Haber46'nın Önerisi İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesinde

Haber46 20 Mart tarihinde yaptığı haberde toplu taşıma araçlarında ayakta yolculuğun yasaklanması ve sefer sayılarının artırılmasını istemişti. Bu önerisi kabul görmedi ama İçişleri Bakanlığ aynı mahiyette bir genelge yayınladı. Genelgeye göre şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik genelgeye göre otobüsler, kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşımaya başladı.

GÜNCEL 24.03.2020, 13:08
Haber46'nın Önerisi İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesinde

Haber46 20 Mart tarihinde yaptığı haberde toplu taşıma araçlarında ayakta yolculuğun yasaklanması ve sefer sayılarının artırılmasını istemişti. Bu önerisi kabul görmedi ama İçişleri Bakanlığ aynı mahiyette bir genelge yayınladı. Genelgeye göre şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik genelgeye göre otobüsler, kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşımaya başladı.

İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yayımladığı şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik genelgeye göre otobüsler, kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşımaya başladı.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine corona virüsü (Kovıd-19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi.

Genelgeyle marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Ayrıca tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek.

MÜŞTERİ ÇIKMADAN BAŞKA MÜŞTERİ İÇERİYE ALINMAYACAK

Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebilecek Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak.

YÜZDE 50'Sİ ORANINDA YOLCU KABUL EDİLECEK

Genelge de, İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelge ile birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlık söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, marketlere ilişkin kararların il/ilçe belediyeleri ile işbirliği yapılarak, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması/uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi. 

Yorumlar (6)
AHMET HIDIR 2 hafta önce
VİRÜSÜN FAYDALARI YENİDEN AİLE OLDUK BİRLİKTE VAKİT GEÇİRDİK HEP BERABER SOFRAYA OTURDUK ANNEMİZİN PİŞİRDİĞİ SAĞLIKLI YEMEKLERİ YİYORUZ FESFUD LARDA ZEHİRLEN MİYORUZ KAFELERDE DEĞİLDE KİRASINI ÖDEDİĞİMİZ EVLERDE AİLEMİZLE OTURUYORUZ OTOBÜSLERDE HAYVAN GİBİ TAŞIN MIYORUZ ESNAF TA OLSAK MESAİ SAATLERİMİZ VAR PİAZZADA HARCANAN MİLYONLAR ŞEHRİMİZDE KALIYOR TEMİZLİĞE ÖNEM VERMEYİ ÖĞRENDİK İYİ TARAFINDAN BAKARSANIZ ÇOKTA KÖTÜDEĞİL SAYGILARIMLA
k.maraşlı adalet isteyen birisi 2 hafta önce
sağlıkçılar otobüslere , toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecekmiş. insanları bu şekilde ayrıştırmayın. herkes para için çalışıyor. eşit davranalım herkese. yeteri kadar maaş ve mesai alıyor. asgari ücretli neden ücretsiz binmiyor. yok polise ücretsiz , yok sağlıkçıya ücretsiz... o küçük çocuğun dediği gibi sizi yüce Allaha şikayet edeceğim... o sebepten virüsde bulaşır başka belada sizi bulur.... adaleti güzel sağlarsak insanlarımıza güzel ahlakı öğretirsek bu ülkeye hiçbirşey olmaz inşAllah... sağlıcakla kalın...
sade 2 hafta önce
bunu bizim maraş eski minübüscüleri kabul eder ama adam sayısı fazla bile olsa tur sayısındaki araba sayısını artırmaz buda milleti harap eder. onların mantığı biraz farklı çalışır çünkü.
Böbrek tası değil bu 2 hafta önce
İnsanlar hala sokaklarda böbrek tası değil bu hickimse evinden cikmamali virus hava ortaminda 2-3 saat , metalde , plastikte 2-3 gün kalabiliyor
Belediye meşgul 2 hafta önce
Ya belediyenin işi vardır Maraş’la ilgilenemez. Meşguldür
Edecan_46 2 hafta önce
Bizde aksine sefer sayısı azaltılmış, dolmuş bir geliyor, full dolu ve havasız, yok böyle bir aymazlık, ayıptır ayıp..