Ali Öztunç: 'Kapadokya’yı altın arama projeler ile, siyanürlü maden işletmeleriyle bitirecekler'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ÖZTUNÇ 'Mesele öncelikle Avanosu, sonrasında tüm Türkiye’yi ve dünyayı ilgilendiriyor. Her yıl on binlerce turisti ağırlayan Avanosu’n ülke ekonomisine kattığı değer yetmiyor mu ? Avanos’un altını eşelemenin kimlere ne faydası olacak ?' dedi.

Genel 30.11.2020, 15:49
Ali Öztunç: 'Kapadokya’yı altın arama projeler ile, siyanürlü maden işletmeleriyle bitirecekler'
banner257

Nevşehir Avanos’taki ağaçlandırma alanında altın aramak için ağaç kesilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ÖZTUNÇ “ Mesele öncelikle Avanosu, sonrasında tüm Türkiye’yi ve dünyayı ilgilendiriyor. Her yıl on binlerce turisti ağırlayan Avanosu’n ülke ekonomisine kattığı değer yetmiyor mu ? Avanos’un altını eşelemenin kimlere ne faydası olacak ?” yorumunda bulundu.

Kapadokya’yı Bitirir

Kazdağlarını Kanadalı altın firmalarına peşkeş çeken AKP, şimdi de gözünü Kapadokya’ya dikti. Kapadokya’yı altın arama projeler ile, siyanürlü maden işletmeleriyle bitirecekler.

Kurda Kuzuyu Emanet Etmişler

Kanadalı firmanın ağaçları kesip sondaj yaptığı alan, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Kapadokya'nın dibindeki Ziyaret Dağı'nda. Bu topraklar binlerce yıllık tarihe sahip. Kültürel açısından göz bebeğimizdir. Önemli su kaynaklarını barındırıyor. Kırgızistan'da siyanürle 5 bin insanın zehirlenmesine yol açtığı iddia edilen bir firmaya, bölgenin önemli su kaynaklarına sahip olan Ziyaret Dağı’nı teslim etmişler. Kurda kuzuyu emanet etmişler.

Anketlere Göre Yurttaş İstemiyor

İklim Haber ile KONDA’nın birlikte yaptığı anketteki sonuçları hatırlatan ÖZTUNÇ “Anket verilerine göre, madenlerin ekonomiye kazandırılması için çevre kirliliğine göz yumulabilir” sorusuna, katılımcıların %76’sı hayır demiştir. Yurttaş, iklim krizi ve çevre sorularına önem verilmesini, ormanların ve yeşil alanların korunmasını istiyor" yorumu yaptı.

Artık Bu Zulme Dur Diyelim

Her gün ayrı bir yerden yardım talebi alıyoruz. Halkımız acaba yarın havamıza, suyumuza, toprağımıza ne olacak korkusuyla uyumaya başladı. Artık, bu zulme, talana bir dur demek lazım.

Kapadokya için, Avanos için birlikte mücadele edeceğiz.

Kapadokya ülkeminizin önemli bölgelerinden birisi. Böyle bir yerde altın madeni aramak Kapadokya’ya yapılacak en büyük ihanettir. Kapadokya’ya, Avanos’a yönelik bu ihanete bölge halkı, haklı olarak karşı çıkıyor. Hukuki ve demokratik mücadelelerini destekliyoruz. Kapadokya için, Avanos için birlikte mücadele edeceğiz.

Yorumlar (2)
Karınca 2 ay önce
Meclis harici anayasa çalışması yapanlar nebiçim iş bu
Bertizli 2 ay önce
Boş zihniyetsiniz İstanbul taşi topragı alındı tenekeye döndürdünüz hani ankaraya yatırım İstanbula yatırım ada aya yatırım İzmire yatırım gerşey gazel oluyo
-2°
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:12
Güneş 07:36
Öğle 12:49
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:11