Kahramanmaraş Büyükşehir'den Seyir Terası Açıklaması

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bugün Seyir Terası'nın boşaltılması sırasında yaşanan olaylar ver ortaya atılan iddialarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Büyükşehir Belediyesinin açıklamasını yorumsuz olarak açıklıyoruz.

GÜNCEL 25.03.2020, 23:36 25.03.2020, 23:51
Kahramanmaraş Büyükşehir'den Seyir Terası Açıklaması

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bugün Seyir Terası'nın boşaltılması sırasında yaşanan olaylar ver ortaya atılan iddialarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Büyükşehir Belediyesinin açıklamasını yorumsuz olarak açıklıyoruz.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMASI

Kahramanmaraş Kamuoyunda ‘Seyir Terası’ olarak bilinen mekanın Tahliyesi konusunda  yanıltıcı mahiyette yapılan spekülatif haber ve yorumlar sebebiyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

1) Teras Kafe olarak bilinen 52 ha yerin, Orman İdaresi ile 2005 yılında yapılan protokol gereği mülkiyet kullanım hakkı Belediyeye verilmiştir. 

2) Söz konusu yer 2008 yılında “Yap-İşlet-Devret” yöntemiyle GÜÇADO Doğa Dinlenme Tesisleri’ne 8 yıllığına kiraya verilmiş, kira sözleşmesinde müstecirin “yapacağı”, “işleteceği” ve “devredeceği” hususlar ve süre açıkça belirtilmiştir.

3) Müstecire Büyükşehir Belediyesi tarafından 28.11.2016 ve 17.01.2017 tarihlerinde kira süresinin 2017 yılında sona ereceği ve sürenin ihale yapılmaksızın uzatılamayacağı bildirilmiştir.

4) Müstecir kira süresi sonucunda yeri terk ve tahliye etmeyerek işgalci durumuna düşmüş ve bu yere ait 1.065.282 TL ecri misil borcunu da ödememiştir.

5) 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 75’inci maddesine göre Onikişubat Kaymakamlığından işgalin sonlandırılması talebimiz üzerine Kaymakamlıkça tahliye kararı verilmiş, müstecirin tahliye işlemine karşı yürütmeyi durdurma talebi mahkemece reddedilmiştir.  

6) Bunun üzerine Kaymakamlığın 04.03.2020 tarihli yazısında tahliyenin 25.03.2020 tarihinde gerçekleştirileceği hususu Belediyemize ve müstecire bildirilmiş ve aynı gün fuzuli işgal sonlandırılmıştır.

Coronavirüsle mücadele kapsamında ‘İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında’  Cumhurbaşkanlığı Kararı işgal ve tahliye işlemlerini kapsamamaktadır. Yukarıda açıklandığı gibi konu 2017 yılından buyana devam eden bir işgalin, kamu menfaati doğrultusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun sonlandırılmasından ibarettir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Yorumlar (20)
Reisi cumhurun askerleriyiz 2 hafta önce
Belediyemizin vatandaş olarak arkasındayız zamanında peşkeş çekilen yeri hayrettin başkan sayesinde bu işgalci insanlardan kurtardık İlahi adalet geçte olsa tecelli etti bundan sonra umarız yine aynı ihaleye fesat karıştırma gibi bir durumla karşı karşıya kalmayız bravo HAYRETTİN BAŞKAN
Devletçi 2 hafta önce
Belediyenin geri adım atmamasını, bu şahıslara peşkeş çekmemesini temenni ediyorum. Hatta ve hatta 2017 yılından beri çıkmadıkları ve 1 milyon liranın üzerinde ki ecri misil borcunu faiziyle birlikte almasını umuyorum.
Mehmet 2 hafta önce
Zaten hizmet sıfır kazık çok tu inşallah hizmet eden bi kurum gelir şehrin güzel yerine
Ali Baba 2 hafta önce
Belediye kendisi işletirse iyi ,lakin yandaşlarindan birine al sen işlet birşeyde istemiyoruz derse o zaman kötu.yap ihaleyi kim yuksek teklif verirse o kazansin ,adaletli olan budur kanaatimce.
Hak sahibi zahirde maraş.halki 2 hafta önce
Elinize sağlık, kanunen yapılması gereken budur InsaAllah
Başgan 2 hafta önce
Konuyla alakası yok ama Edirne belediyesi Korona ile mücadele kapsamında suya%50 indirim yapmış. Bizimkisi Maraşlıya bindirim yaptı. Yük gatıra ya da eşege yüklenir, bizi ne olarak görüyon başgan.
berke 2 hafta önce
8 yıllığına oraya bu kadar yatırım yapılması akıllıca değil. Kimse böyle bir işe girmez sözleşme içeriğini görmeden kestirmek zor.
mmm 2 hafta önce
helal olsun alsınlar FIRNIZ SUYUnA DA BİR EL ATSANIZ BELEDİYE orada da işgaller var yeri kaballadıkları gibi suya girmemize bile izin vermiyorlar su kendilerin gibi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın