Ali Çam'dan Özel İdare İş Merkezi Binasının Yıkılma Kararına Bomba Değerlendirme

Kahramanmaraş'ta dünyanın en saçma binası olarak gösterilen ve sarı bina olarak bilinen Özel İdare iş Merkezi binasının yıkılma kararına başyazarımız Ali Çam tepki gösterdi. İşte Ali Çam'ın o yazıs

GÜNCEL 04.09.2020, 09:57 04.09.2020, 10:25
Ali Çam'dan Özel İdare İş Merkezi Binasının Yıkılma Kararına Bomba Değerlendirme
banner257

Kahramanmaraş'ta dünyanın en saçma binası olarak gösterilen ve sarı bina olarak bilinen Özel İdare iş Merkezi binasının yıkılma kararına başyazarımız Ali Çam tepki gösterdi. İşte Ali Çam'ın o yazısı.

Dünyanın en saçma binası yıkılıyor! Peki ya dünyanın en saçma zihniyeti

Kahramanmaraş’ın simgesi durumunda olan ve bizim sarı bina dediğimiz Özel İdare iş Merkezinin yıkılma kararı alınmış.

Neden?

Çünkü Kahramanmaraşlı yapıldığı günden bu yana “Dünyanın en saçma binası” dediği için.

Daha Gavur Dağını öte yana geçmeyenlerin, üç komşu ile gitmeyenlerin, bırakın yurt dışına çıkmayı il dışına bile çıkmayanların yakıştırdığı bir sıfat bu.

“Dünyanın en saçma binası”

Dünyanın hangi binalarını gezdiniz de bu binanın dünyanın en saçma binası olduğuna karar verdiniz.

Peki Kahramanmaraş’ın anlı şanlı gazetecileri, yerel medyası nasıl atladı bu yakıştırmaya.

Geçenlerde bir kafede aynen “dünyanın en saçma binası” tabirini kullanan birine sordum.

“Neden saçma olduğunu düşünüyorsunuz? Mesela binanın hangi bölümleri sizce yanlış yapılmış”

“Valla ben binaya hiç girmedim. Sadece dışarıdan görünüşü bana saçma geliyor” dedi.

Emin olun bu bina için bu yakıştırmayı yapanların yüzde 99’u adım atmamıştır o binaya ama öylesine katılmışlardır koroya. Herkes bağırıyor biz de bağıralım demişlerdir.

Bugün ulusal gazetelerin manşeti şu şekilde:

'Dünyanın en saçma binası' yıkılıyor…

Gazete bir de açıklama yapmış.

Mimari yapısı nedeniyle dünyaca ünlü arama motoru Google 'Dünyanın en saçma binası' yazıp görsellerden arama yapılınca Kahramanmaraş Özel İdare İş Merkezi'nin fotoğrafları çıkıyor.

Doğru!

Kahramanmaraşlılar hemen her platformda bu resmi paylaşıp altına dünyanın en saçma binası yazınca böyle bir sonuç çıkıyor.

Ama bu zihniyete karşı Haber46’nın tek başına verdiği bir mücadele var biliyor musunuz?

Binlerce kişinin paylaşımını tek başına ters yüz eden bir mücadeleden bahsediyorum.

Şimdi Google’a aşağıdaki ifadelerden birini yazın.

Dünyanın en karizmatik binası

Dünyanın en medyatik binası

Dünyanın en şeker binası

Ne çıktı?

Sizin Dünyanın en saçma binası diye dünyaya reklam ettiğiniz sarı binayı gördünüz mü?

Kahramanmaraş’ın kötü reklamını yapmakta oldukça mahiriz.

Sarı bina saçma da bu şehrin imarı çok mu doğru. Sarı binaya gösterdiğiniz tepkiyi bu şehrin İĞRENÇ imar planı için gösterseydiniz bugün bambaşka bir şehirde yaşıyor olabilirdik.

Bu şehir yaşanmaz bir hale getirilirken susanlar Sarı Bina için bas bas bağırdı.

Aslında sorunun çözümü için pek çok yol varken sırf sizin bağırtınızı susturmak için en yanlış ve zararlı yola sapıldı.

Yanlış yapılıyor.

Artık bu şehirden umudunu kesmiş biri olarak üç beş ayda bir şeklinde seyrelttiğim yazılarıma bir tane daha eklemek istedim…

Tesiri olmayacak biliyorum.

Bu yüzden kaç gündür sustum.

Ama gönlüm razı olmadı bu suskunluğa.

Bence de Özel İdare İş Merkezi yıkılsın.

Ne de olsa dünyanın en saçma zihniyeti halâ bizde...

Onunla övünebiliriz.

Yorumlar (45)
Sümeyye Gümüşer 10 ay önce
Suriyelilere harcanan 30 milyar dolarin , 1 milyar dolarini marasa 18 yilda harcamadilar , hangi mimariden bahsediyorsunuz ,kahramanmaraslinin hissesine dusene bir bakin.
maraslı46 10 ay önce
ali çam bey eskiden orda öğretmen evi ptt vardı çocukluğumuzda arka bahçesi vardı ağaçlar ve çiçekler vardı sırf o bina için kesildiler neden bunları yazmıyorsun. hiç bir kurumun çalışacağı bir yer değil sır demir malozu bunu yapan ozamnaki kişi ve kurumlar nasıl yaptı ne menfaat karşılığı yaptı bunu neden yazmıyorsunuz eskilere bir gidin kimse buna cesaret edemez yıkacak kurum şimdiye elli defa yıkardı neyse konuşulacak çok şey var. burada bir konuyada değinmek istiyorum dulkadiroğlu belediyesinin arkasından giden yol neden asfaltlanmıyor arabalar maaf oldu taşlı toprak dökmek nedir biz bu kafayla böyle gideriz.
Mıro 10 ay önce
Yıkmak da parayla; yıkılması yerine bir şekilde değerlendirilmeli... Yeniden yapmak için gereken parayla da başka yere bina yapılır... Daha ucuza gelir ve iki bina sahibi olunur...
Gülay 10 ay önce
Çok güzel tespitler, güzelim ender şehrimize hiç güzel yatırımlar, mimariler yapılmadı li, bu binaya gelene kadar, yıkmak kolay, onun yerine bu binayı nasıl değerlendirilebilir buna odaklanalım bence
Bertizli bekir 10 ay önce
Baskan olsam bahcelievler,tekke ,sakarya sarayalti ,divanli,kümbet, kibris meydani trabzon caddesinden muzeye kadar olan tum bölgeyi ormanlik ve yesil alan yaparim.
Aksakallı akif 10 ay önce
Olayı duygusala baglamayın ali bey ,Maras yerleşik kent hayati cografi olarak ilk kez çukura kurulmuş bir kent hava kirliliginin en buyuk nedeni de bu , trafik sorununun nedeni de bu ,dar yollarin nedeni de bu cukur uzerinde kirli havanin birikimidir , kent yanlis yere kurulmus bir de deprem fay hatti geciyor her ikisini birlestirince , 50 yil sonra iki katina cikacak nufusla bu sehirde mimari 1960 larda yapilan planlarin uzerinden gelisememektedir.Turkiye'de oyle belediye baskanlari var ki gece dinamitlerle patlattirip yol acmis , binlerce kisinin yasadigi varoş mahalleleri bulvarlara donusturmesini bilmis.Cesaretiniz varsa neşter vurmaya ,hastayı kurtarirsiniz eliniz titriyorsa masada kalir son 50 yildir oldugu gibi , yaparsiniz dev bir piramit 950 metre yuksekliginde icine trabzon caddeside sigar kibris meydanida alisveris merkezi hayvanat bahcesi dev akvaryum dunyanin dort bir yanindan akin akin gelirler marasa
Sümeyye Kütükçü 10 ay önce
Etin kilosu 80 tl ,asgari ucret 2324 tl
Maraslı Ökkesler is arar fizanda
Bir fabrika acalimda 100 marasli ekmek yesin ,is sahibi olsun demezler demediler
HÜSEYİN 10 ay önce
ALİ BEYİN DE DEDİĞİ TAM BU İŞTE O PPAMİDİ YAPACAK ZİHNİYET YOK. MAALESEF... GELME UMUDUNU DA KAYIP ETMİŞ ALİ BEY
Ede 10 ay önce
Saçma mı değil mi bilmem ama o bina kamu hizmetlerinin yürütülmesi açısından uygun değil. Binadaki kurumlarda işimiz olduğu zaman park yeri konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Bir evrak verip çıkacağız ama araba bırakacak yer yok.
Ali 10 ay önce
Sen kahramanmaraşta yaşamıyorsun galiba çarsının ulu camini oraların halini hiç gormuyorumusun birde park sorunu yok diyorsun
Edenin 10 ay önce
Kahramanmaraş'ta hangi kurumda park yeri var Allah aşkına, bina gereksiz olabilir ama mantıklı gerekceler verin kapının içine arabamı sokamiyorum diye burada yorum yapmisiniz
Orada park yeri bulunmamasından önemli olan ulaşımın rahat olmasıdır eğer araba size yük ise arabasız gidin işiniz oldugunda her gün işiniz yok ya
Patron 10 ay önce
Park sorunumu var. Yapmayın binanın altında iki katlı otoparkı var nasıl görmezsiniz.
Mücahit dut 10 ay önce
Çok doğru tespit yapmışsınız tebrik ediyorum.. Bu bina Avrupa'da olsa öyle bir pazarlama yaparlarki sebepsiz yere seninde ülkene yapiveresin gelir. Biz değer üretmek yerine karalamaya gecistirmeye toplumca ozendirildigimiz için bu mentalite ile hiçbir zaman refah bir seviyeye ulasamayacagiz. Buda en temel de eğitim sistemimizden kaynaklanmaktadır.
TARAFSIZ 10 ay önce
Ali bey göreceksiniz Yaşar Pastanesi için yıkılıyor diyen o kadar çok insan çıkacak ki işte biz bu zihniyet yüzünden ileriye gidemiyoruz.
tebrikler 10 ay önce
O bina 1993-1994 yıllarında yapıldı. İlk projesini çizen yakın bir tanıdığımdı,bizzat şahit oldum projeye ve bu ucube ile uzaktan yakından alakası olmayan bir projeydi yatıtım izni o proje ile alındı ama çok muhterem Yakup Aktaş beyefendi(!) vali beyin ağzından girip burnundan çıkarak güzelim projeyi istanbullu bir yeni yetme mimarın ellerine teslim etti. Belki yalan gelecek ama serinkent yol kavşağındaki kervan pastanesinin olduğu binaya bakın. Sarı binaya ne kadar benzediğini göreceksiniz çünkü o binayıda aynı mimar çizdi ve aynı müteaahit yaptı!!! Şahsi fikrim özel idare, valilik eski bayındırlık, akbankın olduğu ada komple yıkılmalı ve Kahramanmaraş'a yakışan bir kent meydanı yapılmalı.
Mehmet Ali Şahinoğlu 10 ay önce
Abi yazini bastan sona okudum.Kesinllikle katiliyorum size.Ben 3 yil Güney Afika'da yaşadım altyapiisi adeta gelişmiş Avrupa şehirleri gibi.Eski bir Hollanda ve İngiliz sömürgesi.Cape Town şehrinde yasadim 4 milyonluk bir metropol.Bu sehirde en az 3 tane 18 katlidan kat be kat çirkin binalardi.Maalesef zihniyet çok önemli bir noktaya değinmişssiniz.Maraşın kalkinmasindaki ve gelişmesindeki ve medenileşmesindeki en büyük engel.
Hilmi 10 ay önce
Kahramanmaraş in fora kazıklı en sağlam binası diye biliyorum ben. Belediyemizin boş araziye konut projeleri yapacağına kentsel dönüşüm yaparak projeler yapmasi örnek olması açısından daha iyi olur bence.
Medeniyet tezi 10 ay önce
Biz hala Alinin yaptığını Veli bozsun mu bozmasın mı bunun kafasındayız. Bizim kültürel kodlarımızda kadim medeniyetimizde yıkmak yok ben daha iyisini nasıl yapabilirim düşüncesi var medeniyet tezimizi kendimiz çürüttüğümüz için yok orayı yıkalım yok burayı yıkalım biraz vizyon sahibi olmak lazım kardeşim eyfel kulesine demir yığını diyip yıkacaklardı şimdiki hali ne dünyanın her yerinden turist akıyor. Önce gönüller yapın sonra mimarinize yansır yapılanı geleceğe yapılmayanı yaparak da medeniyete kazandırırsınız. Don yüzyılda geleceğe bırakacağınız hangi mimariniz var buna bir kafa yorun önce. Vesselam...
ela 10 ay önce
süleymanşah mh de daracık arsaya 16şar katlı up life'a,mahçiçek'İin evinin yanında ormanı keserek Panaroma West'te kimler ruhsat verdi?
istanbul 10 ay önce
Hocam siz olsun yapmayın. Kaleye çıkıp bakın; o bina kentin siluetine uygun mu? Üstelik kullanışsız, estetikten yoksun, pislik içinde bir bina. Şimdiye kadar yıkılmaması bile hata.
Maraşın yerlisi 10 ay önce
Bir akademisyen veya prof veyahut bir bilim adamı bu şehir incelemeye alıp kendi kendini rezil eden aşağılık kompleksine sahip bu milletin davranışının sosyolojik olarak açıklasın , Oysaki kurtuluş savaşının başlamasına ve anadolu insanına cesaret vererek kurtuluşuna vesile olmuş , içinden çok güzel insanların şairlerin yazarların ve zanaatkarların çıktığı bu şehir neden böyle davranıyor.
Meşhur cehennem kazanı fıkrasında olduğu gibi zebani yerine birbirinin ayağını kaydıran hasetçilik hastalığına yakalanmış bu milletin amacını biri açıklasın , neden neden neden ,
Maraşlıoğlu 10 ay önce
Şöyle saçma 1-otopark giriş çıkışı ayrı syrı yapılmamış 2-Arsanın önemli bir bölümü değerlendirilmemiş 3-Zemindeki işyerlerine düzayak giremiyorsun. 4-Zemin dolgusu beton doldurulmasında antep firması zengin edilmiş. 5-tuvaletler daha yeni yapıldı daha önce şehre gelen bir turist ucube binada tuvalet arasa bulamazdı bazı kişiler sorguya çekmeden önce tuvaletin anahtarını vermezdi. 5- Çok fazla para harcandı. 6-Yüksek bina güzel bina değildir. Daha da sayabilirim.
Akın 10 ay önce
Ne de olsa millet vergi veriyor sorun yok yıkılsın. Memura zam yaparken ödenek olmaz. SSK ve Bağ-Kur gibi emeklilere de zam yaparken ödenek olmaz. Ama yıkıp yapmaya gelince para bol
Vatandaş 10 ay önce
Saçmalık çok:
Hastanenin yeri,
Organize sanayinin yeri,
Yeni mezarlık,
Bitmeyen yollar,
Üç yılda biten kavşaklar,
Kaledeki üç-dört yıl,
Caddesiz yeni yerleşim bölgeleri,
Köşebaşları için geçerli olan kentsel dönüşümler,
Güney çevre yolu daha acilken yapılan kuzey çevre yolu,
Ve "Ne gereği var.?" zihniyeti.
CAHİL OLMAYAN MARAŞLI... 10 ay önce
POPÜLİZM YAPMA BE KARDEŞİM HADİ DİYELİM SEN HAKLISIN O BİNAYI BANA SAT DESEM NESİNİ ÖVECEKSİN MERAK EDİYORUM....
Özgür 10 ay önce
Helal olsun doğru tespit. Yazık günah öyle bir bina yapmanin maliyetini bilmeyenler yıkılsın diyorlar.
ağır işsiz 10 ay önce
Bina saçma değil, bakımsız ve dış cephesi pislik içinde. Endüstriyel dağcı tutulup temizletilse göze çok daha farklı görünür. Krizi fırsata çevirmeyi bilmiyoruz. Elin adamı binayı tersinden yapıyor saçma gelmiyor da bu bina mı saçma geliyor?
Çelik bilek 10 ay önce
Sakun ha bu bina yıkılamaz saglam ve çelik kargas bina çık sagkam bina trilyın versen böyke bina yapamssın
Vatan sevdalısı 10 ay önce
Çok doğru Hasan Bey' gereken açıklamayı yapmış bu şehire ihanet etmeyin
Vedat Koca 10 ay önce
Size canı gönülden katılıyorum. Aklını kiraya vermişler ve vizyonu olmayanla aynı yerde yaşıyoruz. Bakılan binaya değil bakan gözleri değerlendiriyorum. Bu bina saçma dediğiniz kadar bizim yaşa dışımız şehrin yollarını kavşakları ve sokakların kişilere göre değişen caddeler her yerin betonlaşmasına ne kadar tepki vedini soruyorum. Tek sorunu K. maraş ımızın bu binamı?
Burak D. 10 ay önce
Dünyanın en saçma binası adında bir içerik yayınlanmış. Yayını yapan site özel idare binasını içeriğe eklemiş. Zamanında dünyanın en saçma binası yazınca çıkan tek sonuç oydu. Zamanla bu bilgi Google tarafından doğrulanmış edasıyla yayılmaya başladı. Basit bir SEO numarası buralara kadar getirdi konuyu. Binaya gelince, işlevsel değil. Kapladığı alanda işe yarayan ne var? Ben içine binlerce kere girdim. Terbiyeniz yetiyor ise ilk 2-3 katına işenmiyor olduğunu savunun. Her yeri sidik kokuyor. Önündeki ATM den para çekerken sidik kokusundan durulmuyor. Binada bir vatandaş olarak faydalanabileceğim bir şey yok. Tüketici hakları bir kere lazım oldu onda da zaten belediye binası olsa giderdik. İki kurumu tanıdığın zaman bina koca bir çöplüğe dönüyor. Yerine idaresi olan mantıklı bir yapı konsa keşke. Spor salonu, manzaralı kafeterya, hobi ve buluşma alanları, dinlenme alanları, iş ofisleri, resmi kurumlar ve yemek yiyecek, misafir ağırlayacak yerler olsa fena mı?
Muhittin Abacıoğlu 10 ay önce
Tespitleriniz çok isabetli yıkıma yeltenenler gelecekte mahcup olacaklar ama iş işten geçmez umarım. Maraş bir deprem bölgesi o bina depreme dayanıklı fore kazıklar üzerine yapılmış deprem olması halinde yönetim binası ve diğer mekanlara çok ihtiyaç olacak. Bundan iyi imkanmı olur. Ayrıca yıkıldıktan sonra kim bilir kimlere rant kapısı olacak meydan vs lafları boş işler. O binaya saçma diyenler halt etmiş. Elinize sağlık M.Abacıoğlu
Süleyman karadöl 10 ay önce
Bu bina bizim bulunduğumuz bölğe deki en saglam bina bu yapıyı yıkmak isteyen yöneticiler bu memlekete zarar veren dir milli servete zarar veren dir ben inşaat sektöründe iş yapan biri olarak söylüyorum bu bina hizmete girdiği günden beri dir yanlış yöneticiler yüzünden yanlış işlerde kullanıldı burası hem resmi daire hemde avm alış veriş merkezi buradaki sorun resmi kurum idarecileri ticaret Hane işletmeciliğini bilmezler sorun bu çözümü binayı yıkmak yerine binaya bakım yapılıp kirada oturan gelir idaresi başkanlığı nı buraya taşıya bilirler olmadı temelden girilip restorasyon ile kent öteli olabilir veya hastahane olabilir veya rezidans daireler olabilir ama yıkılamaz büyük hata olur şuan bu binayı yıkmak için 6 milyondan fazla para gider yazık kent meydanı yapmak istiyorlarsa gelsinler ben yer gösterim bende proje çok bana birşey vermesinler sadece bir proje ye adımı versinler dünya malı dünyada kalır.
Fatih 10 ay önce
Binanın sağlamlığı konusunda bir sıkıntı varsa yıkılabilir,ama keyfi olarak yapacak iş yok millet boş oturacak meydan arıyor diye yikacaginiza,otel olarak kiralama yapılabilirdi.Marka bir otel bu işi yapsaydı en güzel otellerden biri olabilirdi.Yazik
HAS MARAŞLI 10 ay önce
BENCE BU BİNAYA HARCAYACAKLARINA O PARAYA HIZLI TRENİ GETİRSİNLER YETER. BİNAMI BIRAKIN ÖYLE KALSIN. HİROŞİMA GİBİ CANLI BİR TARİH OLARAK ÇOCUKLARIMIZA BİR ANI KALSIN.
Mehmet Ali Şahinoğlu 10 ay önce
Yorumumu begenmeyen arkadaş çok mu zoruna gitti!!Anladık sen o tihniyeti bozuklardansin belli
Ali 10 ay önce
Madem dünyanın en saçma binası bizde ise bunun reklamını yapıp neden turizm fırsatı olarak değerlendiriyoruz?
SARI ÖKÜZ 10 ay önce
BENCE YIKILMASIN TURİST ÇEKER HERKES EN SAÇMA BİNAYI GÖRMEYE GELİR
Adem ışık 10 ay önce
Çok güzel anlatmışsınız vAllahi ağzınıza sağlık aklını kullanana çok güzel yer ve yapı mesela çatı katında çok güzel kafeterya olur
Hatice gözükara 10 ay önce
Maaşımızın simgesi gibi olmuştu aslında 18 katlı.misal çarşıya gidiyoruz. Bir arkadaşımız arıyor nerdesin hatice 18 katkının oraya bende o tarafa doğru yürüyorum diyoruz....rengi ve görüntüsü ile şahsen ben çok beğeniyordum.yıkılınca yerine ne yapılacak acaba.....yinede son söz devletimizin...verdiği karara saygımız sonsuzdur....saygılar...
46 10 ay önce
Yazık günah oraya o kadar para gömüldü,her yeni milletin parasının çarçur nasıl ederim diye düşünüyor...erkoç ne yaptı, yayalaştirma diye trafiği arap şaçına dönderdi trabzon cdsinde. Azarbaycan bulvarinin yükü arttı tam bir keşmekeş oldu ulu camii ve eski emniyet müd.arası.
Türk 10 ay önce
Bunu hanefi mahçiçek beyefendi yapmıştı değil mi şu %70 oy alan zaatı muhterem. Bu yetmez bize daha beter olacaz daha durun...
Oğuz.1 10 ay önce
Artık bu şehirden umudunu kesmiş biri olarak.. Bu şehirde yetişmiş gençler de umudunu kesti Ali Bey.
ilhami BOZBAYIR 10 ay önce
O BÖLGE KENT MEYDANI YAPILACAKMIŞ. GÜZEL OLUR. YANDAKİ AKBANK VE AKMANSOY MARKETTEN İŞ BANKASINA KADAR, HATTA İŞ BANKASI VE ULU CAMİYE KADAR OLAN, KAPALI ÇARŞININ DIŞ CEPHESİNDE SONRADAN YAPILAN DERME ÇATMA BİNALARI YIKARAK TARİHİ ÇARŞIYI KORUMALIYIZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:29
Akşam 20:01
Yatsı 21:40