Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası'ndan Haksız Görevlendirme Tepkisi

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlüklerine yapılan vekaleten atamalar üzerine Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası Kahramanmaraş Şubesi bir basın açıklaması yaptı. Atamaları eleştiren sendika yönetimi haksızlık yapıldığını iddia etti.

Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası'ndan Haksız Görevlendirme Tepkisi

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlüklerine yapılan vekaleten atamalar üzerine Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası Kahramanmaraş Şubesi bir basın açıklaması yaptı. Atamaları eleştiren sendika yönetimi haksızlık yapıldığını iddia etti.

24 Ocak 2013 Perşembe 00:00
Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası'ndan Haksız Görevlendirme Tepkisi
Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası İl Teşkilatlandırma Başkanı Mustafa Koşargelir ve Şube Başkanı Canan Nacar imzasıyla yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği kapsamında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine tahsis edilen Şube Müdürlüğü kadrolarına atama ve görevlendirme konusunda 2012/44 sayılı bir genelge yayımlamıştır.

Genelgede önceliğin genel idare hizmetleri sınıfındaki (uzman, tesis müdürü, şef, mühendis) personellerden görevlendirilmesi belirtilmekteydi. Ancak tarafsız olduklarını, hak arama da iddialı olduklarını öne süren sözde eğitim sendikaları işin içine siyaseti de baskı unsuru yaparak şeflerden şube müdürü olmaz diyerek hem de hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığına baskı uygulayarak söz konusu genelgenin 10 gün sonra 2012/46 nolu genelge ile iptal edilmesini sağlamışlardır.

Mevcut Görevde Yükselme Yönetmeliğine göre şube müdürlüğü sınavına girme şartını taşıyan tüm eğitim çalışanlarının şube müdürü olarak görevlendirilmesi yasal olarak haklarıdır. Genel İdare Hizmetleri sınıfındaki (uzman, tesis müdürü, şef, mühendis) üyelerimizde şube müdürlüğü görevlendirilmeleri için başvurmuşlardır. Ancak bu başvurular hiç dikkate alınmadan kariyer ve liyakat ilkelerine uyulmadan İl Müdürlüğünce görevlendirilmeler yapılmıştır.
   
Bu görevlendirilmelerinde hangi usul ve kriterlere göre yapıldığı belli değildir. Aslında hangi kriterlere göre yapıldığı sendikamız ve kamuoyunca çok iyi bilinmektedir. Şube müdürlüğü için görevlendirme talebinde bulunan üyelerimize sadece 2012/44 sayılı genelgenin iptal edildiği belirtilerek talepler hiç değerlendirmeye alınmamıştır. Söz konusu genelge sadece genel idare hizmetleri sınıfındaki personellere öncelik vermekteydi. Genelgenin bakanlığımızca iptal edilmesi hiçbir şekilde genel idare hizmetlerindeki personellerin şube müdürü olarak görevlendirilmesine engel değildir. Bakanlığımızın görevde yükselme yönetmeliği yürürlükte olup, kariyer ve liyakat ilkelerine dayanarak objektif kriterlere göre görevlendirilme yapılması esastır. Bu görevlendirmelerde Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü üyelerimizin hakkını gasp etmiştir. 

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü bununla kalmayıp Bakanlığımızın il/ilçe müdürlükleri yönetmeliğine göre yapılan yeni yapılandırma kapsamında daire içi görevlendirmelerinde de taraflı davranarak, yetkili sendikaya kayıtlı olan üyeleri daha aktif olan bölümlere görevlendirmekte, sendikamız üyelerini ise psikolojik baskı uygulayarak pasifize etmektedir.
   
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin asli görevlerinin eğitimde başarıyı artırmak, geliştirmek, teknolojiye ayak uydurmak ve tarafsız bir yönetim sergilemektir. Yöneten ve yönetilenlerin kurum içerisinde birbirleriyle iletişimleri, çalışma ortamlarının düzenlenmesi, iş barışı gibi unsurların korunması ve sürdürülmesi kurumun tepe yöneticileri tarafından sağlanması gereken etkenlerdir.
   
Ancak; Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü son bir yıl içinde ilimizin eğitim kalitesini ve seviyesini artırıcı çalışmalardan daha çok taraflı olarak yapılan adaletsiz personel görevlendirmeleriyle ön plana çıkmaktadır. Yapılan bu uygulamalar sendikamızı ve üyelerimizi yıldırma politikasıdır.   
   
Yapılan bu uygulamalar ilimizin Türkiye genelindeki başarı sıralamasının maalesef olumsuz bir göstergesidir. Zira eğitim tüm çalışanlarıyla parçalanmaz ve tartışılmaz bir bütündür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEMURLAR BİZ 2013-01-25 16:22:51

ey erk kardeş sen bu mantığınla bu işler böyle yürür gider sanıyorsun bakalım bundan sonra ne olacak işin ehli olan bu işte şub müdürlerini yetiştiren insanların çalışmasımı yoksa okullarda ders çizelgesi ve nöbet çizelgeleriyle okul idaresi içinde kaybolan insanların göreve gelmelerimi bakalım ne kadar başarılı olacaklar memurun şefin teknisyenin bu ülkede söz sahibi olmasınmı diyorsun.gelene gidene çatanlar için de kurunu yanında yaş da yanıyor mantığını yürütüyorsun bu söz herkes için aynı değildir.

Avatar
şef 2013-01-25 15:33:32

şartlar eşit olsun genelgelerin arkasına saklanmayın. herkes başvursun hak eden kazansın

Avatar
erk 2013-01-25 11:22:04

evrakların içine gizlenmiş teçsen üye formları,teçsene üye olmazsan işin yürümez bunu bilesin mealinden üstü kapalı ikazlar,nasılsa il mem de teçsen cilerin borusu öter şımarıklığı,asıl müdür biziz ukalalığı galiba son buluyor.ey teçsen boşuna zorunuza gitmesin ,üstünüzdeki idarecilerinizin size karşı iyiniyetini yıllardır yanlış anladınız,gelene gidene caka satma işine çevirdiniz.bilmiyor değiliz.adalet neden bu kadar zorunuza gidiyor anlamış değilim.

Avatar
mem 2013-01-25 10:21:36

bizlerin seslerini duyurduğu için haber 46 teşekkürler

Avatar
edeler 2013-01-25 00:29:04

la yürü de git.yıllarca il mem de işi olan müdür, öğretmen memur vs her kim geldiyse çocuk azarlar gibi milleti azarlayanlar kimlerdir.adam size laf diyecek olsa arkanızı şube müdürüne dayadınız.gariban da boyun büküp geriden geriye sessizce uzaklaşmak zorunda kaldı.şimdi iş biraz sıkı tabii.müdür ve şube müdürleri işin ehli.ortalık eskisi gibi değil.bunun acısını hissediyorsunuz.atınızı eskisi gibi oynatamıyorsunuz.yabancınız değilim bende sizden biriyim.sizi en az sizin kadar bilirim.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126