Kahramanmaraş'ta hava kirliliğine neden olan Afşin-Elbistan termik Santrali’ne 394 bin 548 lira para cezası kesildiği bildirildi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve vatandaşın tepkisine yol açan, Haber46'nın da ‘Kahramanmaraşlı zehir solumaya devam ediyor! Termik santral felaketi” başlığıyla gündeme getirdiği Afşin-Elbistan Termik Santrali'nin çevreyi kirletme görüntüleri üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetim ekipleri bölgeye sevk edildi.

Ekiplerin santralde yaptığı inceleme sonucu, işletmenin 1 numaralı ünitesinde arıza meydana geldiği ve söz konusu ünitenin devreden çıkarılmadan üretime devam edilerek hava kirliliğine neden olunduğu belirlendi.

Gözden kaçırmayın

Kahramanmaraş'ta halk ekmeğe çok büyük zam Kahramanmaraş'ta halk ekmeğe çok büyük zam

Ekiplerin bu tespit üzerine işletmeye 394 bin 548 lira idari para cezası yazdığı öğrenilirken, uygulanan ceza miktarını ‘Komik' olarak değerlendiren vatandaşlar, “Bu santral tüm uyarılara rağmen çevreye zehir saçıyor. Bu tür komuk cezalar da kesinlikle caydırıcı olamaz” iddiasında bulundu.