Afşin Elbistan Termik Santraller Korona Nedeniyle Kapatılacak mı?

Korona tedbirleri kapsamında 30 Büyükşehirle birlikte giriş çıkışların yasaklandığı Zonguldak'ta kömür işletmelerinin faaliyetlerini durdurması gündemde. Peki Kahramanmaraş'ın Afşin ve Elbistan ilçelerinde bulunan termik santraller faaliyetlerine ara verecek mi?

EKONOMİ 06.04.2020, 09:21
Afşin Elbistan Termik Santraller Korona Nedeniyle Kapatılacak mı?
banner257

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışların durdurulduğunu açıkladı. Nüfusu yaklaşık 200 bin olan Zonguldak'ın listede yer alması dikkat çekti.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Zonguldak Belediye Başkanı Doktor Ömer Selim Alan’ın karar öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telekonferansla görüşerek, kentin maden şehri olması sebebiyle kronik rahatsızlıklar ve akciğer rahatsızlıkların yoğun olarak yaşandığını ilettiği öğrenildi. Kararda bu görüşmenin etkili olduğu belirtiltildi.

MADENLERDE AKCİĞER RİSKİ

Kömür madenleri, çıkartılan kömürden oluşan tozlardan dolayı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanserine yol açabiliyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, kömür maden işçilerinin yüzde 12 kadarının bu hastalıklara yakalandığını gösteriyor. Kronik bronşit, pnömokonyosis ve silikosis ölüme neden olan en yaygın kömür madeni işçiliği hastalıkları.

CUMHURBAŞKANI KAPATIN DEDİ!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin MYK toplantısında corona ile mücadelede izlenecek yol haritasını anlatarak "Bugüne kadar pek çok sorunu aştık. Aştığımız sorunlar bundan hafif değildi. Vatandaşlarımız sabretsin, bunun da üstesinden geleceğiz” dedi. Erdoğan, belediye başkanları toplantısında Zonguldak’ta akciğer hastası olan vatandaşların sayısının yoğun olduğunu öğrendiğini söyledi. Zonguldak konusunda hassas olunmasını isteyen Erdoğan, “Burada maden ocaklarının faaliyetlerini durdurması talimatını verdim. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun faaliyetlerini durdurduğunu öğrendim. Özel işletmeler de bir an önce faaliyet durdursun. Yakından takip edin”

AFŞİN ELBİSTAN TERMİK SANTRALLERİ KAPATILACAK MI?

Afşin ve Elbistan ilçelerinde yüzbinlerce insanı zehirleyen Afşin Elbistan Termik Santrallerinin kapatılıp kapatılmayacağı merak konusu oldu. Bilindiği gibi bu ilçelerimizde de akciğer hastalıkları, kanser gibi hastalıklar çok fazla görülmektedir. Afşin ve Elbistan'dan gelen çok sayıda mesajda termik santrallerin korona virüs tedbirleri kapsamında mutlaka faaliyetlerine ara vermeleri gerektiği ifade ediliyor.

Zonguldak gibi Türkiye’nin başka illerinde de kömür madenleri ile öne çıkması kafa karışıklığına yol açtı. Türkiye’de başlıca kömür madenleri, Amasya Merzifon ve Suluova, Bolu – Mengen, Kütahya – Tavşanlı ve Tunçbilek, Nevşehir – Gülşehir illerinde bulunuyor. Zonguldak’a giriş ve çıkışların etkili olduğu faktörler bu yerlerde de ön plana çıkıyor.

TERMİK SANTRAL DETAYI

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’ta bulunan 7 termik santralin tehlikeli olduğunu açıkladı. Yavuzyılmaz, biran önce önlemlerin arttılrması gerektiğini istedi. Türkiye genelinde ise kömür yakan termik santraller şu şekilde;

“(Çanakkale)18 Mart Çan, (Kütahya) Polat, (Çanakkale) Cenal, (Bolu) Göynük, (Adana) İsken Sugözü, (Kahramanmaraş) Afşin-Elbistan B, (Manisa) Soma Kolin, (Kocaeli) Gebze Çolakoğlu, (Bolu) Aksa, (İskenderun) Atlas Enerji, (Eskişehir) Yunus Emre, (İzmir) İzdemir, (Çanakkale) Çan-2, (Adana) Emba Hunutlu, (Bursa) Orhaneli, (Manias) Soma, (Çanakkale) İÇDAŞ Bekirli-1, (Çanakkale) İÇDAŞ Bekirli-2, Şırnak Silopi, (Muğla) Kemerköy, (Adana) Tufanbeyli, (Ankara) Çayırhan, (Zonguldak) ZETES Termik Santralleri, (Muğla)Yatağan”

Yorumlar (3)
A.Belli 2 ay önce
Kapatilabilirmi enerji üretimi yapılan aktif faal bir yer o bölge insanı ne yapacak santral kapatılırsa dile ne kadar kolay geliyor bolekapatmak
Jeoloji MÜH.Muzaffer SALİH 2 ay önce
Kahramanmaraş’ta 22 sene kaldık.
Babam Cumhuriyet Savcısı’ydı.
21.Dönem TBMM’de Kahramanmaraş Milletvekili Danışmanlığı yaptım.
Zonguldak Kömür İşletmesi TTK’dan emekliyim.
Afşin Elbistan Termik Santralı TÜBİTAK ve AÜFF araştırmalarına göre radyasyon yaymaktadır!
Hava kirliliği zaten var.
Ertaftaki, çevredeki ağaçlar ve bitki örtüsüne bakın!!!
edeci 2 ay önce
sanmıyorum pek sözünün geçeceğini çünkü saydığınız isimler para basan isimler öyle basit adamların sözünü dinlemezler
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?