ASO Başkanı: 2015’teki büyümeden endişeliyiz

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 2015 yılına dezavantajlı başladıklarını söyledi Özdebir, "2015’teki büyümeden endişeliyiz. Dolar-Euro paritesindeki gelişmeler bizi olumsuz etkilemektedir. Parite'deki 1 puanlık düşüş,...

ASO Başkanı: 2015’teki büyümeden endişeliyiz

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 2015 yılına dezavantajlı başladıklarını söyledi Özdebir, "2015’teki büyümeden endişeliyiz. Dolar-Euro paritesindeki gelişmeler bizi olumsuz etkilemektedir. Parite'deki 1 puanlık düşüş,...

28 Ocak 2015 Çarşamba 12:05
ASO Başkanı: 2015’teki büyümeden endişeliyiz
banner208
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 2015 yılına dezavantajlı başladıklarını söyledi Özdebir, "2015’teki büyümeden endişeliyiz. Dolar-Euro paritesindeki gelişmeler bizi olumsuz etkilemektedir. Parite'deki 1 puanlık düşüş, yıllık ihracatı 550, ithalatı ise 650 milyon dolar düşürmektedir. Parite, 1,39’dan 1,12’ye gerilemiştir. Pariteden 11 milyar dolar kaybımız olacaktır." dedi.

Nurettin Özdebir, Ocak ayı Meclis Toplantısı’nda ekonomik değerlendirmelerinde bulundu. Türkiye’yi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecek ekonomik gelişmelerin yaşandığını belirten Özdebir, "Rusya ekonomisinin küçülmesi ve kredi notunun çöp statüsüne indirilmesi bu ülkeye yaptığımız ihracatı ve sağladığımız turizm gelirlerini olumsuz etkileyecektir. Yunanistan’da seçimleri kazanan partinin yapmış olduğu açıklamalar, Avrupa’daki ekonomik belirsizliği artırmıştır. Ayrıca Euro’nun hızlı değer kaybı da AB’nin ihracatımız içindeki büyük payı nedeniyle bizi olumsuz etkilemektedir. Küresel ticaretin yavaşlaması ve ihracat pazarlarımızdaki daralma, net ihracatın büyümeye katkısının negatif olacağını göstermektedir. Bu şartlarda 2014 büyümesinin yüzde 2,8 olarak gerçekleşeceğidir. Ancak bizi endişelendiren 2015’teki büyümedir. 2015 yılına dezavantajlı başladık. Dolar-Euro paritesindeki gelişmeler bizi olumsuz etkilemektedir. Parite'deki 1 puanlık düşüş, yıllık ihracatı 550, ithalatı ise 650 milyon dolar düşürmektedir. Parite, 1,39’dan 1,12’ye gerilemiştir. Pariteden 11 milyar dolar kaybımız olacaktır." diye konuştu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün, ihraç edilen petrokimya ürünlerinin fiyatlarını da düşüreceğini Özdebir, açıklamasına şöyle devam etti:

"Rusya’ya mal ihracatımızın 2,3 milyar düşeceği tahmin edilmektedir. Buna bavul ticareti ve müteahhitlik hizmetlerini eklersek kaybımız 5 milyar doları bulacaktır. Bütün bunlar 2015’te ihracata dayalı bir büyüme gerçekleştiremeyeceğimizi göstermektedir. Bu nedenle 2015’te iç pazarın önemi daha da artmıştır. 2015’te büyüme iç talebin canlanmasıyla mümkün olacaktır. Eğer iç talebi canlandıramazsak bunun sosyal maliyetleri de olacaktır. Petrol fiyatının düşmesi ihracatımızı olumsuz etkilese de cari açık ve enflasyonu düşürmektedir. Diğer yandan, Avrupa Merkez Bankası’nın aylık 60 milyar Euro genişleme kararı, küresel likidite bolluğunun bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Enflasyondaki düşüş faizleri de olumlu etkilemektedir. 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 7’nin altına düşmüştür. Buna rağmen Merkez Bankası faiz indiriminde yavaş davranmaktadır. Politika faizinde yarım puanlık indirimin hiç bir etkisi olmamıştır. Çünkü Merkez Bankası piyasayı hâlâ yüzde 10’dan fonlamakta, bu da kredi faizlerinin düşmesini engellemektedir."

"TÜRKİYE’DE YATIRIM HARCAMALARI AZALMAKTA"

Türkiye’de yatırım harcamalarının azalmakta olduğunu ifade eden Özdebir, aynı zamanda ülkemize gelen yabancı sermaye yatırımları da bir türlü istenen düzeye ulaşamadığını söyledi. Özdebir, ‘’Kasım ayı itibariyle bu yıl ülkemize gelen yabancı doğrudan yatırım miktarı 11 milyar dolardır. Buna karşılık bizim şirketlerimiz de yurtdışına 6,6 milyar dolarlık yatırım yapmışlardır. Nete baktığımızda aldığımız net yatırım 4,5 milyar dolardır. Bu miktar hiçbir şekilde yeterli değildir. Ayrıca ülkemize gelen yabancı sermaye daha çok hizmetler sektörüne yatırım yapmaktadır. Yabancıların sanayiye yaptıkları yatırımlar şirket satın almaları biçiminde olmaktadır. Yeni sanayi yatırımı yok denecek kadar azdır. Bu durum, üretim ve yatırım ikliminde bir sorun olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Eğer üretim ve yatırım ortamını iyileştirecek tedbirler alınamazsa Türkiye düşük oranlarda büyümeye devam edecektir. Düşük büyüme, yatırım şevkini ve gelecekteki ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileyecektir. Türkiye’nin böyle bir kısır bir döngüye kapılması kabul edilemez. Çünkü düşük büyüme ve yüksek işsizlik, toplumsal huzuru da olumsuz etkileyecektir.’’

"YABANCI YATIRIMCI KENDİSİNİ GÜVENDE HİSSETMEYECEK"

Bir ülkedeki hukuk sisteminin yabancı yatırımlar açısından öneminin büyük olduğunun altını çizen Özdebir, hukuk düzeninin sağladığı güvence olmadan yabancı yatırımcı kendisini güvende hissetmeyeceğini söyledi. Özdebir, "Bu nedenle de yatırım yapmaktan çekinecektir. Yabancı sermayenin ülkemize gelmesi için her şeyden önce hukuk sistemimizi batı standartlarına yükseltecek reformları yapmamız gerekmektedir." dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225