Somalı kadınlar, 'Önce Kadın' programı ile iş sabihi oldu

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından ilçedeki kadınlara yönelik, gelir yaratan bir iş modeli oluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliği...

Somalı kadınlar, 'Önce Kadın' programı ile iş sabihi oldu

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından ilçedeki kadınlara yönelik, gelir yaratan bir iş modeli oluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliği...

29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:57
Somalı kadınlar, 'Önce Kadın' programı ile iş sabihi oldu
Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından ilçedeki kadınlara yönelik, gelir yaratan bir iş modeli oluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliği ile Aralık 2014’te hayata geçirilen 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi' ilk mezunlarını verdi.

Vodafone, kadınların ekonomik ve sosyal alanda güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Somalı kadınların el becerilerini kullanarak çeşitli üretimler yapmaları ve gelir elde etmeleri hedefiyle Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliğinde Aralık 2014’te hizmete açılan 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi' ilk mezunlarını verdi. Toplam 370 kadının kayıtlı bulunduğu merkezden başarıyla mezun olan 124 kadın kursiyere mesleki eğitim sertifikaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle verildi.

Açılış töreninde konuşan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, kadının güçlendirilmesi, hak, fırsat ve imkanlardan eşit şekilde yararlanabilmesinin uzun soluklu ve çok taraflı bir mücadeleyi gerektirdiğini ifade etti. Atabek, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, kadınlarla ilgili çalışmaların daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için kadın sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesinin ve ürettiği projelerin desteklenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. KAGİDER’i, Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi’nin işbirliği ile Somalı kadınları hayatın her alanında desteklemek, sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak amacıyla oluşturdukları ‘Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nde kadınlara iş ve istihdam sağlayan çalışmalarından dolayı kutluyorum. Bu projenin en güzel özelliklerinden birinin de sürdürülebilir olması gerekir." dedi.

'SOSYAL VE EKONOMİK HAYATA KATILIMLARINI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ'

Kadınların hayatın her alanında daha aktif ve üretken olmalarını sağlayan projelerin toplumun geneline olumlu yansıdığını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ise şunları söyledi: "Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşamda eşit ve güçlü bir biçimde var olması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışla, kadınlarımızın güçlendirilmesi için çeşitli projeler yapıyoruz. Bu projelerimiz arasında önemli bir yeri olan ‘Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’ ile Somalı kadınlarımızı iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırarak sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamayı hedefliyoruz. Toplam 370 kursiyerimizin bulunduğu merkezimizde iğne oyası, tel kırma ve el nakışı gibi el işlerinin eğitim ve üretimine odaklanıyoruz. Şu ana kadar toplam 168 saatlik eğitim verdik. Bugün ise eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mesleki eğitim sertifikası almaya hak kazanan 124 kadınımızı alkışlamaktan mutluluk duyuyoruz."

Suel, English Home'un, 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ne Vodafone’dan sonra sipariş veren ilk marka olduğunu hatırlatarak, "Yapılan anlaşma kapsamında Somalı kadınların işlediği 22 bin havlu ekim ayında English Home mağazalarında satışa sunulacak. Bölgede kadınların ekonomik ve sosyal yönden desteklenmesi hedefiyle açılan 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi' için iki önemli işbirliği yapıldı. Buna göre, merkezde eğitim gören kadınlar, ev tekstili markası English Home tarafından üretilen havlulara nakış işledi. English Home’un 22 bin adetlik siparişi için 64 kadın çalıştı. Bu ürünler English Home mağazalarında Soma yararına satılacak. Diğer yandan Somalı kadınlar, dünyaca ünlü tasarımcı Arzu Kaprol tarafından hazırlanan tasarımları işleyecek ve ortaya çıkan ürünler Vodafone mağazalarında satılacak. Böylece, Somalı kadınlara geleneksel motiflerin ötesine geçerek çağdaş tasarımlara sahip el işi ürünler üretme olanağı sunulacak."

Ağırlıklı olarak el işi üretimine yönelik eğitimlerin verildiği 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'nde bugüne kadar 68 saatlik tel kırma, 47 saatlik el nakışı ve 53 saatlik iğne oyası eğitimi verildiğini aktaran Suel, "Üretilecek ürünlerin alınan siparişlerin içeriğine göre belirlendiği merkezde, yaklaşık 100 Somalı kadın Vodafone paydaşlarına yeni yıl hediyesi olarak sunulmak üzere 16 bin bardak altlığı üretirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlanan Vodafone hediyeleri için ise 4 bin 250 lavanta kesesi işlendi. Soma Belediyesi tarafından özel olarak tahsis edilen bir binada hizmete açılan ve 50 kişi kapasiteli 2 nakış atölyesi, 1 bilgisayar odası, 1 seminer odasından oluşan 'Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'nde eşzamanlı olarak 200 kişiye eğitim verilebiliyor. İki yıl sürecek projenin sonunda toplam 350 Somalı kadına ulaşılması hedefleniyor." bilgisini verdi.

'SOMALI KADINLARIN YANINDA OLACAĞIZ'

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar da "KAGİDER, Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi olarak el ele verip açtığımız ‘Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nin hedefi, Somalı kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, eğitimlerle üretim sürecine dahil olmalarına katkıda bulunmaktı. Bizler ilk adımı attık ve hedefimizi önümüze koyduk; ancak, bu merkezi katılımlarıyla ve üretimleriyle canlı kılan, burada bir hayat yaratan Somalı kadınlardır. Bu sebeple öncelikle, açılışımızdan bu yana eğitimini tamamlayan bu başarılı kadınlarımızı tebrik ediyorum. Hedefimiz, kadınların kendi ayakları üzerinde ve kendi koşullarına uygun bir şekilde kooperatifleşmesi. KAGİDER olarak tüm bu süreçlerde, Somalı kadınların yanında olacağız, öncülük ve rehberlik etmek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile toplumsal etki de yaratacağımıza ve belki bir kartopu gibi çoğalarak büyüyeceğimize inanıyoruz. Soma belki bu anlamda bir pilot bölge olacak ve bizlere de yeni projelerde rehberlik edecek. KAGİDER olarak, bir strateji olarak benimsediğimiz noktalardan biri de özel sektör-sivil toplum-devlet işbirliğidir. Soma bize bu işbirliğinin gücü ile nasıl sonuçlar elde edebileceğimizi ve çözümler üretebileceğimizi gösteren değerli örneklerden biri oldu." ifadelerini kullandı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126