Enflasyonda en yüksek artış Kahramanmaraş bölgesinde

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %17,50 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde gerçekleşti.

EKONOMİ 30.01.2019, 14:40
Enflasyonda en yüksek artış Kahramanmaraş bölgesinde
banner257

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, sağlıkta %0,57, konutta %0,47, lokanta ve otellerde %0,41 ve alkollü içecekler ve tütünde %0,17 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup %6,46 ile ulaştırma oldu.

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında %2,85, eğlence ve kültürde %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,74 düşüş gerçekleşti.

Yıllık en fazla artış %32,73 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler %27,87, gıda ve alkolsüz içecekler %25,66, konut %24,76 ve eğlence ve kültür %21,18 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Aylık en yüksek artış %0,15 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari)'de oldu

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %23,59 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %25,06 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %17,50 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde gerçekleşti.

Kasım 2018'de endekste kapsanan 407 maddeden; 38 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 261 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 108 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Yorumlar (35)
46 46 3 yıl önce
ALLAH VİCDANI OLMAYAN İŞADAMININ,ESNAFIN MALINI ELİNDEN ALSIN.HAK EDEN KULUNA VERSİN
CEKET 3 yıl önce
KAHRAMANMARAŞ DA CEKETİMİ KOYDUM KAZANDIM HESABI NE DENETİMİ KARDEŞİM
RAMAZAN P 3 yıl önce
BİR BELDE DE HALKIN ÇOĞU SEMT PAZARI ALIŞVERİŞİNE BİLEREK İKİNDİDEN SONRA GİDİYORSA İŞTE SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ. BENCE BU KADİRŞİNAS MİLLET BUNU HAK ETMİYOR.
HAKKO 3 yıl önce
ÖNCE BİM A101 MAGAZALARINI DENETLESİNLER
mkl46 3 yıl önce
en çok pahalılılk özçam markette birde çıkmış efiasyonla topyrekün mücadele ediyoruz siz kimi kandırıyorsunuz
Saane 3 yıl önce
Ozaman Yola devam Beraber yürüdük bu yollarda deyip deyip milletin parasını yürüdünüz . Müstehak Maraş a oy vermeye de devam ederler daha.
Ahmet Demir 3 yıl önce
Haber için teşekkürler Haber46
KÜRŞAT 46 3 yıl önce
Haziranda aldığım ürün 12.50, ekimde aldığım ürün 21.90 bir bilen açıklasın
isteyene belgesini gösteririm
Ahmet enes 3 yıl önce
Kimi kime şikayet edeceksiniz ki?
HÖKKEŞ 3 yıl önce
EEE BİZ BOŞA MI YIRTINIYORUZ BURDA SOYGUN VAR DİYE YILLARDIR SÖYLÜYORUZ EN ÇOK OYU VEREN ŞEHİRDE BUNLAR NORMAL ŞEYLER ŞEHRİMİN YÖNETİCİLERİDE ANCAK SOSYAL MEDYADAN RESİM PAYLAŞSIN
Özet 3 yıl önce
Maraş marketleri kadar sahtekar yok bu memlekette, hepsi fırsatçılık peşinde, Allah'tan çook müslümanız
Mem 3 yıl önce
Diyecek çok şey var ama diyemiyorum.
Ekşioğlu imdat 3 yıl önce
Denetim için adil yönetim gerekiyor çok şükür ki oda maras da yok ...parayi ver belediye ye kendi işin e bak
Marjinal 3 yıl önce
Tarim bakanı vatandaşlarımız her şeyi mevsiminde tüketse böyle pahalılık olmaz diyor aklımızla dalga geçiyorlar.
Ede ökkeş 3 yıl önce
Daha dün beş tane incir,iki küçük süt,bir küçük su aldım 13 lira verdim maraşta . Zehir zıkkım olsun ...
Ben Been 3 yıl önce
Ben Ayranpınar markette 5-6 defa etiket fiyatıyla kasa fiyatının farklı olduğuna şahit oldum.Uyarınca da zam gelince etiketi değiştirmeyi unutmuşuz dediler.Bende bir kere olsun fiyatlarınız kasada düşük etikette yükse olsun o zaman dedim ama neye yarar.MARKETLER DENETLENSİN.
TC'li 3 yıl önce
adam akıllı denetleme yokki bir yere denetlemeye gidilmeden önce biz geliyoruz çay hazırmı mesajı gönderiliyor...
özgür 3 yıl önce
bizleri yönetenler bu krize çözüm bulamadıkları için bizleri market sahipleri ile karşı karşıya getirerek aradan sıyrılmaya çalışıyorlar. üreticinin çığlıklarını duymadığımız için habire marketlere saldırıyoruz. ülkeyi yönettiklerini sananlar bile şikayet ediyorlar. hani herşey güzel olacaktı. 24 haziranda ne dediler bizi seçin Türkiye'yi uçuracağız. nasıl uçurduklarını gördünüz işte. önünüzde 31 mart belediye seçimleri var ülkeyi bu duruma düşürenlerden sandıkta hesap sormak istiyorsanız büyük bir fırsat. yok eğer bu krizi marketlere bağlarsanız daha çok ağlarsınız.
Mahmut 3 yıl önce
Marketler en son nokta esas işin başladığı yer denetlensin bu gün ayranpınardan aldığım 100 lü finişh tablet 60 tl vinmarda baktım 80 lisi 82 tl bunlara bakılsın başta yapanlar hedef gösterilsin hizmet edenler değil helal olsun ayranpınara
Mahmut 3 yıl önce
Her sokağa bim 101 açarsan esnaf diye bi şey kalmadı zaten yazıklar olsun batan batana nereye kadar
metin 3 yıl önce
market ucuz mu alıyor sanki adamların onca gideri var bir işçi maliyeti olmuş 3 bin lira elektrik vergi yoksa marketler birbirinden ucuz satmak için uğraşıyorlar hükümet kendi başarısızlığını marketlere yüklüyor
metehan 3 yıl önce
meyve sebze halinde hergün sabahın köründe sabah 5te marketçi komisyoncu alişveriş yapıyor komisyoncu 0,75 liradan çiftciden aldığı malı marketçiye 1,5 veya 2 lirtadan satıyor marketçide aynı ürünü 3 veya 3,5 liradan satıyor ikiside fatura vergi yok gecenin köründe alan alana maliyeci uyurken halde satış bitiyor olan çiftçi ve tüketiciye oluyor zarar bizlerin kar bu adamların olay bu
K.maraşlı 3 yıl önce
Kendini kendi denetleyen kurumdan kendine hayrı olmaz ki vatandaşa hayrı olsun önce denetlemeyi yapana bak sonra ne yaptığına bak.
Doganer 3 yıl önce
Kimi nasıl denetleyecekler herkes birilerinin adamı denetime giden memura olan olur
YAAAAAA 3 yıl önce
Ne güzel haber ilk defa K.Maraş taki enflasyon yüksekliği dile getirildi.Neden böyle KAR MAJI ÇOK YÜKSEK 1 E ALIP 15 E SATMAYA ALIŞMIŞLAR. En meşhur laflarıda Paran yoksa alma yeme içme derler MESELE PARA OLMAMASI DEĞİL ENAYİLİK ONU BİLMEZLER.
sefa dertli 3 yıl önce
ticaret il başkanı hak ile deil torpil ile gelirse memleketde işi ehline veren kimse yok
Mahmut 3 yıl önce
Sebze meyve ürünleri bu yıl çok büyük hasar aldı sel dolu fırtına don derken ürünler mahvodu allahtan gelen yapacak bi şey yok önüne gelen bilen bilmeyen birilerini hedef göstermesin allah herkese yardım etsin takdir ilahi bu kadar israfa böyle olur
Mahmut 3 yıl önce
Her sokağa bim 101 açarsan esnaf diye bi şey kalmadı zaten yazıklar olsun batan batana nereye kadar
Çözüm Çok basit 3 yıl önce
Devlet temel gıda ürünlerini kendi üretmeli ,dagıtmalı ,kendi marketlerinde pazarlamalı hatta ihrac etmelidir holdinglerin , özel sektörün enflasyon insafına bırakılmamalıdır.üreticiden eti sütü bugdayı domatesi biberi şekeri alıp işleyecek tesisi paketlemeyi fabrikayı acıp kendi bizzat iştirakçi olarak üretimi üstlenmelidir
Akın burtan 3 yıl önce
Ayranpınar market sahibi. meclis üyesi bu neyaman. Çelişki. Reis pahalı fiyo sahip meclis üye zamlarla tınmıyo bile
Mahmut 3 yıl önce
Vinmardaki kazığı yazmıştım editör bey
vatandaş 3 yıl önce
İnsafsız toptancı, insafsız manavcının Allah malını elinden alsın.Devlet herkesin kar payını belirlesin 10 liraya alan 20 liraya satıyor, el insaf en az 3 el değiştirse fiatı siz düşünün.Devlet resmen halkını insafsız sömürücülere ezdiriyor. Allah bu millete yardım etsin.Birde bu millet üretsin, ne üretirse üretsin, yan gelip yatmasın.
Maraşlı y 3 yıl önce
Eee arkadaşlar denetleyene herşey bedava olunca gerisi bağlar gazeli
yavuz 3 yıl önce
Taşerona yüzde 4'ü reva gördüler çıkan enfilasyonu kimse görmek istemez
yavuz 3 yıl önce
zabıtalar marketleri denetledimi denetledi ise ne gibi işlem yaptı birileri açıklasın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı