınızı istemiyorsunuz. Sizin hakkınız. Meclis'ten kanun çıkmış.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126

banner217