Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu,21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımında Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü İlan Edilmesi” hakkında kanun teklifi verdi.

Meclis başkanlığına verilen teklifin gerekçesinde, halkların binlerce yıldır gücü elinde bulunduran kişiler, devletler, imparatorluklar tarafından baskı ve zulüm politikasına maruz kaldığı vurgulandı.

“DİL VE KÜLTÜR MÜCADELELERİ DEVAM EDİYOR”

Çerkeslerin sadece 1864 yılında sürgünde katledilmediğinin vurgulandığı teklifte, “Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin dilleri ve kültürleri de katledilmeye çalışılmıştır. Halen daha Türkiye’de de Çerkeslerin dil ve kültür mücadeleleri devam etmektedir. Bu büyük zulmün 158. sene-i devriyesinde Çerkes dostlarımın acısını yürekten paylaşıyorum. Torunlarının acılarını bir nebze olsun hafifletebilmek için de 21 Mayıs gününün ‘21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımında Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’ ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verildi.

Kanun teklifinin maddeleri şöyle:

“MADDE 1- Her yılın 21 mayıs günü ‘21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımında Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’ dür. 21mayıs gününü içine alan hafta boyunca ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri iş birliğiyle anmalar ve nefret söylemi, linç ve soykırım konusunda duyarlılığı artırmaya yönelik etkinlikler düzenlenir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”