Reel kesim güven endeksi (RKGE) 4,4 puan arttı

Nisan ayında İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 4,4 puan artarak 107,9 seviyesinde gerçekleşti. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez...

Reel kesim güven endeksi (RKGE) 4,4 puan arttı

Nisan ayında İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 4,4 puan artarak 107,9 seviyesinde gerçekleşti. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez...

24 Nisan 2015 Cuma 15:40
Reel kesim güven endeksi (RKGE) 4,4 puan arttı
Nisan ayında İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 4,4 puan artarak 107,9 seviyesinde gerçekleşti. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, genel gidişat, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde; gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 102,7 puan seviyesini gösterdi.
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi. İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıflayarak devam ettiği görüldü.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü.. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin güçlendiği gözlenmektedir. Gelecek oniki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,1 puan azalarak yüzde 8,0 oldu.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 46,6'sı üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,2'si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş, onu da sırasıyla işgücü yetersizliği, hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.
Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurtiçi piyasalar ile Avrupa Birliği dışındaki yurtdışı piyasalarda rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelerin azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

Avrupa Birliği içindeki yurtdışı piyasalarda rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmelerin ise güçlenerek devam ettiği
gözlendi. İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,8'e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,1'e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 19,1'e geriledi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126