İsrail'deki Çerkes köyünün damatları Türkiye'den

Kfar Kama köyünde yaşayan Çerkesler Türkiye’den evlenmeyi tercih ediyor. Damat İlhan Ceylan ise "Burada yaşayanların Çerkes olması sebebiyle dilde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İnsanlarda sıcak kanlı. Bu nedenle de gönül rahatlığıyla buraya geldim" diyor.

DÜNYA 15.10.2018, 18:25
İsrail'deki Çerkes köyünün damatları Türkiye'den
banner257

Osmanlı Devleti tarafından tarihi Filistin topraklarına yerleştirilen ve bugün İsrail’in sınırları içende yer alan Kfar Kama köyünde yaşayan Çerkezler Türkiye’den evlenmeyi tercih ediyor.

Her geçen yıl Türk damat sayısının arttığı Kfar Kama köyünde bugün itibariyle Türkiye’den gelen 12 Çerkes kökenli damat yaşıyor.

Yorumlar (1)
Talha Atasoy 2 yıl önce
Dünden beri süregelen haberlerde önümüze çıkan "Türk Damat" meselesine doğrudan İsrail'de, o bahsi geçen köyde yaşayan bir Çerkesin ağzından açıklık getirmeye çalışalım. Kendisi şöyle diyor:

Yaşadığımız ülkenin topraklarında bir azınlığı oluşturuyoruz. Malum, öyle ki köyümüzün nüfusu 3000 küsürdür ve yine bilinir ki kültürümüzde akraba evliliği hoş görülmez, karşı çıkılır. Fakat coğrafyanın da etkilediği nüfusumuz sebebiyle maalesef bizler içinde de akraba evlilikleri oluyor. Örnek olarak, beşinci-dördüncü derceden kuzenler ile vesaire.

Son yıllarda, sosyal medya sayesinde dünyanın her yerinden Çerkesler ile iletişime geçebiliyoruz artık. Çerkeslerin çoğunluk olduğu yerlerden biri de Türkiye ama konu ne Türkiyeden bir Çerkesle evlenmek, ne de bir Türkle (kesinlikle konuya zıt).

Ayrıca yayınlanan düğün fotoğrafları, gelen gazetecilerin katıldıkları düğündür ki orda damat köyden, gelin ise Çerkesya'dan.

Dediğim gibi, artık sosyal medyadan istediğiniz yerden istediğiniz kişiyle tanışabilirsiniz. "Öncelik Türkiyelilerde" diye bir şey söz konusu olamaz.
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?