Gaziantep'de yetişen biber de Kahramanmaraş Biberiymiş

Maraş Biberi'nden Antep Biberi diye söz eden ve büyük tepkilere neden olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in biber hamlesi boşa çıktı. Kahramanmaraş'ın daha önceden Gaziantep'de yetişen biberi bile Maraş Biberi diye tescil ettirdiği ortaya çıktı.

Gaziantep'de yetişen biber de Kahramanmaraş Biberiymiş

Maraş Biberi'nden Antep Biberi diye söz eden ve büyük tepkilere neden olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in biber hamlesi boşa çıktı. Kahramanmaraş'ın daha önceden Gaziantep'de yetişen biberi bile Maraş Biberi diye tescil ettirdiği ortaya çıktı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 2001 yılında Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Şanlıurfa ile ilçelerinde yetiştirilen ve belli özelliğe sahip biberlerin Maraş Biberi olarak tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu. Türk Patent Enstitüsü'de 2002 yılında bu başvuruyu kabul etti ve bu illerde yetişen biberin Maraş Biberi olarak tascillenmesine karar verdi.

Fatma Şahin Tepki Çekmişti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in düzenlenen festivalde biber hasadı yapması ve 'Gaziantep biberi' demesi tepkilere neden olmuş, bu tepkileri ilk olarak Haber46 gündeme getirmişti. Haber46'nın haberinin ardından CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'ta bu gün yaptığı açıklamada Fatma Şahin'e sert tepki gösterdi ve ""Sayın Şahin'i uyarıyoruz; Maraş'ın zenginliklerini çalmaya çalışmasın, Maraşlılar bu biberden onun ağzına sürerler. İki şehir arasında biber savaşı olmasın." dedi.

Belgesi Ortaya Çıktı

Bu gelişmelerin ardından"Maraş Biberi"nin tescillendiği ve 17 yıldan bu yana tescilli olduğu ortaya çıktı. Başkan şahin'in hangi maksatla böyle bir ifadede bulunduğu ise bilinmiyor.

Başkan Şahin'e Tepki Dinmiyor

Helete'de (Düzbağ) bulunan Göksu Çayını Gaziantep'e alarak kentin 100 yıllık su sorununu çözen ve karşılığında Helete'ye pek çok söz veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in verdiği sözlerin hiç birini tutmadığı yine haber46 tarafından ortaya çıkarılmıştı. Haberimizde ve sosyal medyada pek çok Kahramanmaraşlı, Şahin'e tepki göstermişti.

Fatma Şahin Açıklama Yapacak mı?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in hem Helete'ye verdiği sözlerle ilgili, hem de biber kriziyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmeddin Kuyucu
Necmeddin Kuyucu - 1 ay Önce

O kadar AKP milletvekili resmen uyuyor... Hatta Özdemir Bey "Gaziantep ile iyi geçinelim" diyor... CHP vekilimiz Ali Öztunç Maraşımıza sahip çıkıyor... VAllahi artık sen hangi partiden aday olursan ol oyum sana Ali Başkan...

bilgin
bilgin @Necmeddin Kuyucu - 1 ay Önce

zaten başkasına mı veriyordun ki

edeci
edeci - 1 ay Önce

niye kalkıp bir tane belediye başkanı kaymakam vali veya milletvekiller bişey demiyor ?verdiğimiz oylar haram olsun alçaklar memleketinize bile sahip çıkamıyorsunuz

GENÇLİK
GENÇLİK - 1 ay Önce

İYİ Kİ VARSIN ALİ ÖZTUNÇ, KAHRAMAN ŞEHRİMİZİN EN KIYMETLİ VEKİLİ ALLAH RAZI OLSUN SENDEN.

vatandaş
vatandaş - 1 ay Önce

ali öztunç sen nasıl bi kralsın ya, helal olsun sana tebrik ederim, görün göründe ibret alın 7-8 uyurlar.

A
A - 1 ay Önce

Biber k maraş a .ayittir sen baklavana sahip çık

Eyüp KÜLEKÇİ
Eyüp KÜLEKÇİ - 1 ay Önce

milletimizi anlamak gerçekten çok zor? suyu, havalimanını, bölge hastanesini neden kaptırdığımızı düşüneceğine biberin adı maraş biberi mi antep biberi mi onun peşine düştük. algı yönetimini çok güzel yapıyorlar neyi eleştirmemiz gerektiğini neyi 3 maymun olup, görme-duyma-konuşmamamızı çok iyi sağlıyorlar. ne diyelim Rabbim şuurumuzu açsın!

Ahmet Uğur
Ahmet Uğur - 1 ay Önce

Çiftçilikten anlıyorsanız bilirsiniz biberin canı su. Suyu olmayan yerde biber yetiştirilemez. Anteplilerin bırak biber yetiştirmeyi içmeye su bulamadıklarını düşünürsek zaten mantık olarak ortada biberin kimin olduğu.

gkn46
gkn46 - 1 ay Önce

Hangi maksatla bu açıklamayı yaptı bilinmez sayın Fatma ŞAHİNİN ama şunu iyi bilsin yaptığı açıklama komşu şehrimiz GAZİANTEPLİ'lerin hoşuna gitmiş olabilir ama bizim pek hoşumuza gitmedi bunun şuan gündemde olduğunu biliyordur bu yüzden çıkıp bi açıklama daha yapması gerek.Göz göre göre bu konuşmayı yapıp sonra bu olayları bilip susması hoş değil.

Eyyüp köse Kanaat Biber
Eyyüp köse Kanaat Biber - 1 ay Önce

Türkiye nin %70 İslahiye yetişir biber eskiden imalat Gaziantep İslahiye de olmadığı İçin Maraş biberi diye anılırdı ama şimdi Türkiye de 1.ci olan Tesis günlük 150 ton Kapasiteli Kanaat Biber Entegre Tesisi olunca Maraş ta kesmeli tepeliler kötü mamül katkılı mamül imal edince elinde gitti Maraşlılar Dondurma ve Tarhana sahip çıksın yeter Biber denince akla İslahiye Gaziantep gelir Teşekkür ederim

Necmeddin Kuyucu
Necmeddin Kuyucu @Eyyüp köse Kanaat Biber - 1 ay Önce

Hocam Marbi, Telbisoğlu biber markalarımız var araştır istersen bir

mazmahorlu
mazmahorlu @Eyyüp köse Kanaat Biber - 1 ay Önce

Çiftçilikten anlıyorsanız bilirsiniz biberin canı su. Suyu olmayan yerde biber yetiştirilemez. Anteplilerin bırak biber yetiştirmeyi içmeye su bulamadıklarını düşünürsek zaten mantık olarak ortada biberin kimin olduğu anladın mı kanaat biberci

Oğuz bey
Oğuz bey - 1 ay Önce

Fatma hanım, bakanken çıkardığı yasalarla müslüman Anadolu aile yapısını bozmuştur. Pozitif ayrımcılık yasası ile hâlâ devam etmektedir. Şimdide başka yanlışlara imza atmakta..Ablacığım K. Maraş la ne uğraşıyorsun.

Karadenizli
Karadenizli - 1 ay Önce

Dondurmayı herkes biliyor Maraşa ait olduğunu ama Kırmızı Maraş Biberini, Maraş peynirini, Doğal Zeytinyağını burda tanıdım, Tarhanayı (Firik) burda gördüm, Andız pekmezini, Afşin kirazını, Göksun elmasını, Kabarcık üzümünü, Bertiz Cevizini, Yanyana'yı, Eli Böğründe'yi burda tattım. Maraş Fili ve Aslanı'nı burda ziyaret ettim. Yer mozaiklerini duydum ama henüz göremedim. Daha pek çok değer var keşfedilmemiş ve tanıtılmamış. Kayak tesisi burda, Expo burda (kuruluyor şu an). Yamaç paraşütü burda, Kot fabrikaları burda, Tekstil burda, Kuyumculuk burda, Kapalı çarşı burda, Kağıt Fabrikası burda, Çelik sektörü burda, Tarım arazileri burda, Ormanlar burda, Barajlar burda, Su burda, Temiz hava burda, Ahir Dağı burda, En zengin bitki çeşitliliği burda. Dolayısıyle hayvancılık burda. Veeee bütün Antepliler de burda Acaba neden? İlinizin kıymetini bilmezseniz başkaları bilir.

Maras antebin ilcesi olsun
Maras antebin ilcesi olsun - 1 ay Önce

Daha cok hizmet gelir

Ede
Ede - 1 ay Önce

Ya bu işin siyasetle bir ilgisi yok Fatma Şahin resmen değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyor bizim vekillerimiz nerde yıllardır en yüksek oyu veriyoruz Kahramanmaraşlı siyasetçiler nerede neden lobi faaliyetleriyle Maraş atılım yapamıyor akp li vekilleri göreve davet ediyorum.

????
???? - 1 ay Önce

Kendi Hemşehrilerine, Milletvekilleri "Ök..." Yakıştırması yaptığında kahkaha ile gülen Sn. Şahin Kahramanmaraşlılar içinde mi aynı düşünceler içerisinde acaba?

malikes
malikes - 1 ay Önce

Yakında Maraşta bizim derlerse şaşmayın.....
Bizde belki en büyük ilçesi olacağımızdan HIZLI TREN gelir... Göksun yolu biter... 20 m. uzunluğundaki Adana yolu üstündeki köprü 5 AY sürmez yapılır ...daha ne istiyorsunuz işler yoluna girer...çok eleştirmeyin... ailimAllah canınıza okurlar haa....

Hmmm
Hmmm - 1 ay Önce

Hatay'ın künefesine göz diken bibere mi göz dikmeyecek. Kendini uyanık zannediyor ama tam ahmak.

Gökhan
Gökhan - 1 ay Önce

Ali öztunç sayesinde Antep biberimizi çalamadı adam herşeye yetişiyor helal olsun kahramanmaraşın tek millet vekili Ali öztunç


SIRADAKİ HABER

banner122