Sağlıkçı anketinden çarpıcı sonuç: 10 hemşireden 9’u borçlu

Türk Sağlık-Sen, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşirelerin çalışma hayatındaki memnuniyetleri ile ilgili bir anket düzenledi. Sendikanın yaptığı ve 1262 hemşirenin katıldığı anketin sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 90’ı borçlu....

Sağlıkçı anketinden çarpıcı sonuç: 10 hemşireden 9’u borçlu

Türk Sağlık-Sen, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşirelerin çalışma hayatındaki memnuniyetleri ile ilgili bir anket düzenledi. Sendikanın yaptığı ve 1262 hemşirenin katıldığı anketin sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 90’ı borçlu....

11 Mayıs 2015 Pazartesi 15:14
Sağlıkçı anketinden çarpıcı sonuç: 10 hemşireden 9’u borçlu
Türk Sağlık-Sen, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşirelerin çalışma hayatındaki memnuniyetleri ile ilgili bir anket düzenledi. Sendikanın yaptığı ve 1262 hemşirenin katıldığı anketin sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 90’ı borçlu. Yine ankete katılanların yüzde 91’i ücretlerin yeterli olmadığını düşünüyor. Hemşirelerin yüzde 88’i güvenlik önlemlerini yetersiz görüyor.

Türk Sağlık-Sen hemşirelerin çalışma hayatındaki durumları, beklentileri ve iş hayatında karşılaştıkları sorunlarla ilgili bir anket yaptı. Bin 262 hemşirenin katıldığı ankette hemşirelere kurum idaresi tarafından çalışanlara yönelik 'görevlendirme ve ödüllendirmede adil davranıldığını düşünüyor musunuz' sorusu soruldu. Bu soruya hemşirelerin yüzde 80,6’sı adil davranılmadığı, yüzde 13,8’i kısmen, yüzde 5,6’sı da adil davranıldığı cevabını verdi. Ankette hemşirelere mesleklerini icra ederken duydukları en büyük endişe de soruldu. Hemşirelerin yüzde 36,8’i baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade etti Yüzde 20,4’ü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 25,1’i aileme vakit ayıramamak, yüzde 12,3’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 5,5’i de işimi kaybetmek, dedi.

ŞİDDETE KARŞI ÖNLEMLER YETERSİZ

Ankette sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarında olan şiddete karşı kurumlarda alınan önlemleri değerlendirildi. Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 50,2’sine göre güvenlik önlemleri yetersiz, yüzde 38,6’sına göre ise güvenlik önlemi alınmıyor. Yeterli güvenlik önlemi alındığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11,2. Hemşirelerin ayrıca yüzde 59,4’’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 34,2’si aynı kaldığını, yüzde 6,4’ü de iyileştiğini belirtmiş.

Ankette hemşirelerin ekonomik durumu da tespit edildi. Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 91’i aldığı maaş ve döner sermayenin yetersiz olduğunu düşünüyor. 'Hanenizde en çok harcama, hangi tüketim kalıbına yapılmaktadır' sorusuna yüzde 48,4’ü kira-ev, yüzde 30,1’i gıda cevabını verdi. Yani temel ihtiyaçları gelirlerinin yüzde 78’ine denk geliyor. Hemşirelerin yüzde 49,9’u ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra ay sonunda parası kalmadığını belirtiyor.

Yüzde 90,3’ü düzenli olarak ödemek zorunda olduğu borcu var. Yüzde 33,7’si bireysel kredi, yüzde 29,1’i konut kredisi, yüzde 17,5’i kredi kartı borcu her ay ödediği düzenli borç olarak ifade ediyor.

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ülkemizde 142 bin hemşirenin görev yaptığını söyledi. Hemşirelerin sorunlarla dolu bir çalışma hayatında hizmet üretmeye çalıştıklarını kaydeden Kahveci, "Yoğun bir iş yükü altındalar. Türkiye’de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düşüyor, AB’ye ortalaması ise 836. Yani AB’yi yakalamak için 455 bin hemşireye ihtiyacımız var. Yoğun iş yüküne karşı aldıkları ücretlerde son derece yetersiz. Kısacası hemşirelerimiz mağdur ediliyorlar. Hizmetlerinin karşılığını alamıyorlar. Türk Sağlık-Sen olarak zor şartlara rağmen fedakarca görevini yürüten tüm hemşire arkadaşlarımızın Hemşireler Haftası'nı kutluyor, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını ve taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz." dedi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126