Yozgat'tan flaş başvuru! Maraş dondurmasına lezzeti Akdağmadeni salebi veriyor

Maraş dondurmasına lezzet veren salep için Yozgat'tan patent hamlesi geldi. Dünyanın en lezzetli salepinin Akdağmadeni salebi olduğunu iddia eden Akdağmadeni Belediye Başkanı Dr. Nezih Yalçın patent başvurusunda bulundu.

Yozgat'tan flaş başvuru! Maraş dondurmasına lezzeti Akdağmadeni salebi veriyor

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde ormanlık ve çayırlık alanlarda mayıs, haziran ve temmuz aylarında kendiliğinden yetişen kış aylarında şifa kaynağı olarak tüketilen ve Kahramanmaraş Dondurmasına lezzetini veren ‘Akdağmadeni Salebi’ markalaşacak. Akdağmadeni Belediye Başkanlığı tarafından salebin, Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu yapılacak ve tescili alındıktan sonra markalaşma yoluna gidilecek. Doğal ortamda yetişen ve salkım ya da başak biçiminde kırmızı, mor, sarı ve yeşil çiçekleri olan kültür bitkisi olarak ta ilçenin sembolü haline gelen salebin, meşe, sivrikurt kulağı, beşli, çatal, yemlik ve çift çatal yemlik gibi 12 çeşidinin bulunuyor. Ayrıca Akdağmadeni'nde yetişen salep türlerinin ise dünya üzerinde var olan “glucomannan” diye tabir edilen değer olarak en kaliteli salep türü olduğu belirtiliyor.

Akdağmadeni salebinin patentini alarak markalaşmaya gitmek istediklerini belirten Akdağmadeni Belediye Başkanı Dr. Nezih Yalçın, “Akdağmadeni salebi bizim ormanlarımızda doğal ortamda yetişen ve yakın zamanda da belediyemizin girişimleriyle sera ortamında üretilmeye başlanılacak bir bitki. Tüm dünyada en kaliteli salep yetişen bölge Akdağmadeni bölgesidir. İnşallah biz Akdağmadeni salebinin patent başvurusunu yapıp tescilini yaptıktan sonra Akdağmadeni ismi ile özdeşleştirmek istiyoruz. İçerdiği 'glucomannan' sayesinde vücuda birçok faydası olan bir bitki. Boğaz enfeksiyonlarından tutun mide, bağırsak rahatsızlıklarına kadar hatta tok tutması sebebiyle obezite tedavisinde kullanılabilecek bir besin. İnşallah dediğim gibi doğal ortamda yetişen salebi tarla ve sera ortamında da yetiştirip patentini alıp Akdağmadeni ile özdeşleştirmek istiyoruz. Akdağmadeni salebi şu anki Maraş dondurmalarına tadını aromasını veren bir bitki. Bundan sonra biz istiyoruz ki Akdağmadeni ile birlikte anılsın. Akdağmadeni salebini hem biz katma değer olarak Akdağmadeni’ne döndürebilelim. Akdağmadeni’nde toplayıp kurutup öğütüp bir markalaşma yoluyla da tüm dünyaya tanıtalım istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 13:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
KÜÇÜKCERİT
KÜÇÜKCERİT - 5 ay Önce

DONDURMAYI DA ALIRLARSA HİÇ ŞAŞIRMAM :((

fatma
fatma - 5 ay Önce

Allah aşkına dondurmayı da biri patentlesin, K.Maraş uyusun dursun...

Yorum
Yorum - 5 ay Önce

Zaten suni sahlep kullanıyoruz. Patentini alsalar nolurki.

Cihat
Cihat - 5 ay Önce

Bende Akdağmadenliyim
Hiç olmadı günde 10 kilo salep bulurum kilosu 50tl başka yerde 100

Zeliha
Zeliha - 5 ay Önce

Oda yapay salepden bahsetmiyor zeten

Hasan
Hasan - 5 ay Önce

Arkadaşlar yapay saleple patent almaya çıkılırmı? Elbetteki hakiki ve dünyanın en lezzetlisi olmasa dünya bir testten geçip patent almaya çıkılmaz.

Nur
Nur - 5 ay Önce

Bence patent icin geç bile kalindi. Bir Akdagmadenli olarak en iyi salep bizde

maraşlı
maraşlı - 5 ay Önce

en güzeli kendi yöresinde yetiseni ancak doğal olduğu sürece hepsi güzel akdağ olmuş van olmuş burdur olmuş farketmez ayrıca doğal birşeyin patentini nasıl verirler

Burak
Burak @maraşlı - 5 ay Önce

Kardeşim zeytin dediğin ülkenin her toprağında yetişiyor ama gel gör Ege zeytininde Omega 3 bulunduğundan o zeytin ülke değil dünya genelinde en kaliteli zeytin olarak kabul edilmekte (Kaz dağlarında bulunan doğal zeytin ormanından çıkan zeytinler, Ayrıca yeri gelmişken bu ormana 4 sene önce gayri resmi vurulan ilk sondajlara şuan resmi sondaj çalışmaları yapılarak devam edilmekte, Hristiyanlar tarafından haç yeri ve dünya da tek doğal zeytin ormanı olan bu bölgeyi biz halk olarak sahip çıkıp Turizm alanına kazandırmamız lazım, oradan çıkacak petrol 4 senedir çıkmadı ama bu uğurda bir çok zeytin ağacı kurudu, verimi düştü)
Sondaj çalışmaları ile toprağa petrol verilmekte Ülkedeki her karış toprak verimlidir ama kimyasal dökülürse verim biter...


SIRADAKİ HABER