Aktif Eğitimciler Sendikası: Öğretmen için çocuk bakım odası bir ihtiyaç

Aktif Eğitimciler Sendikası Erzincan Şube Başkanı Recep Bali, çocukların bakımının eğitim çalışanlarının en temel sorularından birini teşkil ettiğini belirterek, ‘Çocuk Bakım Odası’nın bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.Aktif Eğitimciler...

Aktif Eğitimciler Sendikası: Öğretmen için çocuk bakım odası bir ihtiyaç

Aktif Eğitimciler Sendikası Erzincan Şube Başkanı Recep Bali, çocukların bakımının eğitim çalışanlarının en temel sorularından birini teşkil ettiğini belirterek, ‘Çocuk Bakım Odası’nın bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.Aktif Eğitimciler...

15 Nisan 2015 Çarşamba 16:57
Aktif Eğitimciler Sendikası: Öğretmen için çocuk bakım odası bir ihtiyaç
banner208
Aktif Eğitimciler Sendikası Erzincan Şube Başkanı Recep Bali, çocukların bakımının eğitim çalışanlarının en temel sorularından birini teşkil ettiğini belirterek, ‘Çocuk Bakım Odası’nın bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Aktif Eğitimciler Sendikası Erzincan Şube Başkanı Recep Bali, yaptığı açıklamada, özellikle ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenlerin çocuklarını emin ellerde yetiştirmeleriyle alakalı yaşamış oldukları kaygının, performanslarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Çocukları için güvenilir bir bakıcı bulup bulamama endişesinin, hem kendi iç dünyalarında bir çalkantı meydana getirdiği hem de ders verdiği öğrenciler açısından, öğretmenlerin çalışma verimini olumsuz etkilediğini açıklayan Bali, "Kreş ve anaokulları, çocuğun sadece bakıldığı ya da oyun oynadığı bir ortam değil, sosyalleşme becerisinin geliştiği, kurallara uymayı, yaşıtlarıyla ilişki kurmayı, paylaşmayı öğrendiği sosyal bir ortamdır. Eğitim çalışanlarından maksimum düzeyde yararlanmak ve çocuklarından ayrı kalmadan çalışmalarını sürdürebilmeleri için çocuk bakımı ile ilgili sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir. Okullarda bir dersliğin çalışan annelerin küçük yaştaki çocukları için ayrılması ve gerekli personelin görevlendirmesi realiteye uygun, gerçekleştirilebilir bir uygulamadır." dedi.

Birçok derslikten oluşan bir eğitim kurumunun bir dersliğinin bu uygulama için ayrılması, amacına uygun tefriş edilerek donatılması ve yeteri kadar personelin görevlendirilmesinin mali açıdan da çözülebilir bir işlem olduğuna işaret eden Bali, şöyle devam etti: "Ayrıca, bu hizmetten yararlanacaklardan -anaokullarında toplanan katkı parası gibi- personeli mali olarak incitmeyen belli bir oranda katkı payı alarak maliyetler düşürülebilir. Okulda çalışan personel sayısı veya okul öncesi çağ yaş grubu çocuklu personel sayısı gibi mevcut durum dikkate alınarak her okula veya yeterli sayının olmadığı okullarda bölge okulu ya da birbirine yakın okullarda bebek ve çocuk bakım odası açılabilir. Buraya atanacak okul öncesi öğretmenler tarafından çocuklar daha güvenli bir ortamda ve ehil kişilerin elinde yetişebilir. Kadın öğretmenler süt iznini kullanırken eğitim ortamından ayrılmayarak, eğitimden uzak kalmadan, kaygı taşımadan, sıkıntı yaşamadan ve aklı çocuğunda olmadan rahat bir şekilde eğitim öğretim hizmetlerine devam edebileceklerinden dolayı okullarda bir mekânın çocuk bakım odası olarak tasarlanması ve bebek yaştaki çocukların burada annesinin yanında olması her iki taraf için de çok önemlidir. Buralarda bakıcı ya da eğitmen olarak çalışacak kişiler, halk eğitim merkezleri tarafından görevlendirilerek uygulamada birlik sağlanabilir. Özellikle bakanlık tarafından son yıllarda halk eğitim merkezlerinin daha aktif hale getirilmesi çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda tam da amaca hizmet edilmiş olacaktır. Halk eğitim merkezleri bu sınıfları bir kurs ortamı veya uygulama ortamı gibi kabul ederek çocuk eğitimi kursları kapsamında da değerlendirebilir."

Okullarda çocuk bakım odalarının oluşturulması sonrası önemli farklılıkların gözleneceğine işaret eden Bali, “Böyle bir uygulama ile çocuk ile anne arasındaki bağ kopmamış olacaktır. Eğitim çalışanı annelerin, mesleki motivasyonları yükselecektir. Öğretmenlik mesleği toplum tarafından prestij kazanacak olup Milli Eğitim Bakanlığının saygınlığı ve tercih edilirliği de artacaktır. Böyle bir uygulama ile dünya ülkelerine de örnek olma şansı elde edilecektir. Kayıt dışı çalışan vb. gideri önlenmiş olacak hatta okullarda açılacak çocuk bakım odaları vasıtası ile de işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlanarak her sene mezun edilen yüzlerce gencimize de yeni bir istihdam kapısı açılmış olacaktır. Çocuklara özel bakıcı tutulması veya bakım yurtlarına verilmesinin hem devlet memurlarının aile bütçesine getirdiği hatırı sayılır bir yük azaltılmış hem de çocuklar ehil ve güvenilir ellerde ve daha sağlıklı ortamlarda yetişecektir. Çocuk gelişimi alanı öğrencilerine staj imkânları oluşturulmuş olacaktır.” diye ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225