Kocaeli Barış Platformu: Silahlı çatışma durmalı, çözüm süreci devam etmeli

Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Hükümeti ve PKK'yı silahlı çatışmaları derhal durdurmaya ve çözüm sürecini devam ettirmeye çağırıyoruz." dedi.Platform üyeleriyle birlikte İzmit Fuar Alanı'nda bulunan...

GÜNCEL 30.07.2015, 14:31
Kocaeli Barış Platformu: Silahlı çatışma durmalı, çözüm süreci devam etmeli
banner257
Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Hükümeti ve PKK'yı silahlı çatışmaları derhal durdurmaya ve çözüm sürecini devam ettirmeye çağırıyoruz." dedi.

Platform üyeleriyle birlikte İzmit Fuar Alanı'nda bulunan Sivil Toplum Merkezi'nde basın açıklaması yapan Gergerlioğlu, çözüm sürecinin durmasıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Gergerlioğlu, 2,5 yıllık çözüm sürecinin durduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Sürecin siyasal kaygılara endeksli olması bu sonucu yaratmıştır, sorumluluğunu inkar eden siyasi tarafların tarihe hesap veremeyeceği ortadadır. Çözüm sürecinin bitme noktasına ulaşmadan evvel yapılabilecekler vardır, bunu sivil toplum olarak taraflara bırakmadan yapabiliriz. Çözüm süreci bu topraklarda adaletin, barışın kardeşliğin inşa edilmesi için yıllar sonra yakalanmış önemli bir fırsattı. Bu sürecin başlamasıyla göğüsler genişledi, umutlar yeşerdi. Ancak son günlerdeki gelişmeler 2,5 yıldır yaşanan çatışmasızlık ortamını bitirmekle kalmayıp geri dönülmesi çok zor olacak vahim bir ortama kapı aralamaktadır."

"Hükümeti ve PKK'yı silahlı çatışmaları derhal durdurmaya ve çözüm sürecini devam ettirmeye çağırıyoruz." diyen Gergerlioğlu, şunları kaydetti: "Bugüne dek farklı ve hatta karşıt pozisyonda yer alanların birlikte ses vermelerinin ve barışa sahip çıkmalarının önemli olduğunu düşünüyor ve toplumun tüm kesimlerini de siyasi yönelişleri ne olursa olsun geri dönüşü olmayacak can kayıpları ve toplumsal ruh halinin bozulması tehlikesine karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yanacak canlardan sonra yıllardır süren bu sorunun ve çatışmanın çözümü yine çözüm masası ise dökülen kanların ve artacak düşmanlıkların sorumlusu olmanın vebalini kim üstlenebilir? Gün siyasi pozisyon alma, rakibine üstün gelme, muhalifliği artırma günü değil anlayışı, çözümü, adaleti, barışı yükseltme günüdür. Herkes söylediği sözlere, attığı adımlara, yaptığı saldırılara dikkat etmelidir, zira bunlar dönüşü mutlak bir çözüm masasında kendisini zor duruma düşürebilir. Çözümün acilen sağlanması için elinde silah olanın siyasete müdahale etmemesi, siyaset yapanın da elinde silah olmaması gerekir. Demokratikleşme olmadan ne Kürt sorunu çözülür ne de barış yaşama biçimine dönüşür. Eşit vatandaşlık temelinde hakların kalıcılığı teminat altına alınmalıdır. Barışın yol alması, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesi için demokratik bir anayasayı ivedi olarak hayata geçirmeliyiz. Bu amaçla çatışan tarafları ve toplumun tüm kesimlerini siyasi pozisyonlarını bırakıp çözümü ve barışı öncelemeye, savaşı daha da derinleştirmemek ve çatışma ortamını kızıştırmamak için nefret dilini kullanmamaya davet ediyoruz. Taraflar arasındaki sorunların temeli olan güven bunalımının samimi adımlarla her iki tarafca giderilmesi gerekir. Silahsızlanmayı sağlayacak güven eksikliğini devlet gidermelidir. PKK çözüm sürecini hakimiyet artırma vesilesi olarak kullanmamalı, çekilmeyi tamamlamalı ve silahsızlanmalıdır."

Gergerlioğlu,çözüm sürecinin TBMM iradesinde ilerletilmesini isteyerek, "Çatışmaların yaşanması sürecin bittiğini göstermez, toplumun tüm kesimleri sürecin devamı için ısrarcı olmalıdır. Yeniden çatışmasızlık tanzim edilmeli, barış için atılan adımlardan geriye gidilmemeli, 3. göz, izleme kurulu vb. organlar ile süreç kontrolden çıkmamak ve barışa ulaşmak üzere kurgulanmalıdır. Öcalan'ın diyalog kanalları yeniden tesis edilmelidir. Çatışma çözümlenmesinde şu an için zorluk olsa da yapılması gereken çatışmanın dondurulması ve durdurulmasının ivedilikle sağlanmasıdır. Gündelik siyasetin barış üzerindeki gölgesinin kaldırılması ve siyasal aktörlerden bir bölümünün dışlanmasına son verilmesi gerekmektedir." ifadelerinini kullandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?