banner230

Kahramanmaraş'ta petrol alarmı: Resmi gazetede yayınlandı

Resmi gazetede yayınlandı. Kahramanmaraş dahil 7 ilde petrol aranacak.

EKONOMİ 19.01.2020, 15:14
Kahramanmaraş'ta petrol alarmı: Resmi gazetede yayınlandı
banner257

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararlara göre TPAO'ya 7 ilde 9 sahada petrol arama ruhsatı verildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

PETROL ARANACAK YERLER

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) 7 ilde 9 petrol arama ruhsatı verildi. Buna göre, TPAO'ya Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa'da, bazıları birden fazla ilin sınırlarında yer alan toplam 9 saha için petrol arama ruhsatı tahsis edildi. 

RUHSATLAR 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yüzölçümleri 14 bin 455 hektarla 61 bin 671 hektar arasında değişen sahalar için verilen ruhsatlar 5 yıl süreyle geçerli olacak. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) piyasalarında faaliyet gösterecek 21 şirkete lisans vermişti. Petrol piyasasında faaliyet gösterecek 2 şirkete madeni yağ ve 1 şirkete ihrakiye teslimi lisansı verildi. LPG piyasasında faaliyet gösterecek 1 şirket dağıtıcı lisansı alırken, 3 şirketin dağıtıcı lisansı iptal edildi.

TÜRKİYE'NİN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tahsis edilen ruhsat sahalarında uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerine devam ediyor.

Bakanlık, "Varsa bulacağız" mottosuyla hareket eden, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz'de aramaların devam ettiğini belirtti.

2020 HEDEFLERİ

Bölgede hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil, barış ve istikrar unsuru haline gelmesini isteyen Bakanlık, milli gemilerle 2020'de 5 kuyu açarak petrol ve doğal gaz aramacılığında aktif bir strateji izleyecek. Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında 2023'e kadar 26 sondaj yapılmasını planlıyor.

Yorumlar (7)
Yapalakli yavuz 1 yıl önce
Elbistan afsin kömür madeni yataklarinin altında 3000 -3500 metre derinliginde altın aranmalıdır , güney afrikanın en zengin altın rezervleri bu şekilde keşfedilmistir
Mehmet 1 yıl önce
Araman aman bertizde üstü kapatılan yere bakın civayla
vatan evladı 1 yıl önce
afşinde elektrik üretilsin , Petrol çıkarılsın, adam dibi alt yapısı olmayan memleketin adam gibi imarı olsun ve toki yada büyük özel inşaat şirketleri davet edilsin 3-5 etapda 30 bin 50 bin arasın toplu konut akıl şehir yapılsın buraya da Namık Kemal Mah. ve DulkadirOĞLU mAH., Eski sanayi bölgesini taşıyın 3-5 metre derinlikten Antik GERMANCİA VE ANTİK ŞEHİRİ orataya çıkarın bakın bakım gelişmelere bir vizyonunuz olsun kamu kurumlarının, Üniversitenin, Basının, İş Adamlarının . ama hemende kömür tozu demeyin, siyanür demeyin, daha bitmedimi bu yollar demeyin, imara açılan araziden bize ne düşer demeyin, yol yapılırken 1 metrelik yol kenarındaki toprağınız için milyon isteyip karayollarını mahkemeye vermeyin, park yeri olmayan yere aracınızı bırakmak için devreye nüfuslu kişileri sokmayın, devlete iş yaparken fahiş fiyatın bile üstüne çıkıp en kötü malzemeyi kullanıp da zengin olucam diye haram yemeyin. Dürüstlük, Adalet , Liyakat KAMUDA - ÖZELDE- BİREYDE
ya seçim mi var?? 1 yıl önce
hayırdır inşAllah seçim zamanında genelde petrol aranır... şüphe ettirecekler şimdi...
drsn 1 yıl önce
mozaik var dediler 3 beş mahalleyi sit alanı ilan ettiler yıllardır bir numara yok... yarın birde petrol var derler vatandaşın arsasına şerh koyarlar ne alırlar ne sattırırlar nede bina yaptırırlar bizim yerel aciz siyasetciler...
osman 1 yıl önce
bizim bağa baksalar keşke su çıkıyor petrolde çıkabilir
Gösünlü 1 yıl önce
Afşin elbistan ve göksunda olabilir
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:54
Öğle 12:49
İkindi 16:02
Akşam 18:34
Yatsı 19:49