Suriyeliler Kahramanmaraş'ta 10'uncu yılına girdi!

Kahramanmaraş'ta konteyner kentte yaşayan Suriyeli sığınmacılar, ülkelerinden ayrı olarak geçirdikleri 10'uncu yıla girdiler.

Genel 01.01.2021, 10:00 01.01.2021, 10:08
Suriyeliler Kahramanmaraş'ta 10'uncu yılına girdi!
banner257
banner226

Ülkelerinde devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan yaklaşık 200 bin Suriyeli, yaşamlarını kendileri için hazırlanan çadır ve konteyner kentlerde sürdürüyor. 

Kardeş ülkenin uzattığı yardım eli sayesinde acıları bir nebze olsun azalan misafirlerin en büyük dilekleri yeni yılda ülkelerine dönebilmek ve hayatlarına huzur ve barış ortamında devam edebilmek. Sınıra yakın illerdeki kamplarda yakınlarıyla yeni yıl heyecanı yaşayan sığınmacılar, ülkelerindeki savaşın sona ermesi ve bir an önce memleketlerine dönebilme için temennilerde bulunuyor. 

Yaklaşık 18 bin Suriyelinin barındığı Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezindeki Suriyeliler, yeni yıla ülkelerinden uzakta girmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Suriyeli Mahir Naccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşamaktan memnun olduğunu ancak memleketini ve ülkesini çok özlediğini, bu yüzden yeni yılda savaşın bitmesi için dua ettiklerini söyledi. 

Naccar, Türkiye'nin mültecilere sunduğu imkanlardan dolayı Türk milletine ve devletine minnettar olduklarını, Türklerin sağlık ve afiyet için de olması için de dualar ettiklerini belirtti. 

Türkiye'de 8 yıldır bulunduğunu ve bugüne kadar sorun, sıkıntı yaşamadıkları için Allah'a şükreden Semir Ammari de yeni yılın hem Türkiye hem de Suriyeliler için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.  

Beha Ammari de ülkesini çok özlediğini anlatarak, "Türkiye'de yaşamaktan dolayı çok mutluyuz. Ülkemizdeki iç savaş bir gün biterse dönmeyi düşünüyoruz ama bugün Türkler bize kucak açtılar ve bize karşı gerçekten çok iyiler. Bu yüzden çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu. 

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (18)
Yılmaz 12 ay önce
Rusya Suriye’den çekiliyor işitse artık Suriye’de olaylar bitti 10. Senelik misafirlik yeter evleri gitseler bizde biraz rahat edelim
Tuğba 12 ay önce
Savas bitti artık herkes evine
Ne zaman gidiciz 12 ay önce
Gidek ülkemize sahip çıkalım diyen hiç yok heralde.çoğalmaya devam cehalete devam.
Bertizli 12 ay önce
Davutoglu,suriyelileri geri kabul anlaşmasını imzaladı AB ile,yetmezmis gibi bir de parti kurmus adı da gelecek ,esad dönün çağrısı yaptı 8 ay önce suriyelilere.
KÜRŞAT 46 12 ay önce
Bu olay iyi etüt edilmeli. Ülkenin geleceğine yönelik tehlikeler için şimdiden tedbirler alınmalı
Bir an önce gönderilmelidir. Din kardeşiymiş, zordalarmış onlar uyutmak için uydurulan masallar
Bertizli bekir 12 ay önce
Suriyelilerin doğurganlık ve doğum oranı maraslılardan yüksek.
S s 12 ay önce
Dile kolay 10 yıl yeter gayri vallaha imanı olan artık memleketine dönerdi beleş e.alistilar gitsinler de herşey rayına otursun
46 12 ay önce
2023'ü bekliyoruz,iktidar değişirse kesin gidecekler....bi gidin de memleketinize sahip çıkın.her kadının etrafında 3-5 çocuk,tek bildikleri çoğalmak
Ökkeşede 12 ay önce
Suriyeliler burdan gitmez onu kafanızdan çıkarın o iş bitti yani bence biz Suriye'ye gidelim önden sonra onlar gelir çat geri geliriz hemen çat kapıyı kitleriz giremezler nasıl fikr bence tutar :)))
Maraşlım 12 ay önce
Devletimiz bence hepsini Türk Vatandaşı yapmalı bu ne bu böyle ya ne Suriyeli oldukları belli ne Türkiyeli oldukları belli
Fatih 12 ay önce
Kardeş uyan şu anda türk kimliği olmayan bir tek suriyeli yok geçen yıl hepsi vatandaşlığa alındı hepsinde sendeki kimliğin aynısı var
Hayat 12 ay önce
Suriyelileri Turkiyeye gönder.Boylece Suriyenin kuzeyi PKK ya kalsın.Amac buydu.
Ahmet 12 ay önce
Suriyelilerin çıkardığı olayları cinayetleri hırsızlıkları adam yaralamalarını vs vs haber yapılmasının yasaklanmasına 9 yıl olmuş
Emrah Demir 12 ay önce
Herşey beleş insanlar elindeki ekmeği paylaşıyor kim gider ülkesini özlemiş ufacık Suriyeli çocuk biz hainiz ülkemizi savunmak yerine kaçtık diyor bunlar diyemi k.marasa geldiklerinde 18 bindi senede iki tane cogaliler bakan var nasılsa 5 aydır evdeyim bir yardım göremedim 1000 TL dışında benden nasıl oy isticen seçimlerde
maraşlı 12 ay önce
Bu hükümet giderse gider başka çare yok önce bunların avantalarını kesmek lazım..
Herşey bedava oldukça asla gitme niyetleri olmaz
Özet 12 ay önce
Bir zahmet kibarca defolup gitsinler artık, bu kadar misafirlik olmaz.
TÜRKÇÜ 12 ay önce
TÜRK MİLLETİ BİTMİŞTİR ARTIK ARAP ÜLKESİ OLDUK. TÜRKLER AÇLIKTAN ÖLÜRKEN EMEĞİ GEÇEN HERKESE VE ONLARA VERGİMDEN ÖDENEN HER KURUŞ HARAM ZEHİR OLSUN.
TR 12 ay önce
10. yılın şerefine din kardeşlerimize 2000TL verilmeli. Ülkemize bereket getirdi kardeşlerimiz :)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı