Kahramanmaraş'ta Deprem Sonrası Deri Hastalıkları Artış Gösterdi! Kahramanmaraş'ta Deprem Sonrası Deri Hastalıkları Artış Gösterdi!

Enkaz tozlarının içerisindeki inorganik maddelerin insan vücudu için tehlikeli olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Faruk Atlı, “6 Şubat'ta Kahramanmaraş ve civarındaki iller iki deprem yaşadı. Çok büyük bir afet yaşadı. Bütün hemşerilerime geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Şimdi depremde can kaybının yanında binalarda çok fazla hasar aldı veya yıkıldı. Yıkılmak zorunda kalan binalar oldu. Yıkılmayı bekleyen birçok bina var. Bunun yanında binaların enkazları var. Öyle gözüküyor ki biz enkaz tozlarıyla çok uzun süre karşı karşıya kalacağız. 

WhatsApp Image 2023-11-02 at 11.23.20

GELEN HASTALARIN YÜZDE DOKSANINDA ALERJİK REAKSİYONLAR GÖRÜYORUZ
Akciğerle ilgili bir hastalığı, nefes darlığı, işte uzun süreli öksürükler, hapşırıklar olduğunu düşünen insanların mutlaka bir uzmana gitmesi gerekiyor. Göğüs doktoru, kulak burun boğaz doktoru, dahiliye doktoru gibi yerlere mutlaka ulaşması gerekiyor. Maalesef bu sıkıntıyla uzun süre akciğer hastalıklarına yol açabiliyor. Ama kanser türünden hastalıklar daha uzun sürede ortaya çıkacak. İşte KOAH gibi hastalıklar daha uzun sürede ortaya çıkıyor. Bundan önce bir akciğer hastalığı yapıyor. Ondan sonra onun ilerisinde KOAH, daha sonra kalp yetmezliğine yol açan hastalıklara neden oluyor. Nitekim alerji dönemi geçmiş olmasına rağmen bize çok sayıda alerji hastası geliyor. Yani gelen hastaların yüzde doksanında alerjik reaksiyonlar görüyoruz. Hastalarımızın çoğu tozdan dolayı geliyor.

Özel Sular Akademi Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Faruk Atlı, Bunlardan korunmanın yolu Sık sık vücudumuzu yıkamalıyız. Çünkü üstümüze bulaşan tozlar başka zamanda hastalıklara yol açıyor. Onun için vücudu da yıkamak gerekiyor. Burnu çok sık temizlemek gerekiyor. Ağzımızı çok sık gargara yapmak gerekiyor. Tabii ki dışarıdan gelen mekanik ve inorganik tozlardan, zerreciklerden kendimizi korumamız gerekiyor. Herkese sağlıklı günler diliyorum” şeklinde konuştu.