Tesisin ilk etabı, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 yıllığına kiralanan binada hizmet verecek. Altyapı, makine ve ekipman kurulumunun tamamlanmasının ardından uçak ve insansız hava araçları ekipmanları üretilecek.

Photo1708593542 (2)

6 Şubat tarihli depremlerde büyük kayıpların yaşandığı Kahramanmaraş'ta, TUSAŞ tesisi projesiyle bölgedeki iş adamlarını ve sanayi esnafını olumlu bir şekilde etkileyecek. Proje kapsamında Kahramanmaraş, savunma sanayii alanında yeni bir kümelenmeye sahip olacak, yüzlerce tedarikçi firma iş birliğiyle bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak.

Nisan Kavuracak: Meteoroloji'den Kahramanmaraş'a Yüksek Sıcaklık Uyarısı! Nisan Kavuracak: Meteoroloji'den Kahramanmaraş'a Yüksek Sıcaklık Uyarısı!

Photo1708593542

Açılış törenine katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, tesiste yapılacak çalışmalara dair bilgiler paylaştı. İstiklal Üniversitesi'nin artık İstiklal Teknik Üniversitesi adını alacağını ve uzay ve havacılık eğitimlerini yönlendireceğini belirten Görgün, Meslek Yüksek Okulu'nun da kurulacağını ifade etti. Bu okuldan mezun olan öğrencilerin, şehirdeki savunma sanayii tesislerinde işe başlamaları planlanıyor.

TUSAŞ tesisinde ilk aşamada 200 kişi istihdam edilecek. Havacılık yapısalları üretim tesisi, uçak, İHA ve helikopter parçalarını üretecek. Görgün, tesisin ikinci aşamasında daha büyük bir tesisin kurulmasının hedeflendiğini belirtti. Ayrıca, depremzede vatandaşların 4 aylık eğitimin ardından göreve başlayacaklarına vurgu yaptı.

Photo1708593542 (1)

Kahramanmaraş'ta gerçekleşen açılış töreninde duanın ardından tesis, faaliyete geçirildi. Savunma sanayii alanında gerçekleşen bu atılım, bölge ekonomisine ve istihdamına önemli katkılarda bulunması bekleniyor.