Makedonya Cumhurbaşkanı'na fahri doktora payesi verildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu kararıyla Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’a Fahri Bilim Doktorluğu payesi verildi. Fahri Bilim Doktorluğu payesi Türk- Makedon ilişkilerine yaptığı önemli katkılar nedeniyle senato tarafından...

Makedonya Cumhurbaşkanı'na fahri doktora payesi verildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu kararıyla Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’a Fahri Bilim Doktorluğu payesi verildi. Fahri Bilim Doktorluğu payesi Türk- Makedon ilişkilerine yaptığı önemli katkılar nedeniyle senato tarafından...

11 Nisan 2015 Cumartesi 14:57
Makedonya Cumhurbaşkanı'na fahri doktora payesi verildi
banner208
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu kararıyla Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’a Fahri Bilim Doktorluğu payesi verildi. Fahri Bilim Doktorluğu payesi Türk- Makedon ilişkilerine yaptığı önemli katkılar nedeniyle senato tarafından uygun görüldü.
Fahri Bilim Doktorluğu törenine Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ve eşi Maja İvanov, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançefska Milevska, Dış Yatırımlardan sorumlu Türk Devlet Bakanı Furkan Çako, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Jeryy Naumoff, Makedonya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Boris Josifovski, Nevşehir Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, NEÜ Senato üyeleri, öğrenciler, akademik ve idari personel katıldı.
Makedon ve Türk milli marşlarının okunması, Türkiye ve Makedon türkülerinin seslendirilmesi ile başlayan törende Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’un özgeçmişi de okundu.
Törenin açılış konuşmasını yapan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, üniversitenin toplantı salonunda düzenlenen program kapsamında Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’a Fahri Bilim Doktorluğu payesi verilmek üzere tertip edilen tören ve akabinde Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmacı olarak yer alacağı konferans yapılacağını söyledi.
Üniversite camiası olarak değerlerine sahip çıkan, dünya sathında komşularını ve çevresini iyi tanıyan, makul yeniliklere açık mezunlar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Kılıç “Bu hedefe ulaşmak ve onu yaşıyor olmak bizim için önemli bir gurur vesilesidir. Çevresini iyi tanıyan kimseler komşuluk ilişkilerinde samimi ve gerçekçi davranırlar. İşte bunun en iyi örneklerinden biri olan Türkiye ve Makedonya ilişkileri bu zemin üzerine kuruldu. Dost ve kardeş ülke olarak Makedonya adeta ikinci vatanımız konumundadır. Ortak tarih ve kültürel miraslarımızın en güzel şekilde yaşatıldığı Üsküp, Manastır, Ohri gibi şehirler kardeşliğimizin en güzel örnekleridir. Başta Ulu Önder Atatürk ve Yahya Kemal Beyatlı gibi bu şehirlerde doğmuş, yaşamış çok sayıda sanatçımız ve devlet adamımız Türk ve Makedon halkları arasındaki kardeşlik bağlarını kopmaz yapan önemli unsurlardır. Ortak kültür ve tarihimiz sayesinde mimarimizden edebiyatımıza, dilimize hatta mutfak kültürümüze kadar pek çok alanda kardeşliğimizin izlerini görmek mümkündür” dedi.
Rektör Kılıç, 2007 yılında kurulan üniversitelerinin verdiği ilk fahri doktora payesinin senatörler tarafından Makedonya’nın saygıdeğer Cumhurbaşkanına verilmesinin kendisine ve ülkesine verdikleri önemin belki en güzel nişanesi olduğunu ifade etti. Kılıç, “Turizm, filoloji, iktisat, mühendislik ve güzel sanatlar gibi pek çok alanlarda Makedon üniversitelerinden destek almaya ve destek vermeye hazırız." dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ise sözlerine bu topraklarda yaşamış olan ünlü İslam Düşünürü Hacı Bektaş Veli’nin de belirttiği gibi “hoca olmak demek almak değil vermek demektir” diyerek başladı.
Kendisinin de bu düşünceden yola çıkarak buraya sadece samimi bir teşekkürle kabul ettiği fahri doktorasını almaya değil, aynı zamanda değerli öğrencilerle birikimlerini paylaşmaya geldiğini kaydeden İvanov şöyle konuştu “ Cumhurbaşkanı olarak Makedonya Cumhuriyeti’ni temsil etmek için katıldığım konferanslarda bir güvensizlik havası ve geleceği öngörememe kaygısı hissedilmektedir. Günümüz dünyası çok ciddi problemlerle karşı karşıyadır. 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 70 yıl sonra maalesef dünya barışı yine tehdit altındadır. Avrupa, Asya ve Afrika topraklarında bu gün halen silahlı çatışmalar devam etmektedir. İnsan hak ve özgürlükleri zarar görmeye devam etmektedir. İfade özgürlüğü ve din özgürlüğünün de tehdit altında olduğunu görmekteyiz. Bu topraklardan çok da uzak satılmayacak coğrafyalarda yani; Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yüzbinlerce samimi dindar dar görüşlü kökten dinciliğin esiri olmuş, bazı gurupların sebep olduğu acıları maalesef derinden hissetmektedir. Bu insanlar evlerini terk etmek zorunda kalmış, mabetleri yıkılmış ve geçmişleri silinmiştir. Gelecekleri ise tam anlamıyla belirsiz bir durumdadır. Aynı zamanda 1. Dünya diye nitelendirdiğimiz çok zengin ülkeler bile aşırı fakir 3. Dünya Ülkeleri arasındaki gelir farkı ve adaletsizlik gittikçe büyümekte ve derinleşmektedir. Üzülerek belirtmeliyim ki; karanlık bir gerçeklik içerisinde yaşadığımızı görüyorum fakat bu duruma nasıl geldik? Üzülerek belirtiyorum ki; bu duruma gelmemizin en önemli sebeplerinden biri eskinin her zaman daha yanlış, daha hatalı, sonradan gelenin daha iyi olduğu anlayışıdır. Bu inanıştan dolayı geçmişe ait bir sürü inanış günümüzde modern dünya tarafından dışlanmıştır.”
Konuşmaların ardından Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’a, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından cübbe giydirilerek Fahri Bilim Doktorluğu payesi verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225