Meslek odaları ve sendikalardan İç Güvenlik Paketi'ne tepki

İzmir’de meslek odaları ve sendikalar, ortak bir basın açıklaması yaparak İç Güvenlik Paketi’ne tepki gösterdi. Paketin sıkıyönetim kanunu olduğu öne sürülerek, Meclis gündeminden geri çekilmesi istendi.İç Güvenlik Paketi’ne karşı...

Meslek odaları ve sendikalardan İç Güvenlik Paketi'ne tepki

İzmir’de meslek odaları ve sendikalar, ortak bir basın açıklaması yaparak İç Güvenlik Paketi’ne tepki gösterdi. Paketin sıkıyönetim kanunu olduğu öne sürülerek, Meclis gündeminden geri çekilmesi istendi.İç Güvenlik Paketi’ne karşı...

18 Şubat 2015 Çarşamba 15:08
Meslek odaları ve sendikalardan İç Güvenlik Paketi'ne tepki
banner208
İzmir’de meslek odaları ve sendikalar, ortak bir basın açıklaması yaparak İç Güvenlik Paketi’ne tepki gösterdi. Paketin sıkıyönetim kanunu olduğu öne sürülerek, Meclis gündeminden geri çekilmesi istendi.

İç Güvenlik Paketi’ne karşı TMMOB İzmir İl Koordinasyonu Kurulu, Birleşik Kamu-İş İzmir Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, DİSK Ege Bölge Temsilciği, Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği, İzmir Barosu, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Eczacılar Odası, İzmir Tabip Odası, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ortak basın açıklaması yaptı. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda ortak basın açıklamasını okuyan İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı İlkay Karademirci Ülkü, pakette polise ve jandarmaya, hakim veya savcı kararı olmaksızın dilediği kişinin üstünü ve arabasını arama, dilediği kişiyi savcıya haber vermeksizin gözaltına alma ve 48 saate kadar gözaltında tutma, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine keyfi bir şekilde müdahale etme ve bu eylemlere katılanlara karşı ateş etme yetkisi verildiğini, savcıların yetkilerinin vali ve kaymakamlara devredildiğini söyledi. Tasarının kanunlaşması durumunda insan hak ve özgürlüklerini Anayasa'ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı biçimde kısıtlayan vahim sonuçlar ortaya çıkacağını savunan Ülkü, "Yasayla halihazırda vatandaşa yeterli bir hukuki güvence sağlamak bakımından zaten yetersiz olan hakim ve savcılar tümüyle devredışı bırakılmış, tüm yetkiler polise ve idareye devredilmiş olacak. Ayrıca başta toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı olmak üzere birçok temel hak ve özgürlüğün kullanılması fiilen imkansız hale gelecek. Polisin ateş etme yetkisi daha da genişletilerek, halen her yıl ortalama 30 kişinin sokakta polis tarafından öldürüldüğü ülkemizde, polise adeta katliam yapma yetkisi verilmiş olacaktır. Bu yasa tasarısıyla ülkemizde yerleştirilmeye çalışılan dikta yönetimine, muhalifleri sindirmek ve tek adam diktasını tesis etmek üzere imkan tanınıyor, polis devletinin yasal zeminleri hazırlanıyor." dedi. Ülkü, paketteki maddeleri genel ve kalıcı bir sıkıyönetim yasası olduğu için kabul etmediklerini, sonuna kadar direneceklerini belirtti. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın da demokrasiden yana tavır koyan herkesi mücadeleye davet etti. Yalçın, gerekirse muhalefet partilerinin sine-i millete dönmesi gerektiğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225