Kervancıoğlu: Faiz İndirimi Yılsonu Büyüme Rakamlarına Pozitif Etki Edecektir

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Kervancıoğlu: Faiz İndirimi Yılsonu Büyüme Rakamlarına Pozitif Etki Edecektir

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Kervancıoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Yılın Üçüncü çeyreğinde piyasa tarafından %1 oranında beklenen büyüme verisi beklentilere paralel olarak %0,9 oranında büyüdü. Böylece ekonomik toparlanmada dipten çıkış işaretlerini onaylamış oldu.

Türkiye ekonomisi 2018 yılı Ağustos ayında yaşamış olduğu kur krizine güçlü bir tepki vererek 2019 yılını ciddi manada toparlanma emareleri ile tamamlayacağı öncü veriler ile birlikte de göstermektedir.

Büyümenin sektörel bazda ana bileşenlerine yıllık olarak bakıldığında ise; inşaat sektörü dışında; tarım sektörü, sanayi sektörü, hizmetler sektörü ve kamu harcamaları büyümeyi yukarı taşımıştır.

İnşaat sektörü özelinde ise; Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine devam etmesi, Türk Lirası’nın stabil durumu; kredi kanallarını gevşeterek sektörü canlandırmaya devam etmektedir. Bunlara ek olarak; sektör oyuncuları konut satış kampanyaları düzenleyerek konut satışına ilgiyi artırmayı sağlamaktadır. Özetle; sektörün 2019 yılının son çeyreğinde pozitif bir büyüme gerçekleştirmesi beklenmektedir. Böylece, 2019 yılının negatif havasını neredeyse yılsonu verisi olarak %0-1 aralığına taşıyarak artıda kapatması mümkündür.

Aynı saatlerde açıklanan ISO İmalat verisi ise beklentilerle uyumlu bir şekilde 49,5 oranında açıklandı ve önceki veri 49,0 idi.

Özetle; iktisadi faaliyetteki toparlanma son açıklanan GSYİH büyüme verisi ile de teyit edilmiş olmaktadır. Sanayi üretimindeki ve inşaat sektöründeki toparlanmaların önümüzdeki aylarda da artarak devam etmesi beklenmektedir. Merkez Bankası tarafında da ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacak faiz indirimlerinin ve makro ihtiyati politikaların devam etmesi son çeyrek büyümesini yukarı çekebilir ve toparlanmanın beklenenden de hızlı bir sürede gerçeklemesini sağlayabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdi yaman
Erdi yaman - 2 hafta Önce

İlkokulu bile zar zor bitiren biri müsiad başkanı...ne günlere kaldık...

Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 2 hafta Önce

Zengin olman her konuda bilgi sahibi olacağın demek değildir. Dondurmanı yap keyfine bak. Ekonomi değerlendirmeni kendine sakla.

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi - 2 hafta Önce

Sayın sami bey burası laik demokratik ve gavur kanunları ile yönetilen bir ülke olabilir ama biz hala müslümanız ve faiz dinimize göre kesin haramdır ve Allah cc yasak etmiştir. Haramla iş yapılmaz ve kazanç sağlanmaz , sağlansada bereketi olmaz. Fabrika ayarlarına tekrar dönün ve kim olduğunuzu unutmayın

ahmet arıkcan
ahmet arıkcan - 2 hafta Önce

maliye bakanı gibi konuşuyor.

maraşlı
maraşlı - 2 hafta Önce

müsiad. (açılımı: müslüman iş adamları) diye bizi kandırıyorsunuz. müslüman kişinin faizle ne işi var. ayrıca ülke ekonomisinin büyümesi gelişmesi faize kaldı ise yandık.

ökkeş
ökkeş - 2 hafta Önce

müsiad bahanesiyle hergün yemekler toplantılar ohh gelsin ihaleler ondan sonra ekonomimiz uçuyor.
e tabi sabah akşam darphane gibi para topluyo şubeleriniz hepsi peşin satış

MİSAFİR
MİSAFİR - 2 hafta Önce

çok boy göstermeye başladı sanırım milletvekilliğine oynuyor.

Metin.t
Metin.t - 2 hafta Önce

Bir akp şakşakçısı daha .halk acından.ölüyor be

SIRADAKİ HABER