Doru atlarda hakim renk hangisidir?

Doru atlarda hakim renk hangisidir?

Doru atlarda hakim renk hangisidir?

Doru atlarda hakim renk hangisidir?

01 Aralık 2016 Perşembe 23:02
Doru atlarda hakim renk hangisidir?
banner208

Doru atlarda hakim renk hangisidir?

A. Beyaz

B. Siyah

C. Gri

D. Kızıl

Cevap: Kızıl

Başlıca At Renkleri

Eskiden atların renklerinin atların huylarına tesir ettiği sanılırdıysa da bugün bunun gerçek olmadığı anlaşılmıştır.

Atın vücudunu örten kılların, yelenin ve kuyruğun rengine “don” denir. Atların vücudunun bazı yerlerinde, mesela alnında, yüzünde, ya da bacaklarının alt kısımlarındaki açık renkli işaretlere de “nişane” adı verilir. Aşağıda bazı at donları ve nişanelerini açıklayacağız.
At donlarının başlıcaları şunlardır:

YAĞIZ: Bu dondaki atların vücudunu örten kılları, yeleleri, kuyrukları siyahtır. Parlak olup da ışık altında güneşin ışığını yansıtanlarına “kuzgun yağız” denir. Yansıtmayanlarına “donuk yağız”, kırçıllı olanlarına ise “kirli yağız” denir.

AL: Rengi kahverengimsi kırmızı olan atlara al denir. Al atları doru ile karıştırmamak için yelelerinin ve kuyruğunun siyah olmamasına dikkat edilir. Alın da birçok açık ve koyulu tonu vardır. “Açık al”, “Koyu Al”, “Yanık al”, “Kiraz al”,”kestane alı”, “şarap alı” “sütlü kahverengi al” v.b. başlıcalarıdır.

BEYAZ: Rengi bembeyaz olup, hiçbir yabancı renkte tüyü bulunmayan atlara beyaz denir. Bu atlara çok ender rastlanır. Beyaz atı kırla karıştırmamak gerekir.

KIR: Vücudunu örten kıllar genellikle beyazdır, fakat yelede, bacakların uçlarında, kuyrukta, kiminde siyah, kiminde kahverengi tüyler karışmış bulunur. Bu bakımdan kır tek renk değil iki renk tüyün karışımından meydana gelir. Kırmızımsı tüylerle karışık olanına kızıl kır, para para siyah tüy toplulukları olana bakla kırı denir. Üveyik kırı, pamuk kırı, adi kır gibi birçok çeşidi vardır. Kırılmış demir parlaklığında görünenine demir kırı denir.

DORU: Bu dondaki atların vücutlarını örten kıllar kahverengi ve siyah arasında değişiklik gösterir. Vücut kahverengi olsa bile ayak uçları, yele ve kuyruk siyahtır. Doru da tıpkı kır gibi karışık bir dondur. Koyu hatta siyaha yakın renkte olanına kestane doru, kırmızıya kaçana kiraz dorusu denir. Açık doru, koyu doru, hurma dorusu, yanık kestane doru gibi pek çok çeşidi vardır.

KULA: Bu çeşit atların vücutları kirli sarı tüylerle kaplıysa da ayaklarının ucu, yelesi ve kuyruğu siyahtır. Açıklı koyulu çeşitleri vardır. “Kurt kulası” denen çeşidinin kıllarının ucu koyu dipleri açık olduğu için yaz gelip de tüyleri dökülünce hayvanın rengi de kışın olduğundan daha açılır.

BOZ: Al donun üzerine beyaz kılların yayılmasıyla meydana gelmiş bir dondur.

Başlıca nişaneler ise şu şekildedir;
SEKİ: Ayakların ucunda bulunan beyazlıklara seki denir. Bu lekenin büyüklüğüne göre seki eseri, tam seki, yüksek seki, çizme seki gibi adlar alır.

KARTOPU: Atların alnındaki beyaz lekeye kartopu denir. Top, yarım ay, yıldız biçimlerinde olur ve benzediği şekle göre adlandırılır.

AKITMA: Atların alınlarından başlayıp burunlarının üzerine doğru inen beyaz lekeye akıtma denir. Akıtma değişik biçimlerde olur, bütün burnu hatta alt çeneyi içine alabilir.

ALACA: Çoğu zaman koyu renk atlarda, özellikle al atlarda görülen bir nişanedir. Vücudunun büyük bir kısmında, sırtında, karnında, bacaklarında beyaz büyük lekeler olan atlara Alaca denir.

Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Doru atlar diğer atlardan daha heybetli, daha kaslı ve güçlüdür. Doru atlara daha çok güçlü ve savaşçı biniciler biner. Atın iyisi dorudur, yiğidin iyiside deli dolu. Gözü kara, sert, güçlü ve adaletli yiğitlere deli derler, eskilerin ağzındaki deli dumrul ifadesi bu yüzden kullanılmaktadır. Şuanki dönemde güç para olduğundan, atı arabaya, yiğidin gücünü paraya benzetebiliriz. Ayrıca Şeyh Edebali, Osman Bey’e nasihatının sonunda diyor ki: "Haklı olduğunda kavgadan korkma! Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler!"

Son Güncelleme: 01.12.2016 23:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Siyah 2016-12-01 23:11:21

Kızıl

Avatar
Melih 2016-12-01 23:09:48

Kizil

Avatar
Sadık durmuş 2016-12-01 23:09:02

Kızıl

Avatar
Hasan 2016-12-01 23:08:36

Kizil

Avatar
Radar 44 2016-12-01 23:08:03

KIZIL

Avatar
Semih 2016-12-01 23:07:26

Kizil

Avatar
Sadık durmuş 2016-12-01 23:06:20

Gri

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225