KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 23 Aralık Salı günü başlayan ve iki gün devam eden olaylarla ilgili Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren 14 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı.

KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 23 Aralık Salı günü başlayan ve iki gün devam eden olaylarla ilgili Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren 14 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı.

28 Aralık 2014 Pazar 18:20
KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama
banner208
KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

BASINA VE KAMUOYUNA
        
İlimizde şovenizmin ne kadar yoğunlaştığını bir hafta önce K.Maraş katliam anması öncesi ırkçı afişlemeler ve söylemlerle görmüştük. Valiliğin Katliam anmasını yasaklamasıyla ırkçılık  kazanım sağlamıştır.Tüm uyarılarımıza rağmen ırkçılık konusunda önlemlerin alınmaması sonucunda 23.12.2014 Salı günü şehir merkezinde kalabalık bir ülkücü gurup tarafından okulundan dönerken bindiği minibüsten zorla indirilerek linç girişiminde bulunulan Yüksel Tekin isimli Üniversite öğrenciyle şovenizm hat safhaya çıkmıştır.

       
Planlı bir şekilde 40-50  kişilik bir ülkücü grup tarafından linç edilmeye çalışılan Yüksel Tekin ağır yaralanmış, boynu kırılmıştır. Acil olarak Necip fazıl Şehir Hastanesine kaldırılan Üniversite Öğrencisi hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmış 5 saatlik bir ameliyatla ancak hayata döndürülmüştür. İlimizde okumaya gelmiş bir öğrenciye reva görülen bu ırkçı saldırı hepimizi üzmüş ve derinden yaralamıştır.
      
Öncelikle bu saldırıyı biz K.Maraş STK'lar olarak nefretle kınıyoruz. Ayrıca 1 saat şehrin tam merkezinde bir insanın
 
40-50 kişilik bir grup tarafından linç edilirken hiçbir kolluk gücünün olmaması bir ihmal ve bir can güvenliği sorunudur. Lince maruz kalan gencin kendini kurtarmak için girdiği bir esnafın olayları engellemek yerine genci kendiside darp edip tekrar grubun içine atması ayrıca İlimizde ırkçılığın hangi utanılacak boyuta geldiğini göstermektedir.
      
Darp edilen üniversiteli genç Yüksel Tekin'in öğrenci arkadaşlarının KSÜ kampüsünde yaptıkları demokratik protestolarına yine ülkücü gurubun saldırması KSÜ de olayların çıkmasına neden olmuştur. Bu olaylar sonucunda 67 öğrenci gözaltına alınmış, gözaltına alınırken de polis tarafından darp edildikleri anlaşılmıştır.  67 sol görüşlü öğrenci gözaltına alınırken hiçbir ülkücü öğrencinin gözaltına alınmaması da ayrıca dikkat çekicidir.
      
İlimizdeki  idarecilerin uygulamaları ve cezasızlık maalesef ırkçılığa, şovenizme cesaret vermektedir.

Bizler K.Maraş ilinde demokrasi ve İnsan Hakları mücadelesi veren STK'lar olarak  hiç kimsenin farklı olduğu için ötekileştirilmesine ve dini, dili, ırkı ve cinsinden dolayı insanların saldırıya uğramaması konusunda tüm gücümüzle mücadele vereceğiz. Bu konuyla ilgili yetkilileri uyardık uyarmaya devam edeceğiz. Hoş görünün olmadığı farklı olanın ötekileştirildiği bir toplumun kazananı olmayıp, herkesin kaybedeceğini bilince çıkarmalıyız. İlimize barışın hoş görünün hakim olması noktasında elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu konuda başta İlimizi idare eden Sayın Vali olmak üzere tüm yetkililerin, bütün farklılıklara eşit ve aynı ölçüde duyarlı olmasını talep ediyoruz. Bu ırkçı saldırıların acilen önüne geçilmesi noktasında tüm taraflarla bir diyalog yolunun açılması gerekliliğine inanıyoruz.
      
İlimizde daha önce yaşanmışlıklardan ve günümüzde yaşanılanlardan ders çıkarmalıyız. Irkçı  saldırıları görmezden gelmek, üzerini örtmek gelecekte daha büyük felaketlere yol açacağı bir gerçekliktir.

Ayrıca özelde İlimiz genelde de ülkemizde uygulanan cezasızlık maalesef toplumlarda büyük yaralar açmaktadır. Maraş Katliamını yapanlar hala yargılanmamış, 3 sene önce Roboski'de katledilen 34 canın hesabı sorulmamıştır. Bu cezasızlıklara yüzlerce örnekler maalesef ülkemizde mevcuttur. Cezasızlık bir insanlık suçudur.
      
Başta Yüksel Tekin'e olmak üzere Üniversitede kürt sol ve sosyalist öğrencilere yapılan saldırıları kınarken, başta sayın vali olmak üzere tüm yetkilileri bir daha böyle ırkçı saldırıların olmaması konusunda göreve çağırıyoruz.
     
İimizde barışın, hoşgürünün ve İnsan haklarının sağlanması konusunda aşağıda isimleri olan biz STK'lar ilimizde yapılacak  her türlü  çalışmalarda olacağımızı ilan ediyoruz.
İlimizde ve Ülkemizde  Tüm farklılıkların ırkçı saldırılara maruz kalmadan İnsanca ve Özgürce yaşaması dileğiyle..

İ.H.D MARAŞ ŞUBESİ
EĞİTİMSEN MARAŞ ŞUBESİ
PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
B.E.S MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
YAPI YOL SEN MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
S.E.S MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
K.MARAŞ ERENLER DERNEĞİ
NURHAK EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ     
PAZARCIK EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ
ELBİSTAN EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ
K.MARAŞ   ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ           
K.MARAŞ GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ
PAZARCIK ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
NARLI ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Maraşlı 2014-12-30 10:39:42

İşgalci İngilizlerin Maraşı Fransızlara devretmesinden sonra Fransızların Ermenileri desteklemesi ve kışkırtmasından dolayı İngiliz Komutanının Fransızlara Karşı söylediği bir söz var. 'Uyuyan aslanı uyandıracaklar.' Siz, Siz olun uyuyan aslanı uyandırmayın. K.Maraşın huzurunu bozmayın. Kurtuluş savaşındaki Başkomiser Arslanbey'in de dediği gibi 'Maraş Bize Mezar Olmadan Düşmana Gülizar olmaz.'

Avatar
KAHVECİ_46 2014-12-29 16:21:46

HİÇ BİRŞEY DEMEYCEM DEMİYORUMDA. ŞU VATANIMIZIN BAYRAMIZIN DİNİZİMİZİN SAHİP ÇIKMAYANLAR BURADA EKMEK YİYORSANIZ. HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN. BU VATANA MİLLETE HAİNLİK YAPIYORSANIZ ALLAH BELANIZI TEZ ZAMANDA VERSİN. AKILLI OLAN TÜRKİYE DÜŞMANI İMANSIZLARA HİZMET ETMEZ. CAHİLE NE DERSEN BOŞ. ANLAYANA DAVUL ZURNA SAZ ANLAMAYANA SİVRİ SİNEK SAZ. SİZ PARA KARŞILI ŞU VATAN DA HERŞEYİ HERGÜCÜ ALIN BAKALIM. NEREYE KADAR GÜN GELİR ECEL OLUR AZRAİLDE CANINZI ALINCA ONADA PARA VEREBİLECEKMİSİNİZ. KİME KALDI DAHA BUZAMANA KADAR BİR KARIŞ TOPRAK. YAZIK GELMEYELİM OYUNA YAZIK OLMASIN ŞU GÜZELİM VATANA.

Avatar
Çakıroğlan 2014-12-29 14:32:57

Kardeş güzel masal :D Demokratikmiş :P
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!!

Avatar
GÖREN GÖZ 2014-12-29 14:11:48

size ben misal anlatayımda gerisi size kalmış; zamanında bir zalim varmış halka olmadık eziyet veya baskı yaparmış her seferinde yardımcısını halkın içine gönderir durumu göztlermiş ve her seferinde herkes işinde gücünde dermiş gel zaman git zaman günün birinde gözlemci soluk soluğa gelmiş zalim sormuş hayırdır ne bu halin deyince gözlemci valla bende anlamdım millet işi gücü bırakmış davul çalıp oynuyor demiş tamambu iş buraya kadar bu milletin sabır sınırı bu demiş. bu vesile ile bu milletin sınırını test etmeyin ve o davulu çaldırmayınki o davul çalıpta millet oynamaya başlarsa ????????????

Avatar
GG 2014-12-29 14:02:55

siz kimsiniz kimin maşasısınız,siz polise molotof atın gaz sıkınca insanlıkmı deyin,yakın yıkın müdahale edilince orantısız güç deyin,kürtlerin haklarını savunuyoruz diyorsunuz adamların evlerini işyerlerini yakıyorsunuz siz miletin aklıyla dalgamı geçiyorsunuz dünyada çökmüş bir akımı siz hala ayakta tutmaya çalışıyorsunuz siz gidin Q bir ölçtürün.İHD diyorsunuz hangi insanların hakkını savunduğunuda belirtin şehit olan insanların hakları ne olcak bunlar için niye bir kımıltınız yok bırakın artık bu ayaklardan paça olmuyor artık kendinize başka bir ayak bulunuz.

Avatar
gökhan 2014-12-29 13:55:35

sivil toplun dediğiniz örgütlere ve yönetimine baktığımızda PKK taraftarları oldugunu görrüz gelmiş Maraşın orta yerinde PKK diye bağırana az bile yapmışlar okul kantini yakıp yıkan okul kantini kullanılmaz hale getiren vatan hainleri savunalarda gereken ders verilmeli yeter artık hainler yavuz oldu sustukca

Avatar
s 2014-12-29 10:43:11

Haberin En altındaki stk ları görünce hiç şaşırmadım adam alenen pkk lı ne yapalım aaaa pkk lı geldi kapıları açın hatta selamda duralım bu pkk lının önünde sizi stk yapanın...............

Avatar
KÜRŞAT46 2014-12-29 10:07:22

Yavuz hırsız ev sahibini bastırmak iştemiş bu demeciyle

Avatar
canli 2014-12-29 09:49:32

Az bile yapmislar katliammis ulan millet bas bas bagiriyor o olaylar birer provakasyondu diye sizler hälä neyin pesindesiniz hee o olaylarin sorumlusu erdogan ya pankarta bakarmisiniz (maras katliamini saraylar saklayamaz.)utanin biraz utanin elin sünnetsiz gavurlari sizi kullanip kullanip bir kenara atiyor sizler salak salak hälä 60 li 70 yillarin kominizm sevdasini güdüyor parkayla devrim yapip rakiyla ülke yönetmeye calisiyorsunuz.

Avatar
Atsız 2014-12-29 09:37:28

Dinime Söven Müslüman Olsa Önce Kendinize Bakın.Vatanı Bölmekden Başka bir Derdiniz Yok Kürt Kardeşlerimizi Pis Emellerinize Katıyorsunuz Onlara Gaz Verin Sonra Kalkın Ders Vermeye Çalışın Memleketin Anasını Bellediniz.Okuun Kantini Camlarını Kırdınız Daha Neyi Savunuyorsunuz Daha Öncesinde Ülkücü Çocukları Otobüsden İndirip 30 Kişi Dövmeye Hatta Bıçaklamaya Çalışan Siz Değilmisiniz Lan Ozman Neden Kınamadınız Size Birşey anlatılmaz Mahşerde Hepinize Tükürecek Yiğitler Merak Etmeyin Maraş Halkı Yanınıza Bırakmayacak sizlerinde...
NE Mutlu türküm diyene..

Avatar
rıdvan 2014-12-29 09:30:45

sivil toplum dediğiniz örgütlerin hepsi alevi örgütler. yani normal bunların tepkisi. bunların amacı Kahramanmaraş'ta huzurun bozulması.

Avatar
alper 2014-12-29 09:03:00

Varlığım Türk varlığına armağan olsun...

Avatar
Raşit 2014-12-28 22:03:03

Ne Mutlu Türküm Demek Sucmu Oldu Simdi .. ??
Birde Acıklama Yapıyorlar. Cidansizlar . Cahiller . Türklügünü Kabul etmeyenler Gitsin başka toprak bulsun burada işleri yok onlarn .. .!

Avatar
hacı hasan 2014-12-28 19:16:54

sen bağırıp çağırırken,yakarken yıkarken,polis taşlarken,esnafın camlarını indirirken demokratik hak oluyor...kuyruğuna basılınca ırkçlık oluyor...efendiler(!) bu memleketi sahipsiz mi sandınız!

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225