KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Bakü Hazar Üniversitesi işbirliğinde "İki Canda Bir Yürek" konulu kardeşlik konseri düzenlendi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Avşar Yerleşkesi Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konserde, iki ülke arasındaki birlik ve beraberliğin önemini vurguladı.

Popülizme ve çıkara asla teslim olunmamasını, ucuz sloganlarla öğrencilerin zihinlerinin teslim alınamayacağını vurgulayan Deveci, "İki dost ve kardeş ülke üniversiteleri olarak, kollarımızı sevgiyle, merhametle birlikte geleceği açalım ve ortak medeniyetimizi, mirasımızı kadim kültürümüzü birlikte yeniden canlandıralım. Yüreklerimizi her gün heyecanla doldurarak, geleceğin kılavuzları olalım” şeklinde konuştu.

Kardeşlik hissiyatının bir tezahürü olarak iki üniversite arasında "İki Canda Bir Yürek" programlarının karşılıklı devam edeceğini belirten Deveci, Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünü hatırlatarak "Azerbaycan'ın gamı bizim gamımız, hoş bahtlığı bizim hoş bahtlığımızdır" dedi.

Azerbaycan Bakü Hazar Üniversitesi’nden Kahramanmaraş’a gelen 40 kişilik ekip, 3 günde 5 program gerçekleştirerek, kent halkına ve üniversite öğrencilerine müzik ziyafeti ve folklor gösterileri sunacak.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda, Leyli ve Mecnun operasından Arazbarı ifa edir oda orkestrası, Sevil operasından Vals, Mısır Dansı, Yemen Türküsü, Halay Gösterisi, Çırpınırdı Karadeniz ve birçok eser seslendirildi.

Renkli görüntülerin oluştuğu konserde, öğrencilerin kalpleri Azerbaycan ve Türkiye için attı.

İki ülkenin milli marşlarının okunduğu programa, Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamlet İsahanlı, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan, KSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Bakan, Prof. Dr. Fatih Kıllı, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Samir Cafarov ve eşi Vüsale Cafarov, Hazar Üniversitesi Genel Sekreteri Alovsat Amirbeyli, piyano sanatçısı Zulfiya Sadıgova, akademik ve idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kardeşlik Konserleri, 13 Mart Cuma günü Elbistan Meslek Yüksek Okulu'nda (MYO), 14 Mart Cumartesi günü saat 14.00’de KSÜ Bahçelievler Kampüsü Spor Salonunda ve saat 19.00’da Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde gösterilerine devam edecek.