İzzet Özgenç: PKK’ya yapılmayanları terörle ilgisi olmayan gruplara yapmak akıl tutulması

Türk Ceza Kanunu'nun mimarlarından ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, İpek Medya Grubu'na yapılan baskınla ilgili önemli açıklamalar paylaştı. Terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla birçok kişi ve kuruluşun mal varlığının...

İzzet Özgenç: PKK’ya yapılmayanları terörle ilgisi olmayan gruplara yapmak akıl tutulması

Türk Ceza Kanunu'nun mimarlarından ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, İpek Medya Grubu'na yapılan baskınla ilgili önemli açıklamalar paylaştı. Terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla birçok kişi ve kuruluşun mal varlığının...

03 Eylül 2015 Perşembe 10:53
İzzet Özgenç: PKK’ya yapılmayanları terörle ilgisi olmayan gruplara yapmak akıl tutulması
Türk Ceza Kanunu'nun mimarlarından ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, İpek Medya Grubu'na yapılan baskınla ilgili önemli açıklamalar paylaştı. Terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla birçok kişi ve kuruluşun mal varlığının dondurulduğunu, ancak bunların içinde PKK'ya destek verenlerin bulunmadığını belirten Özgenç, "PKK için işletilmeyen mal varlığını dondurma yetkisinin sosyal gruplar için düşünülmesi akıl tutulmasıdır.” dedi.

Prof. İzzet Özgenç, terörizmin finansmanının önlenmesiyle ilgili olarak uluslararası iki sözleşmeyi kabul eden Türkiye'nin bu kanunlar yürürlüğe girdikten sonra 51 adet Bakanlar Kurulu kararı çıkartılarak çeşitli kişi, kuruluş veya organizasyonun Türkiye'deki mal varlığının dondurulduğunu Twitter hesabından açıkladı. Ancak Özgenç, bunlar arasında PKK ile ilişkili hiçbir kişi, kuruluş veya organizasyonunun bulunmadığını belirtti. Özgenç ayrıca, Türkiye'nin kendi varlığını tehdit eden terör faaliyetleri karşısında, bir başka devletten bu faaliyetlere destek veren kişi, kuruluş veya organizasyonların mal varlığını dondurma talebinde bulunma yetkisini haiz olduğunu kaydetti. Ancak bugüne kadar bu yetkinin kullanılmasıyla da, PKK'ya destek veren herhangi bir kişi, kuruluş veya organizasyonun mal varlığının dondurulmasının sağlanamadığının altını çizdi.

Özgenç, Türkiye'de milletlerarası sözleşme ve kanunların terörle mücadele amacıyla devlete verdiği ve PKK için kullanılmayan bu yetkilerin, terör faaliyeti ve terör örgütü olmadığı açık olan bir takım sosyal veya ekonomik oluşumlarla ilgili olarak işletilmeye çalışılmasının bir akıl tutulmasının örneği olduğunu söyledi.

İşte Özgenç'in o açıklamaları:

"Türkiye, Birleşmiş Milletler nezdinde hazırlanan 9.12.1999 tarihli “Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme”ye taraftır. bunun yanı sıra, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin baskısıyla, 7.2.2013 tarihli ve 6415 sayılı “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun” kabul edilip yürürlüğe konulmuştur.

Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra, 24 Ekim 2013 tarihinden itibaren, sonuncusunun yayımlandığı Resmi Gazete tarihi olan 7 Ağustos 2015 tarihine kadar, toplam 51 adet bakanlar kurulu kararı çıkarılarak, çeşitli kişi, kuruluş veya organizasyonun Türkiye'deki mal varlığının dondurulması sağlanmıştır.

Bütün bu kararlar gözden geçirildiğinde görülecektir ki, bu mal varlığı dondurulanlar arasında PKK ile ilişkili hiçbir kişi, kuruluş veya organizasyon bulunmamaktadır.

Keza, söz konusu 6415 sayılı kanuna göre, Türkiye, kendi varlığını tehdit eden terör faaliyetleri karşısında, bir başka devletten bu faaliyetlere destek veren kişi, kuruluş veya organizasyonların mal varlığını dondurma talebinde bulunma yetkisini haizdir.

Ancak bugüne kadar bu yetkinin kullanılmasıyla, PKK'ya destek veren herhangi bir kişi, kuruluş veya organizasyonun mal varlığının dondurulması sağlanabilmiş değildir.

Hal böyle iken, Türkiye'de, milletlerarası sözleşme ve kanunların terörle mücadele amacıyla devlete verdiği bu yetkilerin, terör faaliyeti ve terör örgütü olmadığı açık olan bir takım sosyal veya ekonomik oluşumlarla ilgili olarak işletilmeye çalışılması, bir akıl tutulması örneğidir."Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126