Merkez Bankası 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 artırıp 6,9'a yükseltti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 puanlık artışla yüzde 6,9 seviyesine yükseltti.Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankanın Ankara merkezinde 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Erdem Başçı,...

EKONOMİ 30.07.2015, 14:36
Merkez Bankası 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 artırıp 6,9'a yükseltti
banner257
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 puanlık artışla yüzde 6,9 seviyesine yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankanın Ankara merkezinde 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Erdem Başçı, 2015 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini, 2016 yılı sonunda da enflasyonun orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Bu çerçevede nisan enflasyon raporunda yüzde 6,8 olarak verdikleri 2015 sonu enflasyon tahminini 0,1 puan yukarı yönlü güncellediklerini söyleyen Başçı, gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyelere ulaştığını, ikinci çeyrekte küresel piyasalardaki oynaklığın etkisinin Türkiye ekonomisinde de gözlendiğine işaret etti. Başçı, "Yılın ikinci çeyreğinde temkinli para politikası politikasını sürdürdük, sıkı likidite politikasına devam ettik. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar getiri eğrisini yatay tutarak para politikasında temkinli duruş sergileyeceğiz. Sıkı para politikamız ekonominin dış şoklara dayanıklılığını artırdı.” görüşünü paylaştı.

Başçı, önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceği değerlendirmesi yaptıklarına işaret ederek, buna bağlı olarak Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyacın kademeli olarak azalabileceğini kaydetti. Faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini aktaran Başçı, bunu ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını belirtti.

''FED'İN EYLÜL'DEKİ FAİZ ARTIŞINDA BİR ENDİŞE KALMAYACAK”

FED’den kimsenin endişelenmemesini isteyen Erdem başçı, şöyle devam etti:
"FED, faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini FED faizleri seviyesine yükselteceğiz. Dolayısıyla öyle bir kaygıyı azaltmış olacağız. Bankalarımızın bir yıla kadar olan bütün yükümlülüklerini rahat bir şekilde sürdürmesi için Merkez Bankası'nın imkanları tam olarak yeterli olacak. Hiç kimsenin eylül ayında olası bir faiz artışı konusunda bir endişe kalmayacak.”

‘’SADECE KIRMIZI ETTE DEĞİL BÜTÜN ÜRÜNLERDE FİYAT ARTIŞI YÜZDE 8’İN ALTINDA KANISI OLUŞTU’’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uzmanlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Erdem Başçı, şu an kırmızı ette yüzde 20'nin üzerinde gerçekleşen fiyat artışının sağlam bir irade ile yüzde 8'e indirilmesi konusunda mutabakat sağlandığını kaydetti. Başçı, yüzde 8'in altına indirme hedefinin sadece kırmızı et için değil, enflasyonu etkileyen her ürün için konabileceği kanısının oluştuğuna işaret etti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?