Afşin Elbistan Termik Santralind birkaç gün önce çekilen görüntüler dehşete düşürdü. Bacalarından yoğun duman çıkışının görüldüğü video kısa sürede sosyal medyada olay oldu. Vatandaşlar Afşin Elbistan'da onbinlerce kişiyi zehirleyen termik santrallerden şikayet etmeye devam ediyorlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN! VATANDAŞLARIMIZIN ZEHİRLENMESİNE İZİN VERMEYİZ

Filtre takmak için para almasına rağmen filtre takmayan firmalara tepkiler çığ gibi büyürken Cumhurbaşkanı Erdoğan filtre takılmasını erteleyen kanunu iptal etmiş ve "Vatandaşlarımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz" demişti. Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

 Her şeyden önce erteleme talebi ilk kez gelmiyor önümüze. Daha önceden ertelemeler yapıldı. Firmalar filtre çalışmalarını yapmadılar. Yeniden süre uzatımı talebinde bulundular. Biz bir şeyde kararlılığımız var. Paris sözleşmesiyle bir süreci yaşadık, yaşıyoruz. İklim değişiklikleriyle ilgili teklifler geldi ama sözlerinde durmadılar. Biz de imzayı atmadık. ABD de bunu imzalamış değil. Derdimiz havanın kirletilmesine ve insanımızın temiz havayı solumasına izin vermeyen kuruluşları çalıştıramayız. Yapılacak olan başta bu filtrenin yapılması kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız siz para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. Biz 2020 sonuna kadar imkan verelim... Böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildir. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider başka bir çıkışı yok.

Çevre noktasında verdikleri sözleri tutmadılar. Kendileriyle görüştüğümüzde partikül değerleri düşürüldüğü vs böyle konuşuyorlar. İstediğin kadar söyle halkıma bakıyorum biz burada hava kirliliğinden yaşayamıyoruz diyorlar. Bu işin karar vericisi halkımdır. Kendileri buna uymadılar, benim de bunu tekrar Meclis'e göndermekten başta çarem yoktu. Meclis'te gerekli tartışmalar yapılır, bunun çözümü de yeniden ihaledir. Burada istihdam noktasında sıkıntılar yaşanabilir. Onu istismar ediyorlar. Bu konuyu da farklı bir yolla ortadan kaldırırız.

Afşin Elbistan Termik Santralinin zehir saçmasına daha ne kadar izin verileceği merak ediliyor...