'Park olacak alanların TOKİ’ye devredilmesi katliamdan başka bir şey değildir'

Van şehir merkezinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilen rant değeri yüksek 7 askeri alanın üzerindeki binaların yıkımına başlandı. İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri Yunus Haylaz, bu alanların...

'Park olacak alanların TOKİ’ye devredilmesi katliamdan başka bir şey değildir'

Van şehir merkezinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilen rant değeri yüksek 7 askeri alanın üzerindeki binaların yıkımına başlandı. İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri Yunus Haylaz, bu alanların...

13 Şubat 2015 Cuma 14:02
'Park olacak alanların TOKİ’ye devredilmesi katliamdan başka bir şey değildir'
banner208
Van şehir merkezinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilen rant değeri yüksek 7 askeri alanın üzerindeki binaların yıkımına başlandı. İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri Yunus Haylaz, bu alanların TOKİ’ye devredildiğini belirterek, belediyelerin bu arsaların park yapılması yönünde mahkemeye başvurduğunu söyledi.
Mahalle sakinleri burasının park yapılması gerektiğini söylerken, Çevre Derneği(ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık de "Bu alanlara beton yığınları yapılması bir katliamdır. Bu Van’a yapılan en büyük haksızlıktır." dedi.

Van merkezde uzun yıllar askeri birim olarak hizmet veren ancak kentin büyüyüp gelişmesi ile birlikte şehir merkezinde sıkışarak işlevini kaybeden rant değeri yüksek 7 askeri bina ve arsa, Milli Emlak Müdürlüğü kanalıyla TOKİ'ye devredildi. TOKİ’ye devredilmesinin ardından çetin kış şartlarına rağmen arazide bulunan binalar yıkılmaya başlandı. İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri Yunus Haylaz, bu alanların TOKİ’ye devredildiğini ve belediyeler ise buna karşı park yapılması yönünde mahkemeye verildiğini belirtti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van Temsilciliğinde konu ile ilgili toplantı yaptıklarını aktaran Haylaz, "Bu alanların park olmasnı istedik. Fakat yasadan dolayı bir şey yapamıyoruz. Bizimki sadece eylem ve etkinlikte kalıyor. Mimarlar odası ve şehir plancılarının verdiği bilgiye göre buralar TOKİ’ye devredilmiş, TOKİ buralarda bina yapacak, İpekyolu Belediyesi de mahkemeye gitmiş o alanın park yapılması için." dedi.

Mühendisler ve mimarlar olarak buraların park olması gerektiğini söyleyen Haylaz, sözlerine şöyle devam etti: "Van nüfusun en yoğun olduğu illerden biridir. Bu tür alanların TOKİ’ye ya da devlet kurumlarına devredilmesi, belediyeler bir yana, biz TMMOB olarak yüzde yüz karşıyız. Yani bu tür alanların herhangi bir kamu kuruluşuna devredilmesine tamamen karşıyız. Bunların tamamen halka açık, halkın kullanabileceği, park alanları, yeşil alan olarak kullanılması gerektiği düşünüyoruz. Bu konuda zaten Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odalarımız şuan rapor da hazırlıyorlar. Bu konuların içine kesinlikle kamu kuruluşlarının girmesi yanlıştır. Öyle bir şey yapılmaması lazım. Yasal olarak herhangi bir yere başvurmadık. Son çıkan torba yasasında bu yetkileri elimizden almaya çalışıyorlar."

Askeri alanların TOKİ’ye devredilmesinin bir katliam olduğunu belirten Çevre Derneği(ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık ise "Biz bu alanlarda TOKİ’nin girmesini istemiyoruz. Çevre örgütleri olarak elimizde gerekeni neyse yapacağız. Bu alanlara beton yığınları yapılması bir katliamdır. TOKİ bunu rant olarak kullanıyor. Bu alanların ticarileşmesini istemiyoruz. Van bu kadar beton yığını haline gelmişken bu alanların TOKİ’ye devredilmesi bir katliamdan başka bir şey değildir. Bu Van’a yapılan en büyük haksızlıktır." ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Akın Çiçek, "Biz bu mahallede bu alanların park yapılmasını istiyoruz. Çocuklarımız şehir merkezinde sıkışıp kaldılar tek umudumuz burası. Çocuklarımız için buranın yeşil alan olması lazım. Biz burada TOKİ’nin bina yapılmasını istemiyoruz. Rahat nefes almak istiyoruz. Lütfen yetkililer tekrar düşünsün." şeklinde konuştu.

Yıllarca bu topraklarda yaşadığını belirten Ferit Aydınlar torununu alıp gezmek istediğini ama beton yığınlarından başka bir şey olmadığını ifade ederek, bu yerlerin park olması gerektiğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225