Loğoğlu: Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye'ye olası askeri müdahaye değinerek, "Barışa savaş yoluyla gitmek herhalde AKP zihniyetine mahsus bir iş. Müdahale sonrası uçaklar, gemiler gidecek. Geriye ne kalacak? Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak" dedi.

Loğoğlu: Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye'ye olası askeri müdahaye değinerek, "Barışa savaş yoluyla gitmek herhalde AKP zihniyetine mahsus bir iş. Müdahale sonrası uçaklar, gemiler gidecek. Geriye ne kalacak? Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak" dedi.

09 Eylül 2013 Pazartesi 17:07
Loğoğlu: Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak

Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, "Kurulduğu tarihten bu yana yaratıcı, diri, ilerici, güçlü olan CHP'nin, bugün de yenilikçi, ilerici, demokratik ve özgürlükçü olduğunu ve Türkiye'nin geleceğinin CHP tarafından çizileceğini" söyledi.

Suriye'ye olası askeri müdahale konusuna değinen Loğoğlu, bu konuda olumsuz gidişatın belki önünün alınabileceğine dair bazı işaretler gördüğünü ifade ederek, ABD kamuoyunun da Türk kamuoyu gibi Suriye'de bir savaşa karşı olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Obama'nın Nobel Barış Ödülü'nü almış bir siyasi lider olduğunu anımsatan Loğoğlu, "Fakat her ne hikmetse Suriye'ye müdahale konusunda ısrarını sürdürmekte. Ancak buna Amerikan halkı karşı çıkıyor. Temsilciler Meclis'inde de yeterince destek bulamayacağı konusunda bir dinamik ortaya çıktığını görüyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye olası müdahaleye ilişkin söylemlerini de eleştiren Loğoğlu, "Barışa savaş yoluyla gitmek herhalde AKP zihniyetine mahsus bir iş. Olası bir müdahalenin ardından herkes kendi kabuğuna çekilecek. Uçaklar, gemiler gidecek. Geriye ne kalacak? Türkiye ile Suriye karşı karşıya kalacak" diye konuştu.

Loğoğlu, BM denetçilerinin raporu ve o rapor ışığında Güvenlik Konseyi'nin alacağı tavrın mutlaka beklenmesi gerektiğini vurguladı.

-Mısır ziyareti

Loğoğlu, CHP'nin Mısır ziyaretine ilişkin bilgi vererek, Mısır Dışişleri Bakanı, bu bakanlıktaki ilgili yetkililer, Kongre Partisi ve sosyal demokrat parti başkanları ile görüşeceklerini, ayrıca Mısır televizyonunda kendileri için bir program ayarlandığını söyledi.

Mısır'a Türk halkının dostluğunu, kardeşliğini, sevgisini ve dayanışma istemini götürdüklerini ifade eden Loğoğlu, Mısır'da iş yapan ve yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımı bulunan 300 civarında Türk işadamının sorunlarını da gündeme getireceklerini bildirdi.

Loğoğlu, "Bu konuda CHP'ye çok aşırı yüklenmeler oluyor. 'Darbecilerle darbe konuşacakmışız.' Ben bunları ciddiye almıyorum. Bunlar hafif, anlamsız eleştirilerdir. CHP ne zaman darbe yanlısı olmuştur ki bu eleştiriler bu şekilde hafif ve biraz da komik söylemlerle gündeme getiriliyor. Biz Türkiye'de de demokrasi ve özgürlüğü savunan bir partiyiz. Aynısını Irak'ta da yaptık, Mısır'da yapacağız . Aynısını Washington'da da yapacağız. Aynısı her yerde yapmaya devam edeciğiz" dedi.

Loğoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Mursi ile de görüşme talebinin olduğu yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Özellikle Mursi ile görüşme talebimiz şu aşamaya kadar olmadı. Kendisiyle görüşebildiğimiz takdirde bunun Türkiye-Mısır ilişkileri bakımından önemli bir unsur olacağını, Mısır'daki durumu tam olarak anlayabilmemiz bakımından yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu ev sahiplerimizin takdirine bağlı. Ancak Müslüman Kardeşler görüşlerini temsil eden diğer yetkililerle görüşmemiz olacağını umuyorum. Bunu gerekli de buluyoruz" şeklinde konuştu.

Mısır'daki tutuklu olan TRT muhabirinin gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki bir soruya Loğoğlu, "Mısır'da tutuklu gazeteci arkadaşımız var. Bize intikal eden bir başka vatandaş var. Bunları zikredeceğiz" yanıtını verdi.

Türk büyükelçisinin Mısır'a geri gönderilmesini olumlu karşıladığını belirten Loğoğlu, "Belki de bu çok eleştiren Mısır ziyaretimizin ilk olumlu ürünü, hükümetin kafasına dank etmiş olmalı kı büyükelçilerimizi gönderdi" dedi.

Bir başka soru üzerine Loğoğlu, Türkiye'de bugün AK Parti hükümetinin izlediği politika nedeniyle bir dış politika boşluğu bulunduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

"Bu hükümet dış politikayı yürütemiyor. Çok ilginç bir şekilde iktidarın yapamadığını sanki muhalefet iktidardaymış gibi, muhalefet yapıyor. Bugün hükümetin yapması gereken girişimlerin çoğunu biz yapmak zorunda kalıyoruz. CHP yurtdışında tutuklu bulunan, rehin alınmış olan hiçbir Türk vatandaşının durumunu unutmuyor. Dolayısıyla iki pilotumuzun durumunun, diğer ülkelerdeki vatandaşlarımızın durumlarının bize veya kamuoyuna intikal ettiği ölçüde takipçisiyiz. Bunların gereğini yapmaya çalışıyoruz. İlk defa CHP dış politikada ön almıştır. Artık AKP CHP'yi takip etmektedir. Bu Türkiye için iyi bir durumdur. Çünkü biz barıştan, diyalogdan, diplomasiden yana, Türkiye'nin ulusal çıkarlarından yana bir politika izliyoruz. Bu bağlamda biraz CHP'nin öne çıkmış olmasını yararlı ve doğru buluyoruz."

-Gazze'ye gitmek istiyoruz"

Kılıçdaroğlu'nun Gazze'ye gideceğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine ise Loğoğlu, şunları söyledi:

"Böyle bir niyet var. Gitmek istiyoruz. Bunu Genel Başkan da söyledi. Ama planlanmış, takvimlenmiş bir Gazze gezisi yok. Bunu Mısır'da gündeme getirecek misiniz? Muhtemelen getireceğiz. Çünkü Gazze'ye gidiş kapılarından bir tanesi Mısır'dan geçiyor. Bu konudaki görüşlerini alacağız. Ama biz Gazze'ye sırf gösteriş olsun diye de gitmek istemiyoruz. Biz Filistin davasına sahip çıkmak istediğimiz için Gazze'ye gitmek istiyoruz. Maalesef AKP hükümeti sadece Hamas'ı tutarak Filistin yönetimirni, Abbas'ı dışlayarak Filistin davasına yarar değil, zarar verdi. Bu arabuluculuğu Mısır yaptı. Tam sonlandıramadı. Bu konuda Mısır yetkilileriyle görüşmelerimiz olacaktır. Filistin davasının daha olumlu bir noktaya gelebilmesi için böyle ziyaret yararlı olur mu mümkün olabilir mi bu konuda Mısır makamlarının görüşlerini alacağız."

Çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine Loğoğlu, çözüm sürecinin sıkışmakta olduğundan ciddi kaygı duyduklarını belirtti.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126