KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Kayseri

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Kayseri

15 Temmuz 2016 Cuma 08:49
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:
banner208
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz çek yasası düzenlemeleri ile ilgili olarak, “Eğer bir değişiklik yapılacaksa ki yapılmasını ümit ediyoruz senetteki muhacceliyetin çekte de uygulanması şeklinde düzenleme yapılmasını özellikle arzu ediyoruz” dedi.
Ticaret hayatında en önemli sıkıntılarından birinin ödeme olduğunu ifade eden KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, ödeme aracı olan çekin de 2012 yılında yapılan değişikliklerle güvenilirliğinin kalmadığını söyledi. Hapis cezasının kalkmasının ardından çekin itibar edilmeyen, güvenilmeyen bir ödeme aracı haline geldiğini kaydeden Hiçyılmaz, “Ticari hayatımızın en önemli sıkıntılarından biri ödeme. Sattığınız bir malın ödemesini alma noktasında sıkıntı gerçekten son zamanlarda ticaret hayatımızda çok önemli bir yer tutmuştur. Ürettiğiniz malın bir defa satılması gerekir. Satılırken hangi araçlarla bunu satıyor olmanız çok önemli. Nakit satılabilir, DBS sistemleri var onlarla satılabilir ama bizim iç piyasamızda özellikle kobilerin bu ticari faaliyet içerisinde ödeme almaları bu enstrümanlarla maalesef söz konusu olamıyor. Büyük şirketler bunu uygulama nokrasında olabilir diyorlar fakat kobilerin sattıkları ürünün alma noktasındaki sıkıntıları giderebilecek en önemli enstrümanlardan biri çektir. Ama çekin 2012 yılında bir değişikliğe uğraması ve çıkarılan kanunla çekin karşılıksız olması durumunda hapis cezasının kaldırılmış olması çekin güvenilir bir evrak olarak kullanılmasının dışına gitmiştir. Yani çeki alırken ‘Acaba ödenecek mi, ödenmeyecek mi’ diye bir sıkıntı söz konusu. Hapis cezasının kalkmasından dolayı da çok fazla itibar edilmeyen, güvenilmeyen bir ödeme aracı haline gelmiştir. Çek biliyorsunuz Türkiye’de sadece ödeme aracı olarak değil, aynı zamanda kredi aracı olarak da kullanılan bir enstrüman. Bunu yaparken ticaret hacminin artırılmasına yardımcı olan bir enstrüman. Fakat dediğim gibi hapis cezasının kaldırılmış olması piyasada çeke olan itibarı azaltmıştır” dedi.
Kayseri Ticaret Odası olarak her platformda çekin daha etkin bir ödeme aracı olarak kullanılması için gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladıklarını ifade eden Hiçyılmaz, sözlerine şöyle devam etti;
“Bunun yeniden tesis edilmesi ve ödeme aracı olarak daha etkin biçimde kullanılması bakımından gayret gösterilmesi gerektiği hususunu Kayseri Ticaret Odası olarak her platformda dile getirmeye çalıştık ve getirmeye de devam edeceğiz. Ancak son zamanlar hükümet kanadından yapılan açıklamalarda çok önemli ve sert önlemlerin getirileceğini hatta hapis cezasının bile getirileceği hususunda açıklamalar görüyoruz. Tabi bu iş dünyası bakımından bizi umutlandırmaktadır. Çünkü çek bizim ödeme aracı olarak kullanmamız bakımından çok önemli, güvenilir bir evrak olarak kullanılması bakımından da çok önemli. Çekteki hapis cezasının kaldırılmış olmasından dolayı senetlerin bile çekten daha önemli hale geldiğini özellikle belirtmek istiyorum. Eğer bir değişiklik yapılacaksa ki yapılmasını ümit ediyoruz senetteki muhacceliyetin çekte de uygulanması şeklinde düzenleme yapılmasını özellikle arzu ediyoruz”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225