Çeşmeli denizciler ’deniz patlıcanları’ için yürüyecek

Çeşmeli denizciler ve balıkçılar, deniz patlıcanı avının yasaklanabilmesi için eylem kararı aldı.Çeşme Denizciler Derneğinde bir araya gelen denizciler ve balıkçılar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sınırsız toplama...

Çeşmeli denizciler ’deniz patlıcanları’ için yürüyecek
Çeşmeli denizciler ve balıkçılar, deniz patlıcanı avının yasaklanabilmesi için eylem kararı aldı.
Çeşme Denizciler Derneğinde bir araya gelen denizciler ve balıkçılar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sınırsız toplama izni verilen deniz patlıcanları avcılığının yasaklanması için yürüyüş yapma kararı aldı. Balıkçıların seslerini duyurabilmek için yapılacak eylemin, 19 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirileceği kaydedildi. Çeşme Denizciler Derneği Başkanı İsmail Porsuk, Çeşme denizine sahip çıktıklarını vurgulayarak, "Çeşme denizlerinde, deniz patlıcanı avcılığı acilen önlenmelidir. Deniz patlıcanları, denizin doğal bir süpürgesidir. Tek bir deniz patlıcanı günde 350 kilogram deniz kumunu temizliyor. Deniz dibini ağır metallerden arındırıyor. Deniz patlıcanı avcıları, Çeşme denizini karış karış taramakta ve doğanın bizlere turizm cenneti olarak armağan ettiği Çeşme denizinin dibini alt üst etmektedirler. Ayrıca, deniz dibi ortamının ekolojik dengesini tarumar etmekte, ve kıyılarımızda yerli ve geçici balık türlerinin azalmasına yol açmaktadır. Böyle bir ortamda, denizi temizleyen doğal varlıkların işlevlerine son verilmekte ve böylelikle de Çeşme denizi ve turizmi ciddi yara almaktadır. Deniz patlıcanlarının yok edilmesi, denizi temizleyen çok önemli bir faktörün yok edilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca deniz dibinin tahrip edilmesi, balıkçılarımızın geçimlerinin kundaklanması demektir. Balıkçılarımızın mağduriyetini önlemek, bu korkunç çevre katliamına son vermek ve sesimizi duyurmak için 19 Aralık Pazartesi günü, saat 14.00’de, Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yaparak, ardından Çeşme Balıkçı Barınağı’na kadar yürüyeceğiz" diye konuştu.
Çeşme Denizciler Derneğinde yapılan toplantıya, Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Denizciler Derneği Başkanı İsmail Porsuk, Günübirlik Gezi Tekneleri Kooperatifi Başkanı Köksal Hantal, Balıkçı Kooperatifleri temsilcileri, Derin Doğa Dalış Merkezi sahibi Erdinç Ergün, siyasi parti temsilcileri, denizciler ve balıkçılar katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154