Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 20 Kasım tarihinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki Malatya-Pütürge depreminin ardından açıklamalarda bulunmuş ve Malatya’da 6,5 büyüklüğünde bir deprem daha olabileceğine işaret etmişti.

g-1

İlk Kez Açıklandı: Kahramanmaraş Depremi İç İçe Girmiş 3 Ayrı Sarsıntı! İlk Kez Açıklandı: Kahramanmaraş Depremi İç İçe Girmiş 3 Ayrı Sarsıntı!

Üşümezsoy'un bahsettiği deprem AFAD verilerine göre dün Malatya'da gerçekleşti. Saatler 17:46'yı gösterdiğinde Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 5.2 büyüklüğünde, saatler 17:49'u gösterdiğinde ise 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

p
Bölgede 2020 yılındaki depremden sonra Sivrice depreminde ve Doğanyol depreminde 2 metreye yakın bir atılımla fay kırıldığı halde Pütürge'de atımın 50 santimin altında olduğuna değinen Üşümezsoy hala bu bölgede büyük bir stresin varlığından söz etmişti.

Söz konusu fayın bir uçtan Erkenek ve Gölbaşı'ndan Pazarcık'a doğru giderek 6 Şubat depreminde sabah saatlerinde kırılan fay hattına denk düştüğüne değinen Üşümezsoy, diğer taraftan ise Elbistan'da kırılan (Çardak-Sürgü hattının) öğleden sonra Doğanşehir'e kadar geldiğini belirtti.

Doğanşehir'den Çelikhan'a gelemediğini ifade eden Üşümezsoy; Pütürge, Çelikhan ve Doğanşehir arasındaki bir fayda bir stres olduğunu ve bu stresin boşalmadığını açıkladı.

HABER MERKEZİ