Öğretmenlerden nöbet grevi

Eğitim Sen Malatya Şube Eş Başkanı Tarık Kaya, nöbet sorumluluğunun fazla mesai tanımlamasıyla ücretlendirilmesi gerektiğini belirtti. Kaya, talep karşılanıncaya kadar nöbet tutmayacaklarını bildirdi. Tarık Kaya, yaptığı yazılı açıklamada,...

Öğretmenlerden nöbet grevi

Eğitim Sen Malatya Şube Eş Başkanı Tarık Kaya, nöbet sorumluluğunun fazla mesai tanımlamasıyla ücretlendirilmesi gerektiğini belirtti. Kaya, talep karşılanıncaya kadar nöbet tutmayacaklarını bildirdi. Tarık Kaya, yaptığı yazılı açıklamada,...

07 Şubat 2015 Cumartesi 16:32
Öğretmenlerden nöbet grevi
Eğitim Sen Malatya Şube Eş Başkanı Tarık Kaya, nöbet sorumluluğunun fazla mesai tanımlamasıyla ücretlendirilmesi gerektiğini belirtti. Kaya, talep karşılanıncaya kadar nöbet tutmayacaklarını bildirdi.

Tarık Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, mevcut uygulamalara göre, yönetici ve öğretmenlere verilen nöbet görevinin fazla mesai kapsamında değerlendirilmediğini ifade etti. Nöbetlerde uyulması gereken esasların, fiilen okul idarecilerinin inisiyatifine bırakılarak öğretmenlerin mağdur edildiğini anlatan Kaya, şöyle devam etti: “Her ne kadar nöbet görevi nedeniyle eğitim emekçileri ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılsa da söz konusu görevin eğitim-öğretimin bir parçası olması ve öğretmenler tarafından yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Bu durumun en önemli nedeni ise öğretmenin, öğrencisini sadece ders sürecinde değil, okulda geçirdiği süre zarfında ruhsal ve bedensel olarak izleyebilmesi, öğrencinin ayrımcı, şiddet içeren, ötekileştirici, baskıcı kimi davranışlarına karşı yol gösterici olabilmesinde yatmaktadır. İkinci bir neden ise öğretmenlerin nöbet görevinden çekilmesi halinde okulların polis, koruma memuru ya da taşeronlaştırma politikaları kapsamında taşeron işçilere ya da güvenlik görevlilerine açılacak olmasıdır. Bu nedenledir ki okullarda yaşanan şiddete şiddetle karşı çıkmak gibi bir yaklaşım kimi sorunların çözümünü değil, derinleşmesini beraberinde getirecektir.”

Halihazırdaki uygulamanın, ciddi sorumluluklar yükleyen nöbet görevi karşısında öğretmenin haklarını yok saydığının altını çizen Kaya, “Sonuç olarak, öğretmenleri cezai ve disiplin işlemleriyle karşı karşıya bırakabilen bir alanda, öğretmenlerin haklarının ve sorumluluklarının net olarak tanımlanmaması en başta öğretmenleri ciddi bir baskı altında bırakmaktadır. MEB ise öğretmene böylesine ciddi bir sorumluluk yükleyen görev süresince öğretmenlerin haklarını ve sorumluluklarını tanımlamamakta ve bu görevi fazla mesai kapsamında değerlendirmemekteki ısrarını sürdürmektedir. Dolayısıyla eğitim emekçilerine yüklenen bu sorumluluğun maddi bir karşılığı da bulunmamakta ve angaryaya dönüştürülmektedir.” ifadesini kullandı.

Kaya, 8 Aralık 2014’te Milli Eğitim Bakanlığı`na resmi bir yazı ile bu konudaki taleplerini ilettiklerini aktardı. Kaya, şunları kaydetti: “Öncelikle nöbet hizmetinin ortak, yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir. Bu sayede öğretmenlerimiz her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir. Nöbet görevleri en fazla haftada bir gün olmak üzere, yönetmeliklere koşulları belirlenmiş bütün öğretmenlere eşit olarak dağıtılmalıdır. Öğretmenlerin nöbetçi oldukları günlerde ders ve diğer görevleri azaltılmalı, öğretmenin nöbeti sırasında dinlenecek zaman ve mekan yaratılmalıdır. Ek ders ücretleri günün koşullarına göre uyarlanmalı, her türlü ek ödeme temel ücrete yansıtılmalıdır. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti fazla mesai olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa`nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı olduğundan; nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp fazla mesai olarak kabul edilmeli ve 4 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Ayrıca, ek ders ücretleri iki katına çıkarılmalıdır. Taleplerimiz karşılanmadığı sürece nöbet görevi nedeniyle karşılaşılan sorunlara kalıcı çözüm üretilemeyecek ve yeni, daha yakıcı sorunlarla eğitim emekçileri karşı karşıya bırakılacaktır. Bu nedenlerle 9 Şubat 2015 tarihinde tüm iş yerlerinde nöbetlerin fazla mesai olarak kabul edilmesini ve ücretlendirilmesini talep eden dilekçelerimiz okul, kurum müdürlüklerine verilecek, öğretmenler kurulu toplantılarında konuya bakışımızı anlatan bildiriler okunacak ve taleplerimiz yerine gelinceye dek nöbet tutulmayacaktır.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126

banner217