Öztunç: Erdoğan'ın başına ABD'de taş mı düştü?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Erdoğan’ın bu sözlerini, 'Dilimizde tüy bitti adeta. Neredeyse her hafta 'Paris Sözleşmesi'ni Meclis'e getirin, onaylansın' diyorduk. AKP'den tık yoktu, cevap bile vermiyorlardı. Ne zaman Tayyip Erdoğan ABD'ye gitti, Amerika'da başına taş mı düştü, yoksa Biden (ABD Başkanı Joe Biden) mı kulağına fısıldadı bilemiyorum, hemen karar aldı' dedi.

Genel 23.09.2021, 14:09 23.09.2021, 14:18
Öztunç: Erdoğan'ın başına ABD'de taş mı düştü?
banner257
banner226

Türkiye'nin ve dünyanın yaşadığı en büyük krizin iklim krizi olduğunu söyleyen Öztunç, "İklim krizine ilişkin olarak dünyanın pek çok ülkesi gerekli tedbirleri alıyor, Paris Sözleşmesi imzalanıyor. Türkiye de Paris Sözleşmesi'ni imzalamıştı ama yıllardır AK Parti hükümeti bu uluslararası sözleşmeyi onay için TBMM'ye getirmiyordu" dedi.

"AMERİKA'DA BAŞINA TAŞ MI DÜŞTÜ, YOKSA BİDEN MI KULAĞINA FISILDADI BİLEMİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM’nin 76'ncı Genel Kurulu'nda dün yaptığı "Paris İklim Anlaşması'nı, yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde önümüzdeki ay Meclis’imizin onayına sunmayı planlıyoruz" açıklamasını anımsatan Öztunç, "Dilimizde tüy bitti adeta. Neredeyse her hafta 'Paris Sözleşmesi'ni Meclis'e getirin, onaylansın' diyorduk. AKP'den tık yoktu, cevap bile vermiyorlardı. Ne zaman Tayyip Erdoğan ABD'ye gitti, Amerika'da başına taş mı düştü, yoksa Biden mı kulağına fısıldadı bilemiyorum, hemen karar aldı. Meclis açılır açılmaz Paris Sözleşmesi'ni TBMM'nin onayına sunacağını açıkladı" diye konuştu.

"BELLİ Kİ TAYYİP ERDOĞAN, ULUSLARARASI GÜÇLER KENDİSİNE BİR ŞEY SÖYLEMEDEN YAPAMIYOR"

CHP'li Öztunç, daha önce partisinin, sivil toplum kuruluşlarının, doğaseverlerin bu konuda çağrı yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:  

"Belli ki Tayyip Erdoğan, uluslararası güçler kendisine bir şey söylemeden yapamıyor, hareket edemiyor. Belli ki Biden söyledi, Biden söyledi diye; belli ki Amerika söyledi, Amerika söyledi diye şimdi sözleşmeyi Meclis'e getirecek. Olumlu bir adım, bunda bir sıkıntı yok. Gelmesi gerekiyordu. Ama keşke Biden, Amerika söylemeden önce bizler, Türkiye'deki sivil toplum örgütleri, çevreciler söylediğinde keşke Meclis'in onayına getirseydiniz."

"ERDOĞAN, BİDEN'I, PUTİN'İ GÖRMEDEN KARAR ALAMIYOR MAALESEF"

Öztunç, yaptığı yazılı açıklamada ise “Başından beri süreci kendi uhdesinde yürüten AKP’nin, Türkiye’deki çağrılarına bir yanıt vermeyip, BM 76. Genel Kurulu’nda bir şov gibi bundan bahsetmesinin kıymeti harbiyesi yoktur. İklim kriziyle mücadele, toplumun tüm kesimleriyle görüşerek, şeffaf bir süreçle yürütülebilir. Ancak Erdoğan, Biden’ı, Putin’i görmeden bir karar alamıyor maalesef” değerlendirmesini yaptı.  

"PARİS ANLAŞMASI'NI ONAYLATMAK YETMEZ, UYGULATMAYA ÇALIŞACAĞIZ"

Öztunç, Paris Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğini vurgularken şunları kaydetti:

“Dünyadaki yeşil mutabakat dalgasından daha fazla kaçamazlardı. AKP, süreç boyunca Paris Anlaşması’nı onaylamamak için direnmiştir. Geçtiğimiz ay yaptığımız açıklamada, ‘Paris Anlaşması’nı onaylayın, yoksa COP 26’da söyleyecek sözünüz olmaz, boş boş yüzlerine bakarsınız’ demiştik. Ancak ‘AKP sözümüze geldi’ diyemiyoruz. Çünkü kendi bildiğini okuyor. Yeşil İklim Fonu’na eşdeğer Dünya Bankası’ndan fon sözü almış olabilirler. Umarız bu fonu da hiç etmezler. Mutlak emisyon azaltım hedeflerinde sahici taahhütlerde bulunurlar. Kömür santrallerini kapatma tarihlerini açıklarlar. Adil geçiş sürecini tanımlayabilirler. Muhalefet olarak takiplerimiz devam edecek. Paris Anlaşması'nı onaylatmak yetmez, uygulatmaya çalışacağız.”

banner261
Yorumlar (3)
Fazlı 1 ay önce
Yalan iftira hepsi bunda mevcut
Veli Sağır 1 ay önce
Şehir tek milletvekili Ali Öztunç... Helal olsun sana
ADİL ÖNER 1 ay önce
sn A.tunç ifadenizde biraz daha saygın olman daha seviyeli olmazmı..Erdoğan dediğin adam TC CUMHUR BAŞKANI buna göre ifade ederseniz daha iyi olur.siz ve benzeri muhalefet eleştiri üzerine odaklanmayınız bu ülkede yapılan hiç güzel icraatlar yokmu bunları için tek kelime etmiyorsunuz anca eleştiri.Geçmişde neler gördük ABD başkanlarının karşısında ne halde durduklarını.asıl onların kulaklarına birşeyelr fısıldanmış belkide daha huzura çıkmadan...olabilirmi.
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı