Çiftçilerin kredi borcu ertelemesi

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Doğal Afetlere Maruz Kalan Ve Bu Afetlerden Zarar Gören Çiftçilerin 21 Ekim 2016 Tarihine Kadar Müracaatta Bulunmaları Gerektiğini Söyledi.

Çiftçilerin kredi borcu ertelemesi

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Doğal Afetlere Maruz Kalan Ve Bu Afetlerden Zarar Gören Çiftçilerin 21 Ekim 2016 Tarihine Kadar Müracaatta Bulunmaları Gerektiğini Söyledi.

29 Eylül 2016 Perşembe 09:47
Çiftçilerin kredi borcu ertelemesi
banner208
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, doğal afetlere maruz kalan ve bu afetlerden zarar gören çiftçilerin 21 Ekim 2016 tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerektiğini söyledi.
İl Müdürü Songül Kadıoğlu, doğa afetlerden zarar gören çiftçilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini ifade ederek, “9 Eylül 2016 tarihli ve 29322 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9147 sayılı kararname ile 1 Ocak 2016 tarihinden 31 Aralık 2016 tarihine kadar çeşitli doğal afetlere maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören Çiftçi Kayıt sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı gerçek veya tüzel kişi ve üreticilerin (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin bu karar kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır. Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden hesap devresinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanacaktır. Bu kapsamda, İl Hasar Tespit Komisyonunun almış olduğu karar doğrultusunda, 1 Ocak 2016 - 9 Eylül 2016 tarihleri arasında meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerinden zarar gören ve Kararname kapsamında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını 1 yıl süre ile erteletmek isteyen çiftçilerimizin, İl Hasar Tespit Komisyonumuzun çalışmalarını en kısa sürede tamamlayabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgeleri ve dilekçeleri ile birlikte İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne 21 Ekim 2016 tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerekmektedir. 9 Eylül 2016 tarihinden sonra 31 Aralık 2016 tarihine kadar, kararnamede yer alan doğal afetlerden herhangi bir tanesine maruz kalan çiftçilerimizin de Kararname kapsamında borç ertelemeden faydalanabilmesi amacıyla afete maruz kaldığı ve zararın oluştuğu dönemde, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgeleri ve dilekçeleri ile birlikte İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Yapılan müracaatlar neticesinde, İl Hasar Tespit Komisyonunca borçlarının ertelenmesine karar verilen çiftçilerimizin, köy veya mahallesinde asılacak olan icmalleri takip ederek ve isminin kesin icmalde yer almasını müteakip kredi almış olduğu kuruluşa 1 ay içerisinde dilekçe ile başvurması gerekmektedir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225