Kahramanmaraş Alevi Dernekleri Zorunlu Din Dersi için Ankara'ya yürüyor

Kahramanmaraş'taki Alevi Dernekleri eğitimdeki hak ihlallerini protesto etmek için Ankara'ya yürüyorlar.

Kahramanmaraş Alevi Dernekleri Zorunlu Din Dersi için Ankara'ya yürüyor

Kahramanmaraş'taki Alevi Dernekleri eğitimdeki hak ihlallerini protesto etmek için Ankara'ya yürüyorlar.

29 Eylül 2014 Pazartesi 14:54
Kahramanmaraş Alevi Dernekleri Zorunlu Din Dersi için Ankara'ya yürüyor

Alevi Dernekleri eğitimdeki hak ihlallerini ve zorunlu din dersi eğitimini protesto etmek için Ankara'ya yürüyor. Kahramanmaraş'tan eyleme katılacak olan grup Kahramanmaraş Alevi Dernekleri ve diğer STK  yetkililerini ziyaret ettiler. Ortak basın açıklaması okuyan grup Elbistan'a doğru yola çıktı.


Eyleme katılacak grup tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Alevilerin yıllardır uğradığı ayrımcılık ve asimilasyon politikalarına 12 Eylül darbesi ile bir yenisi daha eklenmişti. Özellikle Demokrat Parti ile yükselişe geçen siyasal islam, 12 Eylül askeri darbesi ile güçlenmiştir. Darbe ile uygulamaya konulan "Zorunlu Din Dersi" daha düşünme, eleştirme, sorgulama yeteneği bulunmayan çocuklara gösterilerek çocuğun bilimsel düşünmesine engel olmaktadır.

Alevi çocuklarının zorla din dersine tabii tutulması asimilasyon politikasının bir başka ayağıdır. Konuyla ilgili idare mahkemesinin, Danıştay'ın ve AİHM'in kararları ortadayken hükümet hâlâ bu uygulamadan vazgeçmemektedir. 

Son olarak önceki gün zorunlu din dersi hakkındaki raporunu açıklayan AİHM, bu uygulamanın hukuksuz olduğunu belirterek hükümetin tez zamanda öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını da sağlayacak yeni bir sisteme geçmesini” istedi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 1 numaralı protokolünün ikinci maddesinde şöyle deniyor:

“Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir.”

Din eğitimi almak isteyen elbette alabilir. Manevi değerler tartışılmaz ve zorlanamaz. Ancak almak istemeyenlere dayatmanın demokrasilerde yeri yoktur. Bugüne kadar çeşitli dinler yaşanmıştır ve bugün hâlâ farklı inançlar bir arada yaşayabilmektedir. Müfredatta tüm bu inançlar esas alınır ve çocuğa böyle öğretilirse çocuğun gelişimi için daha faydalı olacaktır. Bugün okullarda öğretilmeye çalışılan din dersi müfredatı daha kapsamlı olmalı ve tüm inançlara eşit ve tarafsız yer vermelidir. Ancak Türkiye'de sadece Sünni islam inancı esas alınmaktadır. 

Söz konusu uygulamanın AİHM kararı doğrultusunda düzenlenmesi ve eğitimde eşitliğin sağlanması için hükümet yetkililerini göreve çağırıyoruz. Tüm Türkiye'de üyelerimizin dilekçe ile Milli Eğitim Müdürlükleri'ne başvurarak karar gereği çocuklarımızın din dersinden muaf olmaları için çalışma yürüteceğiz. Din dersi bu şekilde devam ederse çocuklarımızı din derslerine göndermeyeceğimizi basına ve kamuoyuna bildiriyoruz

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adras 2014-09-30 11:16:48

İslamda zorlama yoktur. Bir insanın müslümün olup olmadığını Allah ve kişinin kendisi bilir. Hal böyle iken zurunlu din dersinin konması abesle iştigaldir. İslama da aykırı olduğunu düşünüyorum. Doğrusunu Allah bilir.

Avatar
mtn46 2014-09-29 18:29:03

biri çıksın anlatsın bu insanların anladıgı alevilik nasıl bir şey dini ne kitabı ne peygamberi ne Allah inançları nasıl? şayet Alevilik Hz. Ali efendimizin yolundan gitmekse onu sevmekse Hz. Ali efendimiz müslüman değilmiydi? 4 büyük halifelerden biri değilmiydi? bunları çıksın anlatsınlar zorunlu din dersi çocuklara ne kaybettirecek zaten anne baba hangi itikata sahipse hengi meşrebtenser çocuklarınıda bu yönde eğitiyor okuldaki din dersi kapsamlı bir ders değil ki sadece temelini anlatıyor asıl iş ailelere düşüyor biz böyle dinimizi öğrendik.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126