6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremlerinden önce kolejen çorbayı üreten ancak deprem nedeniyle üretim yeri yerle bir olan Zafer Ayranpınar, ürettiği kolajen çorbasını şimdi servis etmeye başladı.

photo1687523580 (1)
“Kahramanmaraş kelle paça çorbasına yeni bir versiyon daha eklendi”
Paça  ve kemik suyu çorbasının cildi sıkışlaştırmada etkili kolajen maddesi yönünden en yüksek içeriğe sahip gıdalar arasında yer alan Kolajen çorbası, artık Maraş mutfağında.

photo1687523580 (2)
Paça ve kemik suyu çorbasının cildi sıkışlaştırmada etkili kolajen maddesi yönünden zengin olduğunu ifade eden Ayranpınar, ürettiği yeni çorba hakkında şunları söyledi: "Kahramanmaraş aynı zamanda bir gastronomi şehri, burada yeni bir lezzet, yeni bir yiyecek geliştirmek için kendimce yeni bir çorba ürettim. Bunun adı da kolajen çorbası, kolajen çorbası ne diyecek olursanız; kolajen çorbası büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda bulunan ayak dediğimiz, etin beyaz kısmından oluşan sıvı bir kolajen maddesidir. Bunu biz yaklaşık 7-8 saat kemikle beraber kaynatarak, pişmiş yumuşak lokum haline getiriyoruz. Ondan sonra buna özel süzme yoğurttan yaptığımız karışımı katıyoruz. Sonra ayaktaki etlerle birleştirip bunu kolajen çorbası haline getirdik.

Kolajen çorbası nedir? Kolajen çorbası insan vücudundaki eklemlerde, kırıklarda ve çıkıklarda %90'lara kadar etki gösteren bir gıdadır. konunun uzmanları da zaten kolajen çorbasının insan sağlığına çok faydalı olduğunu belirtiyorlar. Biz de buradan yola çıkarak güzel bir kolajen çorbası çıkardık.”