Kahramanmaraş'ta lise öğrencisi yabani hayvanları kovmayı başardı!

Koronavirüs önlemleri kapsamında okulların kapalı kaldığı süreçte dedesinin bağına gelen yaban hayvanları kendine dert edinen teknik lise öğrencisi yeni sistem geliştirdi.

Genel 21.08.2020, 10:14
Kahramanmaraş'ta lise öğrencisi yabani hayvanları kovmayı başardı!
banner257

Koronavirüs önlemleri kapsamında okulların kapalı kaldığı süreçte dedesinin bağına gelen yaban hayvanları kendine dert edinen teknik lise öğrencisi geliştirdiği sistem sayesinde yabani hayvanları kovmayı başardı.

İlimiz Kültür Mahallesi ve çevre mahalle sakinleri son yıllarda bağ ve bahçelerini yaban domuzu çok zarar vermekte. Bu duruma çözüm arayan Özel Necip Fazıl Mesleki Teknik Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı Öğrencisi Muhammet Mustafa Başa geliştirdiği sistem sayesinde yaban domuzuna artık bağa girmemektedir. Teknik lise öğrencisi yaban domuzuna çözüm olarak maket şeklinde gözleri geceleri yanan belirli aralıklarla 24 saat ses çıkaran bir kurt yapmış. Maket şeklinde yapmış olduğu kurt güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek belirli aralıklarla 24 saat boyunca kurt uluması ve silah sesi çıkarmaktadır.

Teknik lise öğrencisi Muhammet Mustafa Başa’nın dedesi Paşa Kâhya bu sistem sayesinde Kürtül mahallesinde bulunan üzüm bağının yakın çevresine yabani hayvanların hiçbiri gelmediği için artık bağımız güvence altında dedi.

11.Sınıfa geçen Teknik lise öğrenci ise önümüzdeki yıl Maket Kurdu harekete ve sese duyarlı hareket edebilen şeklinde geliştirerek yabani hayvanları uzaklaştıracağız dedi.

Yorumlar (6)
mehmet 11 ay önce
harika bi basarı ıhtiyac duyulan bi olay
çaresiz gençler 11 ay önce
TAMAM OTUR ``100``
Aceba bu başarı nereye kadar gidecek ileryecek miii- tökezleyecekmiiii...
Kurtulmuş 11 ay önce
Egitimin olması gereken şekli tam da bu. Ögrenci problemi tesbit edecek. Düşünüp çözüm yolları üretecek ve hayata geçirecek. Aferin sana.
Cenk 11 ay önce
Müthiş bir buluş.!. Hemen patentini al arkadaşım. Yoksa yabancı ülkeler kapmasın...Hey Allahım ya. Çin malı oyuncaklar zaten senin dediğin mantıkla yapılıyor zaten.
Mesut Cengaver 11 ay önce
Önemli olan daha önceden daha iyilerinin yapılıp yapılmaması değil ergen dediğimiz her yaptığı yanlısı gergenligine verdiğimiz çocuklarımızın arasından bu evladimiz gibi öz degerlerini yitirmeyip atasinın dedesinin sıkıntısına ortak olup arayışa girmiş tebrik ederiz
Vatandaş 11 ay önce
Elon Musk'ın aklına gelmez , maşAllah sana çocuk.
banner112
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:42