Berkin'i bu gün yüz binler uğurlayacak

Daha 14 yaşında, ekmek almaya giderken polisin gaz fişeğiyle vuruldu. Berkin çocuk, ölüme o küçük kalbiyle 269 gün direndi. 16 kiloya düşen Berkin, dün hayata gözlerini yumdu. Binler Berkin'e ağladı; annesi Gülsüm Elvan'ın ”˜Bu acıya nasıl dayanayım?' sorusu ise havada asılı kaldı.

Berkin'i bu gün yüz binler uğurlayacak
Gezi Parkı gösterileri sırasında, 16 Haziran 2013'te  Okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için çıkan ve polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulan Berkin Elvan, yoğun bakımdaki 269 günlük uykusundan uyanamadı. Vurulduğunda 45 kilo olan, en son 16 kiloya düşen minik Berkin, yoğun bakımda kalbi ikinci kez durunca aramızdan ayrıldı. Berkin'in ölümüyle herkesin yüreğine ateş düştü; İstanbul'da oturma eylemleri yapıldı ve yürüyüşler başladı. Berkin'in annesi Gülsüm Elvan'ın “Ben bu acıya nasıl dayanayım?” ağıdı havada cevabını bulmadan asılı kaldı.

Berkin, 269 gündür Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Hastanede 3 ameliyat ve çok sayıda operasyon geçiren Berkin'in, sağlık durumu 6 Mart'ta geçirdiği epilepsi krizinden sonra günden güne ağırlaştı. 45 kiloyken 16 kiloya düşen Berkin'in minik kalbi dün ikinci kez durdu; dün saat sabah 07.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

Berkin Elvan'ı yaşam savaşı sırasında yalnız bırakmayan yüzlerce kişi ölüm haberini alır almaz hastaneye koştu. Hastaneden önce Berkin'in kız kardeşi Gamze Elvan yarı baygın halde çıktı. Anne Gülsüm Elvan, “Ben yavrumun dirisini beklerken yavrumun ölüsünü verdiler bana. Oğlumu benden Allah almadı, Tayyip Erdoğan aldı. Söyle nasıl dayanayım bu acıya?” ağıdı yakarak dışarı çıktı. Kalabılık “Katil devlet hesap verecek” sloganı atınca acılı anne “Hesap vermiyor, hesap alıyor” diyebildi.

Hastaneye biber gazı atıldı

Elvan'ın babası Sami Elvan, Berkin'in cenazesinin Adli Tıp'a oradan da Okmeydanı Cemevi'ne götürüleceğini açıkladı. Berkin'in sınıf arkadaşlarının da bulunduğu kalabalık Metrobüs istasyonuna doğru yürümeye başlayınca hastane önünde bekleyen çevik kuvvet polisleri ile grup arasında tartışma çıktı. Grup polis aracına taş atınca en öndeki aracın şoförü camı açarak kalabalığa biber gazı fişeği attı. Ardından polisler camı açarak grubun üstüne çok sayıda biber gazı fişeği attı. 28 yaşındaki Ramazan Apaydın gaz fişeğinin yüzüne gelmesiyle yaralandı; elmacık kemiği de dahil olmak üzere yüzündeki 3 kemiğin kırıldığı ve sol gözünde de görme sorunu yaşandığı öğrenildi. Gazdan hastanede tedavi gören hastalar da etkilendi.  

”˜Yavrum ben öleyim, sen gel'

Baba Sami Elvan, cenazeyle birlikte Adli Tıp Kurumu'na anne Elvan cemevine gitti. Anne Elvan, “Yapanlar utansın. Berkin'im yakışmaz kara toprağa. Yavrum ben öleyim sen gel. Annem yalvarırım gel bana bunu yaşatma” saatlerce ağıtlar yaktı.

Anne Elvan'ı Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grup polis ve sivil tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, İstanbul Ümraniye'de düzenlenen Gezi Parkı eylemleri sırasında araba çarpmasıyla ölen Mehmet Ayvalıtaş'ın erkek kardeşi Muharrem Ayvalıtaş ve İstanbul Armutlu'da çete saldırısı sonucu yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik de yalnız bırakmadı. Cemevi'nde Elvan'ın teyzesi Saniye Düzen (35)  ise epilepsi krizi geçirdi.

Cemevi önünde toplanan yüzlerce insan ise yağmur altında “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı atarak saatlerce bekledi. Okmeydanı esnafı protesto etmek için kepenk indirdi.  Berkin'in naşı saat 16.00 sıralarında Okmeydanı Cemevi'ne getirildi.

Berkin'in tabutunu gören kız kardeşleri, “Berkin o tabuta nasıl girdin” diye feryat etti. Berkin'in 90 yaşındaki babaannesinin “Tek Berkin değil tüm yavrularım öldü” diye gözyaşı dökmesi yürekleri dağladı. Yüzlerce insan cenazeye katılarak, ölümü protesto etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER