Kahramanmaraş'ta Germanicia mozaikleri kapılarını dünya turizmine açıyor

Kahramanmaraş’ta 10 yıl önce tesadüfen bulunan ‘Germanicia taban mozaikleri’ için il genelinde 50 parsel kamulaştırılarak koruma altına alındı. Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, "Germanicia mozaikleri dünya turizminin alt yapısı oluşturacak" dedi.

Kahramanmaraş'ta Germanicia mozaikleri kapılarını dünya turizmine açıyor

Tarihi milattan önce 13 binli yıllara dayanan ve Kahramanmaraş’ta tesadüfen bulunan Germanicia taban mozaikleri, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

HABER FOTOĞRAFLARI - TIKLA

Roma dönemine ait mozaikler, geçmişte varlıklı insanlar tarafından taban zeminine döşenerek, o evde yaşayan insanların sosyal anlamda iyi bir yaşam sürdürdüklerini gösterme biçimi olarak biliniyor. Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Namık Kemal Mahallesi'nde ilki 10 yıl önce tesadüfen bulunan Germanicia taban mozaikleri için kazı ve kamulaştırma çalışmaları sürüyor.
Yeni mozaik kazı alanlarında incelemede bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, 10 yıllık kazı çalışmalarında 50 parselin kamulaştırılmasının tamamlandığını, yapılan kazıların 9 farklı noktada 6 ilçede gerçekleştiğini söyledi.
"Dünya turizmine büyük bir alt yapı olacak"
Kahramanmaraş’ın yakın zamanda bölgenin turizmi başta olmak üzere ülke ve dünya turizminde önemli bir yapı taşı olacağını söyleyen Küçükdağlı, "140 hektar alan içerisinde 3’üncü derece arkeolojik sit alanında Germanicia antik kenti taban mozaikleri adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Germanicia çalışmalarında 2016-2017 yıllarında yoğun bir çalışma sürecine girilmiş durumda. Bu 2 yıllık süreç içerisinde 30 civarında parselde kamulaştırma çalışması yapıldı. Toplam 10 yıllık kazı çalışmalarında 50 parselin kamulaştırılması tamamlandı. 2017 yılında 9 ayrı kazı gerçekleştirdik. Bu kazıların, bu kazılarda bilimsel ve kurtarma kazıları var. 2017 yılındaki kazılar 6 ilçemizde gerçekleşti ve tamamında da arkeolojik bulgular mevcut. Kahramanmaraş’ta sadece Germanicia kazıları üzerine değil bilimsel, höyük ve mağara kazıları gerçekleştiriyoruz. Bu işte Kahramanmaraş’ın kültür turizmi açısından arkeolojik veriler ve alt yapı zenginliği olarak, büyük bir şans diye düşünüyoruz. Bilimsel kazılarda Kahramanmaraş’ın milattan önce 13 bin yıllarına intikal ettiğini biliyoruz yapılan çalışmalar sonucunda. Hem tarihi dokusu nedeniyle, hem birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapması nedeniyle ve hem de dünya kültür mirası zenginliğine ortak olduğunu ortaya koyuyor. Kahramanmaraş yakın zamanda inşallah bölgenin turizmi olarak değil, ülke turizmi açısından da dünya turizmine büyük bir alt yapı olacağına ifade etmek istiyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
ATIŞ SERBEST
ATIŞ SERBEST - 10 ay Önce

Peki kaçtane tursit getirdiniz bu zamana kadar.Baglarbaşındaki buldugun yeri mi müze=)).saç ile kapatmışınız baraka gibi bir yeri o da müze öylemi.hazırdakini hallettinizde diğerleri kaldı.kardeşim kendi görevleriniz için insanların ekmegiyle oynamayın.evinden aşından geleceginden etmeyin.el insaf!bu boş projeden dolayı insanlar ev yapamıyor.yatırım yapamıyor.bin evler ile dogugentteki arsa ve ev fiyatına bakın birde bu üç mahalledeki.Allah bunun hesabını sorar sizden.varsa birşey çıkarır antep gibi mozaik müzesi olan biryerde toplarsınız.yoksada bırakın bu ayakları.iş yapmış olmak için yamayın.el insaf diyor ve Allah a havale ediyorum.

ökkeş
ökkeş - 10 ay Önce

10 yıldır taşların başında fotoğraf çekilip çekilip , başında 15 kişiyle toplanıp izlemekten başka bir şey göremiyoruz. bunun yerine Sütçü İmamın mezarında dua etseniz toplu şekilde daha hayırlı olur.

alperen
alperen - 10 ay Önce

haberi okudumda hep 10 yıllardan filan bahsedilmiş.Yani sizin her bulugunuz taşın temizlenmesi için 10 yıl beklenilicek.ve taşalar bulduıgunzda yıllarınızı alıcak.sizin ömrünüz yeticekmi buna.inşAllah dediğinz gibi olur.yoksa hertaşa 10 yıl ohoooo=))

abuzer
abuzer - 10 ay Önce

haber fotolarına girdimde birşey göremedim sayın müdürden başka :D

SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126