STK’lardan darbe girişimine ilişkin ortak bildiri

Soldan Sağa: Askon Genel Başkanı Mustafa Koca, Deik Başkanı Ömer Cihad Vardan, Dto Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, İso Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstib Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, İto Başkanı İbrahim Çağlar, Müsiad Genel Başkanı Nail Olpak, Tim Ve İhracatçi Birlikleri Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tampf Başkanı Sami Kariyo, Tümsiad Genel Başkanı Yaşar Doğan, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy Ve Yased Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem.

STK’lardan darbe girişimine ilişkin ortak bildiri

Soldan Sağa: Askon Genel Başkanı Mustafa Koca, Deik Başkanı Ömer Cihad Vardan, Dto Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, İso Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstib Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, İto Başkanı İbrahim Çağlar, Müsiad Genel Başkanı Nail Olpak, Tim Ve İhracatçi Birlikleri Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tampf Başkanı Sami Kariyo, Tümsiad Genel Başkanı Yaşar Doğan, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy Ve Yased Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem.

18 Temmuz 2016 Pazartesi 17:28
STK’lardan darbe girişimine ilişkin ortak bildiri
Sivil Toplum Kuruluşları, 15 Temmuz’da başarısız olan darbe girişimine karşı ’Karanlıktan Aydınlığa 15 Temmuz’ bildirisi yayınladı.,
TİM, ASKON, DEİK, Deniz Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, İstanbul Ticaret Odası, MÜSİAD, TAMPF, TÜMSİAD ve YASED ’den oluşan Sivil Toplum Kuruluşları darbe girişimine karşı ortak basın bildirisi yayınladı. Bildiriyi MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak okudu.
Olpak’ın okuduğu 11 STK’nın ortak bildirisinde şu ifadeler yer aldı:"Ülkemiz, 15 Temmuz Cuma gecesi önce karanlığı; ortaya konan büyük inanç ile de aydınlığı yaşadı.
Artık 15 Temmuz, öznesi millet olan demokrasinin kazandığı bir gündür. Bu gün, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın tarihine geçecek Milli İrade günüdür. Ülkemizin büyük demokrasi yürüyüşüne yönelik 15 Temmuz saldırısında, millet ile iradesi arasındaki köprüye atılan her bomba, sıkılan her kurşun, aslında bunu yapanların karanlık planlarının aydınlığa çıkmasını sağladı.
Milletin iradesinden başka irade tanımıyoruz…
Ülkemizdeki iş dünyasının temsilcileri olarak, demokrasimizin derinleşmesi ve ekonomimizin güçlenmesinin sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin en başta ekonomimize büyük zarar vereceğini, tüm birikimlerimizi heba edeceğini biliyoruz.
Seçilmiş hükümeti yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz.
Milletin istikrarı en iyi cevaptır
Bu hain girişimin çökertilmesinin orta ve uzun vadede ülkemiz ekonomisine olumlu yansımalarının olacağı kanaatindeyiz. Çünkü iş dünyası huzur, güven ve istikrar ister.
Yaşananlar, tüm bu bileşenleri perçinlemiştir. İstikrarın sadece hükümetle olmayacağını söyleyenlere, siyasi risk olduğunu söyleyenlere, her görüşten milletin istikrarı cevap vermiştir.
Güçlü millet iradesi her türlü zorlukla baş edebileceğimizi, ülkemizin uluslararası arenada da siyasi ve ekonomik gücünün kat be kat artacağını ortaya koymuştur.
Başbakanımızın dünkü açıklamalarında söylediği gibi ekonomimizin temelleri sağlamdır ve hükümetimiz ile Merkez Bankası ve ilgili kuruluşlar da gereken tedbirleri almıştır. Türkiye, global krizlere karşı ayakta durmayı başaran, G20 üyesi ve AB adayı, serbest piyasa ekonomisini ve çok partili siyasi sistemi içselleştirmiş güçlü bir ülkedir. İlk refleks olarak olumsuz etkiler hissetsek de ülkemizin güçlü imajı, kısa sürede hem iç pazarda hem de dış pazarlarda bu olumsuzlukları bertaraf edecektir. Keza, kamuoyunun da izlediği gibi bütün piyasalar süratle normal seyrine ulaşmıştır. Bundan sonra da bizler daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz.
Artık darbe kelimesinin literatürden kalkmasını istiyoruz
Şimdi, paralel terör örgütü darbecilerinin hukukla yüzleşme ve milletin derin hafızasında mahkûm olma zamanıdır. Bu ihanet tezgahını tasarlayan hainlerin hukuk çerçevesinde yargılanarak, en ağır ve caydırıcı cezaları almasını bekliyoruz. Artık darbe kelimesinin literatürden kalkmasını istiyoruz.
Meclis’te siyasi partiler arasında takdir edilen bir yaklaşım varken toplumda ayırımcılık yapılması teröristlerin amacına ulaşmasına sebep olur. Sağduyu içerisinde hareket etmeliyiz.
Gün birlik günü, milletimize teşekkürler…
Milli İradeyi korurken şehit düşen vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Gün birlik günüdür. Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, halkımıza kararlılığı ile cesaret veren Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız ile hükümetimize, darbe girişimine destek vermeyen ve karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, polisimize ve güvenlik güçlerimize, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile STK’larımızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna sonsuz teşekkür ediyoruz.
Üretmeye ve demokrasi nöbetine devam edeceğiz.
Bizler de iş dünyası olarak, üretmeye ve demokrasi nöbeti tutmaya devam edeceğiz".
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126

banner191