Kahramanmaraş Adliyesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte şehitler dualarla anıldı.

Kahramanmaraş Adliyesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği
banner208

KahramanmaraşCumhuriyet Başsavcılığınca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte şehitler dualarla anıldı.

Kahramanmaraş Adliyesi önünde düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı'nın okunması ve Ulu Camii imam hatibi Mustafa Arifoğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Başsavcı İlker Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, bir yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'ne düşman odakların hizmetinde hareket eden ve kendilerine "Yurtta Sulh Konseyi" adını veren bir grup asker ve işbirlikçilerinin girişimiyle bir terör eylemi olarak düzenlenen darbe kalkışmasını ilk anda büyük bir şaşkınlık ve ibretle izlediklerini belirtti.

Türkiye'de seçimle başa gelen hükümeti illegal yollarla devirmek ve ülke yönetimini bir işgal hareketi şeklinde ele geçirerek bir kısım şer odaklarına teslim etmek amacıyla yapılan darbe girişiminin "Fethullahçı Terör Örgütü" tarafından gerçekleştirilmiş olduğunu dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu:

"Bu örgütün uzun yıllardır dini motifleri kendisine paravan yaparak ve bir çok iktidar döneminde kendisini ülke hizmetinde gibi göstererek kamufle etmek suretiyle, paralel bir devlet yapılanması şeklinde örgütlendiği bugün bir çok iddianamelere konu olan tespitlerle ortaya çıkmıştır. Terör örgütü mensupları bu devletten aldıkları maaşlarla, bu devletin gözbebeği üniformaları üzerlerinde iken, yine bu devletin kendilerine vatan müdafaası için teslim ettikleri silah, araç gereç ve mühimmatlar ile kendilerine tevdi edilen vatan emanetine ihanet ederek bu millete, silahsız sivillere ve pek çok devlet kurumuna saldırıda bulunarak kamu kurumlarını ve netice olarak devleti ele geçirmeye çalışmışlardır."

Milletin tarihinde bir çok kez olduğu gibi bir kez daha dünyaya mertlik, cesaret ve onur dersi vererek, bu uğurda kanları ve canları pahasına istiklalini hain işbirlikçilere çiğnetmediğini vurgulayan Yazıcı, 15 Temmuz şehitleri sayesinde Türkiye'nin büyük bir badireden kurtulduğunu, belki on binlerce insanın hayatını kaybedebileceği çok daha vahim olayların, şehitlerin kendilerini vatan için feda etmeleri ile daha fazla büyümeden önlenebildiğini söyledi.

KAHRAMANMARAŞ ADLİYESİNDE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ FOTOĞRAFLARI

Şehit yakınlarına acılarını yürekten paylaştığını ifade ederek, sabırlar dileyen Yazıcı, gazileri bir kez daha yürekten kucaklayarak her birine eski sağlıklarına kavuşmalarını temenni etti.

Başsavcı Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hain terör örgütü yapılanması ve diğer işbirlikçi terör örgütleri ile mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılık ve azimle sürdürülecektir. Söz konusu hain darbe girişimine ilişkin tüm yurt çapında sürdürülen soruşturma ve yargı safahatı ile dökülen tek bir damla kanın dahi hesabı sorulmadan, sorumlular gerekli cezaları almadan bu sürecin tamamlanmayacağını ifade ederek, tüm şehit yakınlarımızın ve milletimizin yargıya duydukları güveni boşa çıkartmayacağımızı, bir yargı mensubu olarak hassaten belirtmek isterim. Bu manada 15 Temmuz şehitlerimiz vesilesiyle başta onlar olmak üzere aziz vatanımız için hayatlarını feda eden gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları karşısında hürmetle eğiliyor, makamlarına gıpta ile bakıyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

Yazıcı'nın konuşmasının ardından İl Müftüsü Celal Sürgeç tarafından dua edilip katılımcı ve vatandaşlara lokma tatlı ikram edildi.

Etkinliğe, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İl Jandarma Komutanı Albay Timuçin Alper, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Timuçin Dedeoğlu, hakimler, savcılar, adliye personeli ve diğer ilgililer katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner235

banner122

banner124

banner227

banner224

banner154

banner191

banner126