Gençler hayata sosyal medyayla bağlanıyor

Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı, bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook kullanıcısı. 2006 yılından bu yana dünyaya yayılan sitenin, ülkedeki gençler tarafından hangi sebeplerle kullanıldığını araştıran Yaşar Üniversitesi İletişim...

Gençler hayata sosyal medyayla bağlanıyor

Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı, bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook kullanıcısı. 2006 yılından bu yana dünyaya yayılan sitenin, ülkedeki gençler tarafından hangi sebeplerle kullanıldığını araştıran Yaşar Üniversitesi İletişim...

27 Şubat 2015 Cuma 10:15
Gençler hayata sosyal medyayla bağlanıyor
banner208
Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı, bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook kullanıcısı. 2006 yılından bu yana dünyaya yayılan sitenin, ülkedeki gençler tarafından hangi sebeplerle kullanıldığını araştıran Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi, dikkat çekici sonuçlar elde etti. Araştırmaya göre gençlerin, aidiyet duygusu yaşattığını söyledikleri Facebook’u en çok bilgi ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı ortaya çıktı. Sosyal yaşamda bulunmayı seven ve yüz yüze iletişimde iyi olan kişilerinse sosyal medyayı da uzun süre kullandığı belirlendi.

6 SAATTEN FAZLA ZAMAN GEÇİREN VAR

İzmir’de yaşayan 18-30 yaş arası 229 gençle sosyal medyanın kullanım sebeplerini araştırmak için anket yapan Doç. Dr. Çelebi, sosyal medyada 6 saatten fazla vakit geçiren gençler olduğunu söyledi. Çelebi, “Ankete katılan gençlerin yüzde 77,3’ü her gün sosyal medyaya bağlandıklarını, yüzde 46,3’ü günde 1-2 saat, yüzde 33,2’si günde 3-6 saat, yüzde 7,9’u ise günde 6 saatten fazla sosyal medyayı kullandıklarını belirtti. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 52,4’ü, iki veya daha fazla sosyal medya sitesini kullandıklarını açıkladı.” dedi.

'AİDİYET DUYGUSU OLUŞTURUYOR'

Türkiye’de 31 milyonu geçen Facebook kullanıcısı olduğunu hatırlatan Çelebi, gençlerin Facebook’u hangi sebeplerle kullandığını şöyle anlattı: “Gençlerin Facebook’u kullanma nedenleri çok çeşitli ancak aidiyet duygusu, arkadaş etkisi, bilgi ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam kalitesinin artacağı düşüncesi, en başta gelen nedenler arasında. Araştırma sonuçlarından çıkan ve üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisi de Facebook üzerinden sunulan özel hayatın gizliliği. Araştırma sonuçlarına göre kimliklerinin ve özel hayatlarının Facebook tarafından korunduğunu düşünen gençler, Facebook’un yorumlar özelliğini daha fazla kullanmakta, yani siber âlemde kimliklerinin saklı kalacağını düşünen kullanıcılar, kendilerini daha rahat ifade etmekte ve belli konularda arkadaşlarına daha rahat yorumlar yapabilmekte.”

HEM SOSYAL YAŞAMDA HEM SOSYAL MEDYADA RAHAT

Sosyal yaşamda bulunmayı seven ve yüz yüze iletişimde iyi olan kişileri,n sosyal medyayı da uzun süre kullandığını belirten Doç. Dr. Çelebi, “İçinde Facebook’un da bulunduğu sosyal ağların popülerliği ve yaygın kullanımı, 'Acaba sosyal hayatta rahat iletişim kuranlar mı yoksa sıkılgan olanlar mı sosyal medyayı daha fazla kullanıyor?' sorusunu gündeme getirmekte. Kimi araştırmacılara göre sosyal hayatta iletişim kurma konusunda yeterince girişken olmayanlar, daha fazla sosyal medyaya yönelmekte ve özellikle onlar için bir alternatif olmakta. Diğer araştırmacılar ise bunun tersini düşünüyor ve sosyal yaşamlarında konuşkan ve atak olanların, sosyal medyayı da daha fazla kullandığı görüşündeler ancak ankete katılan gençlerin büyük bir yüzdesi, hem sosyal yaşamda bulunmayı sevdiklerini ve rahat olduklarını hem de sosyal medyayı uzun süreli kullandıklarını ifade etti.” bilgisini verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225